Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Уроки  /  9 класс  /  Сабақ жоспары 9 сынып

Сабақ жоспары 9 сынып

разработка урока по обновленной программе казахский язык и литература
16.09.2019

Содержимое разработки



Сабақ: қазақ тілі мен әдебиет

Тақырып: М.Жұмабаев «Түркістан»

Мектеп: «Архангелка жалпы орта білім беру мектебі» КММ

Күні: 19.04.19

Мұғалімнің есімі: Кузинбаева Тендык Исымовна

СЫНЫП: 9

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

9.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұның түсіну, өз сөзімен айту, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау.

9.А1.Берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:


  • Мәтіннің мазмұнын түсінеді, тірек сөздерді анықтайды;

  • Ақпараттарды түсінеді, кестемен жұмыс жасайды;

  • Мәтіннің мазмұнын ашатын сөздерді анықтайды;

  • Жарнама мәтініне қажетті сөйлемдер құрастырады.


Оқушылардың басым бөлігі:


  • Мәтіннің мазмұнын тірек сөздерді қолданып айтады;

  • Шынайы, нақты ақпараттарды анықтайды;

  • Мазмұнын ашатын сөздерді қолданып, мәтін құрастырады;

  • Жинаған ақпаратты қолданып, белгілі аудиторияға жарнама мәтінін

құрастырады.


Кейбір оқушылар:


  • Мәтіннің мазмұнын өз сөзімен айтады;

  • Шынайы, нақты ақпараттарды салыстырып, кестені толтырады;

  • Белгілі аудиторияға арналған мәтін құрастырады;

  • Белгілі аудиторияға жарнамалып түсіндіреді.

Жетістік критерийлері

  • Мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну

  • Ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау

  • Ауызша мәтін құрау

Тілдік мақсат

тірек сөздерді анықтайды, мазмұнын өз сөзімен айтады, ақпараттарды ажыратып айтады, мәтін құрастырады, мазмұндайды, жарнамалап айтады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Түркістан, бесігі ғой, Тұран, ер түрігім, туып-өскен, аспанға асқан, шөлдер, теңіз дерлік көлдері

Алдыңғы оқу

М.Жұмабаевтың шығармалары

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)


Ресурстар

Басталуы

2мин


3мин

Тренинг: «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып, психологиялық ахуал орнату.

Топқа бөлу: «Қиықша суреттер» (Тайқазан, Қожа Ахмет Яссауи кесенесі)

Ширату жаттығу: «Еркін микрофон» әдісі

-Суреттерде қандай ескерткіштер бейнеленген?

- Қожа Ахмет Яссауи деген кім?

- Данышпанның кесенесі қайда орналасқан?

- Тайқазан туралы не білесіңдер?

Жұмсақ жүрек пішіні

Суреттер

Ортасы



6 мин














7 мин











8мин













10мин

1-тапсырма: Мәтінді тыңдау, берілген тірек сөздерді қолданып, мәтін мазмұнын өз сөзіңмен айту/«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі (жұптық жұмыс)

БО: мәтіннің мазмұнын түсініп, тірек сөздерді анықтайды

ББ: тірек сөздерді қолданып, мәтін мазмұнын айтады

КО: мәтін мазмұнын өз сөзімен айтады

Ойлау деңгейі

Бағалау критерий

Дескриптор

Білу

Түсіну

мәтін мазмұнын түсінеді

мәтінді тыңдайды;

тірек сөздерді табады

Қолдану

тірек сөздерді қолданып, мәтін мазмұнын өз сөзімен айтады.

тірек сөздерді пайдаланып, мәтіннің мазмұнын өз сөзімен айтады;

Қ.Б.: «Бір сөзбен» әдісі (өзара бағалау)

2- тапсырма: Мәтін бойынша берілген ақпараттың шынайлығы мен нақтылығын анықтау /«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі (жеке жұмыс)

БО: берілген ақпараттарды түсініп, кестемен жұмыс жасайды

ББ: кестеге шынайы /нақты ақпараттарды ажыратады

КО: шынайы/нақты ақпараттарды салыстырып, кестені толтырады

Ақпараттар

Шынайы

Нақты

1


2


3

Тұранның таулары бар аспанға асқан

Тұранның теңіз дерлік көлдері бар

Шөлдер бар, жел де жүрмес, сап-сары құм

+


ҚБ: «Мен сұрақ қоямын...» әдісі ( өзара бағалау)


3-тапсырма: Мазмұнын ашатын сөздерді қолданып, белгілі аудиторияға арналған мәтін құрастыру. «Сөзден сөз тіркесіне, сөз тіркесінен -мәтінге» әдісі (жұптық жұмыс)

БО: мәтіннің мазмұнын ашатын сөздерден сөз тіркестерін құрастырады;

ББ: мазмұнын ашатын сөздерді қолданып, мәтін құрастырады;

КО: белгілі аудиторияға арналған мәтін құрастырады.


Ойлау деңгейі

Бағалау критерий

Дескриптор

Қолдану

мазмұнын ашатын сөздерді қолданып, белгілі аудиторияға арналған мәтін құрастырады.

негізгі сөздерді анықтайды;

сөйлемдерді жинақтайды;

белгілі аудиторияға арнап, мәтін құрастырады.

ҚБ: «3-2-1» әдісі ( 3- жаңа ақпарат, 2- кездескен қиыншылық, 1-ұнаған мәлімет)(өзін-өзі бағалау)


4-тапсырма: Жинаған ақпаратты қолданып белгілі аудиторияға жарнама құрастыру. «РАФТ» әдісі (топтық жұмыс)

БО: жарнама мәтініне қажетті сөйлемдер құрастырады

ББ: жинаған ақпаратты қолданып, белгілі аудиторияға жарнама мәтінін

құрастырады

КО: белгілі аудиторияға жарнамалап түсіндіреді

Рөлі

А (аудиториясы)

Ф (формасы)

Тақырыбы


Өздері таңдайды

Жарнама

Түркістан

ҚБ: «Сәндвич» әдісі (1- жақсы жағын айтады, 2- қандай қателіктер болды, 3- жағымды пікір) (топаралық бағалау)


Тірек сөздер















Географиялық карта

Кесте нұсқасы



























Кесте










Аяқталуы

4мин

Рефлексия: «Үш сәт, бір әрекет» әдісі ( оқушылар сабақ барысында болған үш сәтті кезенін / жұмысын айтады да, жұмысты жақсарту үшін бір әрекетті айтады) топаралық бағалау


Қосымша ақпарат



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Барлық оқушыларға:

тірек сөздер жазылған кеспелер;

географиялық картасын беру;

«Рафт» кестесін ұсыну.

Оқушылардың басым бөлігіне:

Жарнама мәтіннің үлгісі;

Кесте нұсқасы;

Орысша-қазақша сөздік.

Кейбір оқушыларға: проблемалық сұрақтар қою;

энциклопедия.


Қ.Б.: «Бір сөзбен» әдісі – оқушылар алған білімдерін түйіндеп, бір сөзбен айтады (өзара бағалау)

ҚБ: «Мен сұрақ қоямын...» әдісі (өзара бағалау) – өзара сұрақтар қою арқылы білімдерін тексереді;

ҚБ: «3-2-1» ( 3- жаңа ақпарат, 2- кездескен қиыншылық, 1-ұнаған мәлімет) (өзін-өзі бағалау)- оқушылар сабақта меңгерген білімдерін жинақтап, жетістік пен қиыншылықтарын айтады.

Рефлексия: «Үш сәт, бір әрекет» әдісі (өзін-өзі бағалау)(оқушылар сабақ барысында болған үш сәтті кезенін/ жұмысын айтады да, жұмысты жақсарту үшін бір әрекетті айтады)

Тарих - Қазақстанның көне қалалар атауларын біледі

География – Түркістанның табиғи аймақтарын еске түсіреді

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысбы болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



-75%
Курсы повышения квалификации

Организация и сопровождение олимпиадной деятельности учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Сабақ жоспары 9 сынып (151 KB)
