Меню
Разработки
Разработки  /  Литература  /  Уроки  /  7 класс  /  С.Сарғасқаев. Тәмпіш қара

С.Сарғасқаев. Тәмпіш қара

Т/Ж 2 Әдеби шығармадағы болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.

А/И4 Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу

Б/С2 Әдеби жанр түрлерінің даму барысына жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру

Әдеби шығармадағы болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды.

Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.

Әдеби жанр түрлерінің даму барысына жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға береді

14.05.2018

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні:қазақ әдебиеті 2 - сабақ Мектебі: Асанбай Асқаров атындағы жом

Сабақтың бөлімі: Балалар мен үлкендер

Сабақтың тақырыбы: Сансызбай Сарғасқаев«Тәмпіш қара» Досы көпті жау алмайды

Күні: 13.03.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні : Сейсембаева Г.О.

Сынып: 7 «А»

Қатысқандар саны:25

Қатыспағандар саны:1

Сабаққа негізделген оқу

мақсаты:

Т/Ж 2 Әдеби шығармадағы болмысқа заманауи тұрғыдан баға беру.

А/И4 Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамыту

Бағалау критерийлері :


Әдеби шығармадағы болмысқа заманауи тұрғыдан баға береді.

Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.

Сабақ мақсаттары:










Тілдік мақсат

Барлық оқушылар орындай алады:

1. Кейіпкерге заманауи тұрғыдан баға береді.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  1. Оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

  1. Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға береді.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:мехнат, сілем, тәмпіш

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:ауыр азап, кішкене келген, жан кіріп, тым сәнқой

Талқылауға арналған сұрақтар:1. Ертай алғаш Шаншатайды көргенде неліктен ұнатпады?

  1. Шығарма неліктен «Тәмпіш қара » деп аталған?


Не себепті ауыл балалары Шаншатайдың соңынан ілесті деп ойлайсыз? Оқушылардың өз ойларын айтуға үйрете отырып, өтілетін тақырып бойынша қаншалықты хабардар екенін білу.

Қосымша ақпараттар беру.

Ишара: Қуаныш сезімде ;өкіну

Қимыл:Шаншатай мен ауыл балаларының іс-әрекеттері;Ертайдың өкініші

Құндылықтарды дарыту

достық, кішіпейілділік, адалдық, үлкенге құрмет

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, қазақ тілі

Алдыңғы оқу:

С. Сарғасқаев«Тәмпіш қара» повесі. Атымды адам қойған соң...

Жоспар

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Педагогикалық әдіс тәсілдер. Жұмыс түрлері

Ресурстар


Басы

2 мин








10 мин.

Ұйымдастырушылық кезеңі

1.Сәлемдесу

2.Түгелдеу

Ынтымақтастық атмосферасын құру «МЕН»

Топқа бөлу

  1. Достар

  2. Жас ұлан

  3. Ауыл

  4. Пионерлер

Үй тапсырмасы: 1. Сансызбай Сарғасқаев кім?

2. Қандай қаламгер?

3.Балаларға арнап шығарма жазған қандай жазушыларды білесіңдер?

4. Шығарманың негізгі тақырыбы қандай?

5. Шығармада қай кезең суреттеледі?

6. Шаншатай қандай бала?

7.Не себепті Ертай басында Шаншатайды ұнатпай қалды?

8.Балалардың басын қосып, еңбекке баулу үшін Шаншатай не істеді?

9.Повесть не себепті «Тәмпіш қара» деп аталған?

10.Егер оның тақырыбын өзгерту керек болса, қалай деп атауға болады?


Қ.Б .

Кері байланыс.Үй тапсырмасы бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мұғалім мақтап,мадақтайды

Шаттық шеңбері










«Қалпақ» әдісі






Тамаша!


Ортасы





25мин

























































Сергіту

2 мин

Жаңа сабақ: Досы көпті жау алмайды

1-тапсырма.Шығармадағы Шаншатайдың іс-әрекеттері арқылы бейнесіне заманауи тұрғыдан баға беріңдер

1-топ Шығарманың басты кейіпкерлеріне сипаттама

Кейіпкерлер

Шығармадан үзінді

Менің ойымша...

Шаншатай



Ертай



Бейсекүл



Ықсан




Қ.Б .

Дескриптор

  1. Үзіндіні табады

  2. Ойын өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.

2-топ

Әдеби шығармадағы кейіпкер мен бүгінгі күнгі тұлғаға заманауи тұрғыдан баға бер.






Жас ұлан

пионер







Қ.Б.


Дескриптор

  1. Екі кезеңдегі тұлғаға заманауи тұрғыдан баға береді

  2. Ұқсас қасиеттерін ерекшелейді

  3. Өзіндік көзқарасын білдіреді

3-топ Шаншатайдың ауылға келгендегі іс-әрекетін суреттер арқылы сөйлейді

4-топ Шығарма кейіпкерлерінің біріне сипаттама

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Сөйлем

5.Синоним

Дескриптор:

1.Оқушылар Шаншатайдың іс-әрекеттерін табады.

2. Шаншатайға мінездеме береді

Қ.Б.

«Жан досым» әнін хормен орындайды

2- тапсырма. .

Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңдар.

1-топ «2 шындық,1 өтірік» (тақырып бойынша сөз,сөз тіркестерін жазады, келесі топқа айтады)

2-топ «Түйінді сөздер» (тақырып бойынша сөз,сөз тіркестерін айтады,келесі топ қандай сөз ,кімге қатысты екенін табады)

3-топ Т кестесі(жоқ пен иә) (тақырып бойынша сөз,сөз тіркестерін айтады,келесі топ жоқ,иә деп жауап береді)

4-топ «Жасырын сөз»(тақырып бойынша бірнеше сөйлемдер жазады,арасынан сөздер тастап кетеді,келесі топ сол сөзді тауып орнына қояды)

Дескриптор

1.Шығарма желісін,мазмұнын біледі

2.Сұрақтарды нақты қояды

3.Жауаптары да нақты айтылады





Семантикалық карта
















« Қос диаграмма» әдісі

















«Суреттер сөйлейді»











Бес жолды өлең










«Жан досым»әні




«2 шындық, 1 өтірік»


«Түйінді сөздер»


Т кестесі









Плакат













Смайлик











Смайлик










Соңы

10 мин.

Сабақты қорытындылау

Кері байланыс

Әр топ атын шығармамен байланыстыра отырып баяндау

1-топ Достар- Шаншатай,Ертай т.б

2-топ Жас ұлан-олардың іс-әрекеті

3-топ Ауыл-ауыл тіршілігі қазіргі өмірмен байланыстыру

4-топ Пионер –сол кездегі оқушылар іс-әрекеті

Рефлексия

Бүгінгі сабақта басыңыз арқылы нені меңгердіңіз?


Бүгінгі сабақта қолыңыз арқылы нені жасай алдыңыз?


Бүгінгі сабақта жүрегіңіз арқылы нені сезіндіңіз?




«Еркін микрофон» әдісі








«Бас,қол,жүрек»
























Қосымша ақпарат АКТ


Саралау– оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау– оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс–

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Қос диаграмма», «Семантикалық карта», «Бес жолды өлең», «Суреттер сөйлейді» әдістерін таңдадым.

Қабілеті жоғары оқушылар оқиға желісін дамытып,өмірмен байланыстыра біледі.






Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларды смайликтермен,мадақтау- мен қолдау көрсетіп, олардың әдебиет пәніне деген қызығушылығын арттырамын.

Бүгінгі сабақта әдеби шығарманы Қазақстан тарихы, қазақ тілі пәндерімен байланыстырдым, себебі оқиға 1930 жылдардағы оқиғаны қамтиды


Рефлексия

Сабақтың мақсатымен оқу

Міндеттеріорындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейдеөтті? Жоспарланған

саралау жақсыіске асты ма?

(тапсырмаларсəйкес болды ма?)

Уақытты қалайпайдаландым?

Жоспарымақандай өзгеріс

енгіздім жəненеге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нəрсе(оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?













































-80%
Курсы повышения квалификации

Использование Case-Study учителем русского языка и литературы

Продолжительность 36 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
3000 руб.
600 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
С.Сарғасқаев. Тәмпіш қара (6.28 MB)
