Меню
Разработки
Разработки  /  Внеурочка  /  Уроки  /  5 класс  /  С.Мұқановтың «Ботагөз» романы бойынша сабақ

С.Мұқановтың «Ботагөз» романы бойынша сабақ

?аза? ?дебиетіні? проза жанрын ?ркендетуде С. М??анов – ?здік е?бек еткен жазушы.

?аза? прозасыны? ?лгілерін б?рыныра? С. К?беев, С. Торай?ыров, М. Дулатов, Ж. Аймауытов к?рсетсе, олар?а іле – шала Б. Майлин, С. Сейфуллин, М. ?уезов ал?аш?ы ??гімелерімен ілгері дамытты. 30 – жылдардан бастап прозалы? шы?армалар к?бейді. ??гіме, очерктермен ?атар хикаят туа бастады. С. М??анов - осы кезе?де к?птеген прозалы? туындылар беріп, б?л жанрды к?ш ілгері ?сірген жазушы. Оны? « Теміртас », « Есіл » романдар осы т???ста жары? к?рді., « Мені? мектептерім », « ?мір мектебі » атты ?мірбаянды? романдар тізбегі де осы кезе?де басталып, со??ы « Есею жылдары » атты кітабы 1964 жылы басылып шы?ты.

С. М??ановты? ал?аш?ы прозасы « Адас?андардан » басталады ( 1928).

Кейінгі жылдарда очерк, ??гіме, хикаят, романдарды С. М??анов к?п жазды. « Алтын айма? », « Каспийге саяхат » сия?ты ірі – ірі очерктер жина?ы шы?ты. « Балуан Шола? » ( 1944 ) хикаятын, « Сырдария » ( 1949 ) романын жазды.

08.01.2017

Содержимое разработки


Ильясова Кымбат Бексултановна

Алматы облысы

Жамбыл ауданы

Үлкен ауылы

«Үлкен ауылындағы орта мектеп МДШО-мен» КММ

Қазақ тілі және әдебиеті




Уақыты кезеңдері

Қазақ тілі

6 А- сынып

Сабақтың тақырыбы:

Етістік туралы түсінік


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

А) Оқушыларға етістік туралы түсінік беру .

Ә) оқушылардың ойларын анық, дәл, сыни тұрғыдан ойлауын, саралауын , шығармашылық қабілетін дамыту.

Б) оқушыларды талғампаздыққа, мәдениетті сөйлеуге, сауатты жаза білуге, адамгершілікке тәрбиелеу .

Сілтеме:

1. «Қазақ тілі» оқулығы 6 сынып,

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Оқушылардың етістік туралы түсінігі қалыптасады және оқып танысады.

2. Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялар арқылы оқушылардың етістік туралы танымы және ойы мен пікірі қалыптасады.

3.оқушылар етістіктің құрылысы мен тұлғалық ерекшелігін біледі, ажырата алады. Оқушылар морфология тарауын танып біледі. Етістік туралы жалпы түсінігі мен теориялық білімі артады. Етістік сөз табы жайында танымы, түсінігі қалыптасады.

Негізгі идеялар:

Оқушылар етістіктің маңызды белгілерін таниды .

Әңгіменің мәтінін болжау стратегиясы арқылы сыни тұрғыдан ойлауға пайымдау, оқушылардың морфология тарауы туралы білімінің теориялық негізде артуына ықпал ету, оқу, түсіну, талдау, ойлау және сөйлеу және сауатты жазу нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру.

Сабақта қолданылатын материалдар:

1.Портрет, сурет

2. слайд

3.Үлестірмелі карточкалар, т.б. материалдар

4.Постер құруға қажетті заттар.

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ, СТО сұрақтарға жауап беру , ой қозғау, миға шабуыл, ментальді карта , ойсергек «Арқаға жазыл ған комплименттер»

Кері байланыс,

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс

4. Топтық жұмыс

Дерек көздері:

«Қазіргі қазақ тілі» Т. Бектұров , С. «Қазақ тілі» Исаев.

К. Назарғалиева .


Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс - әрекеті:

Сабақтың кезеңі

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқу/ның іс – әрекеті

І.психологиялық ахуал туғызу.

І. Қызығушылығын ояту

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.


1оқушылар бір – бірінің арқаларына түрегеліп жүріп мақтау сөздер жазады Артынан өздері алып топта оқиды .

Топқа бөліну .

Топқа бөліну І. Топ Алғырлар ІІ. Топ Жүйріктер Сабақтың мақсаты мен жүргізілу реті , бағалау түрі таныстырылады .

І. Топ Алғырлар ІІ. Топ Жүйрік тер деген топқа бөлінеді.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі

Қысқы демалыс тапсырмаларын тексеру . Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау .

Оқушы дайындығын көрсетеді .

ІІ. Мағынаны тану




Сабақтың мақсаты мен жүргізілу реті , бағалау түрі таныстырылады .


І . Мағынаны тану кезеңі .


Ментальді карта құрастыру . Қазақстанның тарихи кезеңдері

Етістіктерді қатыстыру арқылы карта құрастыру .

Оқушылар белгілі уақытта сұрақтарға жауап бере отырып, өткен сабақтағы білімін дәлелдейді .
















ІV.Қорытындылау (5мин)

ІV 0қулыпен жұмыс :

221- жаттығу. Етістіктердің негізгі түбірін жазу .

Үлгі : Негізгі түбір: Туынды етістік : жұрнақ :

Аял аялда - да

Аз азай - ай

Сергіту сәтін : « Етістіктер бұрқасыны» өздерінің бар білетін етістіктерді І жақта жазып, қағазды умаждап, сынып бөлмесінің кез келген жеріне қояды . Ал басқа балалар да солай істейді де , қолдарына бір қағазды ашып , топтарына барып оқиды .

Арман ПВ 146- бет 204- жаттығу . Мұқағали мінезі .Етістіктерді тауып, түбір қосымшасын анықтау .

Оқушыларға үй тапсырмасы беріледі және бағалау қағаздары нәтижеленіп, баға қойылады. Болжау стратегиясы. Қалай ойлайсыңдар, етістік қаншалықты маңызды ?


Оқушылар топ болып серги жүріп, жұмыс жасайды Жаттығу жұмысын дәптерге орындайды .




Өз болжамдарын білдіреді .



Етістік тақырыбында тест жұмысын жүргізу .

Кері байланыс.«Білгенім бір тоғыз, білмегенім тоқсан тоғыз»

Білгенім

Білетінім

Не білгім келеді.

+

-

?



V. Үйге тапсыр -масын беру

Арман ПВ147 бет 205- жаттығу. Етістіктерді көшіріп жазып, тұлғасына қарай талда.

Етістік туралы оқу . Ережелерді жаттау.

Оқушылар үй тапсырма сын күнделіктеріне жазып алады.

-80%
Курсы повышения квалификации

Журналист и его профессия

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
С.Мұқановтың «Ботагөз» романы бойынша сабақ (18.25 KB)
