Разработка урока на украинском языке.
Цілі:
Дидактичні (освітні): формувати вміння і навички учнів застосовувати правила віднімання раціональних чисел до розв'язування вправ; сформувати знання учнів про правила дій над позитивними і негативними числами; закріпити вміння застосовувати правила в процесі виконання вправ, домогтися розуміння і відтворення побудови алгоритмів віднімання раціональних чисел, умінь переносити свої знання в нову нестандартну ситуацію, оволодіння математичної термінологією ;
Розвиваючі : формувати навички самостійної роботи; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички; розширення кругозору.
Виховні: виховання пізнавального інтересу до предмету; виховувати культуру навчальної праці, математичної мови, активність, самостійність, культуру спілкування, шанобливого ставлення до однолітків.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Задачі уроку:
1. Вивчити основні поняття, правила, необхідні для засвоєння теми «Віднімання раціональних чисел».
2. Розвивати комунікативні навички при роботі в групах, розвивати пізнавальний інтерес; розвивати вміння пояснювати і аналізувати.
3. Розвивати навички усної лічби.
Методи навчання: словесний, науково - пошуковий, ілюстративний, проблемний.
Обладнання: підручник Мерзляк А. Г. , Якір М. С. , Полонський В. Б. "Математика 6 клас", картки із завданнями, фотокартки з портретом Брахмапутрія, картки для рефлексії зі смайликами, план - конспект уроку.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна робота із сигнальними картками
1) Заповніть пропуски в реченнях:
а) Щоб додати - 2 та - 3, треба. . . їх модулі та перед результатом поставити знак. . .
б) Щоб додати - 2 та 3, треба. . . їх модулі та перед результатом поставити знак. . .
2) Замініть пропуск відповідними знаками доданків, щоб рівності стали правильними:
а). . . 0, 7 +. . . 0, 9 = 1, 6; б). . . 0, 7 +. . . 0, 9 = 0, 2;
в). . . 0, 7 +. . . 0, 9 = - 0, 2; г). . . 0, 7 +. . . 0, 9 = - 1, 6.
3) Знайдіть значення суми та порівняйте їх:
а) - 7 + ( - 8) та - 8 + ( - 7); б) 5 + ( - 9) та - 9 + 5.
Далі учні обмінюються зошитами та проводять взаємоперевірку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування.
1. Як додати два числа з однаковими знаками? З різними?
2. Чому дорівнює сума протилежних чисел?
3. До числа а додали від’ємне число. Як змінилося число а?
4. Чи може сума двох чисел бути меншою від доданка?
5. Збільшується чи зменшується число, якщо його додати до додатного числа? Від’ємного? До числа нуль?
ІV. Постановка мети уроку
Прийом (апеляція до життєвого досвіду дітей)
Н. І. Лобачевський одного разу сказав: " З усіх мов світу найкращий - це штучний, вельми стислий мову математики". Що ж, спробуємо в цьому знову сьогодні переконатися.
На ньому зображено портрет математика VII століття Брахмапутрія.
Ще давньокитайські математики, жили до нашої ери знали про позитивні і негативні числах. Але їх трактування звучали дещо інакше. Під майном вони розуміли позитивні числа, під боргами - від'ємні числа. Так наприклад в VII столітті індійський математик Брахмапутра викладав свої правила так.
Сума двох майн є майно ;
Сума двох боргів є борг ;
Сума майна і боргу дорівнює їх різниці.
Вчитель: діти, а як ви розумієте ці правила?
В результаті обговорення діти мають зробити висновки, що:
Майно - це позитивне число, тому сума двох позитивних чисел є число позитивне;
Борг - це негативне число. Тому друге правило можна сформулювала таким чином: "Сума двох негативних чисел є число негативне".
В третьому висловлюванні складаються позитивні і негативні числа, тому сформулюємо відоме нам третє правило: "Щоб скласти два числа з різними знаками, треба з більшого модуля відняти менший, і перед отриманої різницею поставити знак числа, модуль якого більше".
Весь матеріал – смотрите документ.