Тема. Підсумковий урок з розділу «Основи роботи з комп’ютером».
Цілі:
навчальна: встановити рівень оволодіння учнями основними теоретичними знаннями і практичними навичками з теми «Основи роботи з комп'ютером»; повторити, більш глибоко осмислити навчальний матеріал, узагальнити його і систематизувати;
розвивальна: розвивати увагу, кмітливість, креативність;
виховна: виховувати інформаційну культуру.
Кінцевий результат. Тренування роботи в групі. Засвоєння програмного матеріалу з теми.
Форма проведення: гра – подорож.
Обладнання: таблиці, проектор, роздавальні картки, кошики, назви груп, емблеми для кожної групи, загадки.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань, умінь і навичок.
Хід уроку – подорожі.
І.Організаційний момент.
Учитель
Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе всіх на незвичний урок.
У класі сьогодні гостей є багато,
Усі ми зібралися наче на свято.
Учениця
Ми раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво на урок у 5 клас.
Учитель
А урок наш незвичайний -
Грою всі його зовуть.
Щоб урок цей був цікавим,
Ти активним мусиш буть.
А тепер зручніш сідайте,
Починаємо урок.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні я вас запрошую у подорож, але не просту, а казкову подорож океаном комп’ютерних знань. Так ми повторимо матеріал з теми «Основи роботи з комп’ютером». А яка ж подорож без команд, суден та капітанів?
ІІІ. Об’єднання учнів в творчі групи.
Для подальшої роботи нам потрібно створити дві команди «Флешки» і «Мишки», кожна з команд обере собі капітана.
Команда «Флешки» - посміхніться.
Команда «Мишки» - підніміться.
Пригадайте правила роботи в групах.
1.Перед початком роботи обрати лідера (командира).
2.Уважно читати завдання – інструкцію.
3.Говорити по черзі, не перебивати один одного.
4.Дотримуватись відведеного часу.
5.Презентувати роботу має командир групи.
6.Дотримуватись правил піднятої руки.
7.Працювати так, щоб не заважати іншим.
Отже, у нас є два кораблі, дві команди, які будуть змагатися за те, щоб під час подорожі заробити собі якомога більше скарбів, які команди будуть отримувати за правильні відповіді. Як ми будемо подорожувати, до яких островів причалювати, вам підкаже мааршрут, яккий ми побачимо на слайдах презентації.
І V. Актуалізація опорних знань
Отже, рушаймо в подорож. Перша наша зупинка – це острів під назвою «Що це?». Побувавши на цьому острові ми пригадаємо основні складові комп’ютера.
Слухаємо уважно і відповідаємо (учням пропонується розгадати загадки).
Може він порахувати,
Може він пісні співати,
Малювати і писати,
Помилки перевіряти.
Може він листа прийняти,
З другом швидко нас зв’язати,
Він багато чого може
І завжди нам допоможе! (комп’ютер )
Сотня клавіш, різні знаки
Спершу учні – небораки,
А тепер раз – два і готово
Відстукали слово.
Ось де пальцям фізкультура
І це все – ......(клавіатура).
Скромний сірий колобок
Довгий, тонкий проводок
Зверху на коробці
Дві великі кнопки
В тебе є хороша книжка,
А в комп'ютера є ......(мишка).
Він покаже все на світі:
Що малюють, пишуть діти,
Грають як і що співають,
І як пошту відправляють.
Все, що є відображає,
Без нього ПК немає! (Монітор)
В блоці цім живе процесор
Помічник він, не агресор
В ньому щось гуде, співає
Одним оком нам моргає.
Головний він недаремно,
А зовуть його .....(системним)
І комп'ютери порою
Розмовляють між собою
А для цього їм потрібна
Річ відома не усім
До телефону підключай
І повідомлення приймай,
Адже мову ми ведем
Про зв'язок через .....(модем)
Ось я кнопку натискаю
І папір вже заправляю.
Він друкує без зупинки
Вірші, пісні і картинки
І швидкий він, наче спринтер
Відгадайте, що це ...(принтер)
Отже, ми пригадали з вами основні складові комп’ютера.
V. Повторення вивченого матеріалу
2. Острів «Везіння»
Наступний наш острів до якого ми прибули – це острів «Везіння»
Учитель роздає учням конверти з запитаннями і учні по черзі задають учням з протилежної команди запитання з раніше опрацьованих тем. За кожну правильну відповідь – нагорода, чим більше правильних відповідей – тим краще!!!
1 конверт
На які види поділяються портативні комп’ютери?
Як відреагує комп'ютер, коли курсор підвести до піктограми і клацнути двічі лівою кнопкою миші?
Які види меню ти знаєш?
Що таке програма?
Для чого потрібна кнопка Пуск?
2 конверт
На які види поділяються стаціонарні комп’ютери ?
Як відреагує комп'ютер, коли курсор підвести до піктограми і клацнути правою кнопкою миші?
Що відображається на Панелі задач?
Що зберігається у файлах?
Які об’єкти може містити папка?
2. Робота в групах.
3. Острів «Хто швидше?»
Двом командам роздаються завдання на аркушах. Яка команда перша виконає завдання, та і отримує перемогу (нагороду)
Розподіліть наступні пристрої за групами, з’єднавши назву пристроя з відповідною групою, до якої, на вашу думку, належить даний пристрій.
Молодці!
4. Острів «У країні ребусів»
Ребус - слово-загадка, яке складається з малюнків, цифр і букв.
Розгадати ребус — означає прочитати слово. Кожна команда отримує по 2 ребуси.
Монітор
Папка
Навушники
Програма
5. Острів «Кросвордний»
Учні розгадують інтерактивний кросворд.
Термінологічний кросворд
1. Прямокутна область на екрані для відображення змісту програми.
2. Робочий...
3. Позначка програми, що може бути розташована на Робочому столі.
4. За пересування миші на екрані бачимо її...
5. Основний пристрій виведення інформації.
6. Складова клавіатури.
7. Пристрій виведення текстової, графічної та іншої інформації.
8. Для вимкнення комп’ютерна необхідно натиснути кнопку...
9. Вказівник місця введення тексту у вигляді рисочки.
10. Пристрій-маніпулятор, комп’ютерна...
VІ. Фізкультхвилинка.
Наступний острів «Спортивний»
Хто ж там, хто вже так стомився і наліво похилився,
Діти, треба дружно встати - фізкультхвилинку розпочати:
Руки вище підніміть і спокійно опустіть.
Руки вгору, руки вбоки і зробіть чотири кроки.
Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись.
Руки вище підніміть і спокійно опустіть.
Розведіть їх в сторони, плесніть, діти, кілька раз
За роботу – все гаразд.
VІІ. Застосування знань
Інструктаж з техніки безпеки.
Острів «Беспечний».
Команди учнів отримують по дві картки-хмари з закодованими правилами поведінки у комп’ютерному класі, які їм потрібно розшифрувати.
Практична робота за комп’ютером.
Наступна зупинка острів «Практичний»
На Робочому столі створіть папку з іменем 5 клас.
Відкрийте папку 5 клас. Створіть власну папку (назва папки — Прізвище).
Відкрийте власну папку.
Розгорніть вікно на весь екран, клацнувши відповідну кнопку в рядку заголовка.
Поверніть вікно до попереднього вигляду, клацнувши кнопку відновити в рядку
Знайдіть на робочому столі файл під назвою «Завдання для 5 класу».
Скопіюйте його до власної папки.
Відкрийте даний файл подвійним клацанням на ньому.
В цьому документі розміщено 2 посилання «Пазли» та «Кросворд». Натисніть на перше лівою кнопкою миші утримуючи клавішу CTRL. Після виконання завдання натисніть аналогічно на друге посилання і виконайте завдання, яке пропонується.
Результати роботи продемонструйте вчителеві.
Учням пропонується відкрити документ на робочому столі під назвою «Завдання для 5 класу» і перейти за посиланням, де їм потрібно буде в он-лайн режимі зібрати пазл і розгадати кросворд.
http://LearningApps.org/watch?v=p33i18k0501
http://LearningApps.org/watch?v=poc589ts201
VІІІ. Релаксація. Острів скарбів
Ми прибули на кінцеву зупинку нашої сьогоднішньої віртуальної подорожі океаном комп’ютерних знань. Але подорожувати цим океаном будемо ще довго, бо він безмежний і містить в собі ще багато загадкового, цікавого і незвіданого.
Вправа «Чарівні окуляри»
Через ці чарівні окуляри можна побачити лише добрі риси характеру ваших друзів. Підберіть якнайкращі слова про своїх друзів, використовуючи літери із поданих слів.
Група «Флешки»
М - милий
О - охайний
Н - надійний
І - інтелектуальний
Т - товариський
О - обачний
Р – радісний
Група «Мишки» -
Н - неповторний
Е - енергійний
Т - толерантний
Б - безстрашний
У - уважний
К - кмітливий
ІХ. Підсумок уроку.
Закінчилась гра у нас,
Результат дізнатись час.
Хто найкраще потрудився,
В подорожі відрізнився?
Підрахунки скарбів кожної команди.
Хочу вас привітати з тим, що ви бездоганно впоралися з усіма труднощами, які приготувало вам море. І оскільки ми покинули останній острів, то продовжуємо своє плавання по безкрайому океану комп’ютерних знань.
До наступного уроку!
ХІХ. Домашнє завдання.
9