Тема. Рослинний світ України.
Мета. Систематизувати знання про різноманітність тваринного світу; розкрити поняття « акліматизація», «фауністичні комплекси»; вчити пояснювати причини розповсюдження того чи іншого виду на окремих територіях України; розкрити наслідки впливу людини на тваринний світ; продовжити вдосконалення навичок роботи з різними джерелами географічної інформації.
Тип уроку. Засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: підручники, презентації, атласи України, Червона книга тваринного світу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
На попередньому уроці учні були поділені на групи і одержали випереджувальні завдання:
Перша група. Різноманітність видового складу тваринного світу України.
Друга група. Ареали розповсюдження та закономірності поширення тварин.
Третя група. Вплив людини на тваринний світ. Навести приклади.
Четверта група. Рідкісні та зникаючі види. Червона книга України.
Групи повинні підбиратися приблизно однаковими за знаннями. Для цього вчитель може призначити керівників, а вони вже по черзі викликають до себе в команду по одному гравцю. Зрозуміло, що спочатку це будуть сильніші учні. Потім черга надійде і до більш слабких.
Учням пропонується розкрити тему, опрацювавши різні джерела інформації і підготувати як висновок презентацію.
II. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Ви напевно часто виїзджали з батьками на природу і чули спів птахів. Чи зможете відгадати по запису чиї голоси чутно?
Птахи – це тільки невелика частина різноманітного видового складу тваринного світу України. Яких тварин ви ще знаєте?(прийом «Мікрофон»). Молодці. А яка найбільша тварина? Найменша? Чому Червона книга так називається? Для чого її створили? Чому в Карпатах ми можемо зустріти бурого ведмедя, в степах – ні? Багато цікавих питань. Сьогодні на уроці ми постараємося знайти на них відповіді.
III. Оголошення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
Кожна група показує презентацію за своєю темою, коментуючи її. Всі інші занотовують до зошитів основні моменти.
План вивчення нового матеріалу.
1. Різноманітність видового складу.
Ареали розповсюдження тварин.
Бесіда.
Як ви вважаєте, чому в степах тварини переважно невеликого розміру?
Чи є в Україні ендеміки і релікти?
Вплив людини на тваринний світ.
Наведіть, будь ласка, приклади негативного і позитивного впливу людини на тваринний світ нашої місцевості.
4. Рідкісні та зникаючі види. Червона книга України.
Є книги Чорна, Зелена, Червона. На вашу думку, чому вони так називаються?
Червоний колір світлофора про що нас попереджає?
З якою метою була створена Червона книга? Запишіть до зошита назви тварин нашої місцевості, які занесені до Червоної книги України.
V. Підсумки уроку.
Підготуйте в групах кросворд по своїй тематиці на 5 - 6 слів.
VI. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний текст підручника.

Розробка уроку " Тваринний світ України" (34.5 KB)

