Тема уроку: Ринок кредитних ресурсів. Роль банків в ринковій економіці
Мета уроку:
навчальна: розкрити особливості ринку кредитних ресурсів, охарактеризувати роль банків в організації ринку кредитних ресурсів;
розвивальна: розвивати економічне мислення, вміння логічно та послідовно мислити; удосконалювати уміння та навички в рішенні практичних задач;
виховна: формувати життєві компетентності, набувати життєвого досвіду, виховувати в учнів працездатність, самостійність, уважність.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: лекція з елементами бесіди і самостійної роботи.
Навчально-методичне забезпечення:
проблемне питання.
додаток 2 – задача на закріплення теми.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
Пояснювати економічні терміни: кредит (позика), позиковий відсоток, банк.
Оцінити роль банків у суспільстві.
Свідомо здійснювати вибір життєвих цінностей.
Етапи уроку:
1. Організаційний момент - 2 хв.
2. Актуалізація опорних знань учнів - 10 хв.
3. Вивчення нового матеріалу - 20 хв.
4. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів – 10 хв.
5. Підсумок уроку - 2 хв.
6. Домашнє завдання - 1 хв.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань учнів (усне індивідуальне опитування учнів).
(Слова викладача) На попередніх уроках ми з вами розглядали різні види і прояви ринкових взаємовідносин. Давайте повторимо основні питання минулих тем.
Повторення питань попередньої теми:
Що таке ринок праці?
Охарактеризуйте працю як об’єкт ринку праці?
Назвіть суб’єкти ринку праці.
Що таке заробітна плата?
Що таке погодинна та відрядна заробітна плата?
Що таке ринок землі?
Що таке земельна рента?
Охарактеризуйте процес землекористування і оренди землі.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
(Слова викладача) Кожен з нас у своєму житті бував в такій ситуації коли потрібна достатньо велика сума грошей на нагальні потреби. Наприклад терміново необхідні гроші, щоб придбати необхідну річ, або на лікування, або на інші нагальні потреби.
(Питання до учнів) А ви або ваші родини стикалися з такою проблемою? Коли?Що ви робили в такій ситуації? (Можна звернутися до банку і отримати кредит.)
А підприємства? Чи звертаються вони до послуг банківського кредитування? Коли? (При створенні підприємства можуть бути необхідні великі суми грошей які можна отримати завдяки кредиту. Сільгосппідприємства які залежать від сезонів - використовують кредитні засоби спочатку року і розраховуються за кредитом наприкінці.)
(Слова викладача) Як це відбувається? В чому переваги і недоліки кредиту? Як здійснюються взаємовідносини між суб’єктами ринку кредитних ресурсів?
Щоб все це знати треба вивчати тему «Ринок кредитних ресурсів. Роль банків в ринковій економіці».
IV. Вивчення нового матеріалу.
(Слова викладача) Зверніть увагу на дошку. Ви бачите назву та основні питання теми, яку ми розглянемо:
.Поняття, суб’єкти і об’єкти ринку кредитних ресурсів.
Кредит – поняття, види та форми.
Роль банків
Запишіть у зошит тему і план уроку.
(Слова викладача) Після вивчення зазначених питань ви повинні відповісти на проблемне питання: Де взяти гроші?
Які ваші пропозиції? (учні пропонують, з’являються на дошці надписи)
Заробити, позичити у друга, взяти в банку
1. .Поняття, суб’єкти і об’єкти ринку кредитних ресурсів.
(Слова викладача) В економіці постійно відбувається кругообіг фінансових ресурсів, суб’єктами якого є домогосподарства, підприємства, держава і різноманітні фінансові установи. У процесі господарювання у деяких суб’єктів виникає потреба в коштах для розширення їх діяльності, а у інших накопичуються заощадження. Щоб вирішувати ці грошові проблеми існує ринок кредитних ресурсів.
(Запис у зошит) Ринок кредитних ресурсів - це процес залучення коштів у грошовій формі на умовах повернення, платності й строковості.
(Слова викладача.) Кредитний ринок як історично, так і за його значущістю та вагою є основною складовою фінансового ринку. По-перше, він забезпечує найшвидший доступ до ресурсів. Кредит можна отримати у досить стислі терміни - протягом кількох днів. Така перевага дуже важлива як з погляду фінансового забезпечення потреб окремих суб’єктів, так і для функціонування усієї фінансової системи. По-друге, ринок кредитних ресурсів забезпечує взаємовідносини між суб’єктами цього ринку.
(Запис у зошит) Суб’єктами ринку - є кредитори, позичальники, посередники і держава в особі центрального банку, який контролює виконання чинного законодавства учасниками ринку кредитів і регулює ринок за допомогою спеціальних економічних методів.
(Питання до учнів) Хто такі кредитори? позичальники? (Кредитори – юридичні і фізичні особи, що надають кошти, а позичальники – отримують у тимчасове використання.)
(Запис у зошит)
позичальники - фізичні або юридичні особи, що залучають грошові засоби кредиторів для розвитку бізнесу, і стають дебіторами (боржниками) перед інвесторами (кредиторами);
кредитори (інвестори) - фізичні або юридичні особи, що приймають рішення про вкладання власних цінностей в об’єкти інвестування. Інвестори можуть виступати у ролі вкладників, кредиторів, покупців;
посередники - це, фінансові інститути що забезпечують зустріч позичальника і кредитора (інвестора) на ринку кредитних ресурсів. Вони і здійснюють перерозподіл тимчасово вільних грошових засобів. Основними посередниками виступають кредитні установи:
(Запис у зошит) Об’єкти ринку - є грошові кошти, накопичені на рахунках банків, вільні кошти населення і кошти центрального банку держави.
2. Кредит – поняття, види та форми.
(Слова викладача.) Накопичені грошові засоби використовуються для надання кредитів. Кредит – це економічні відносини з приводу мобілізації грошових засобів для використання їх з метою забезпечення відтворювального процесу.
(Слова викладача.) Роздивиться будь ласка роз даткові листи (Додаток №2) в яких охарактеризовані поняття та основні форми і види кредиту.
(Питання до учнів)
На які форми поділяється кредит? (товарна і грошова)
Що таке товарна форма кредиту?
Що таке грошова форма кредиту?
Які бувають види кредиту за терміном використання?
… за цільовим призначенням?
… залежно від форми організації?
На вашу думку, який з цих видів кредитів найчастіше використовується? (банківський).
(Запис у зошит) Банківський кредит являє собою форму взаємовідносин між позичальниками і спеціалізованими кредитними установами на принципах, терміновості, платності та повернення.
(Питання до учнів)
Що означає принцип терміновості?
… платності?
… повернення?
3. Роль банків.
(Слова викладача.)
Банки є одними з найстаріших і найбільших за активами фінансових посередників. Банки виконують широкий спектр операцій, забезпечуючи рух грошових потоків і функціонування грошового ринку та ринку грошей. Якраз у них розміщується переважна частина фінансових ресурсів суспільства. По-перше, це власні кредитні ресурси банків, по-друге, залучені на позиковій основі ресурси і, по-третє, це розміщені у них кошти підприємств і держави. Тому саме банки відіграють провідну роль у забезпеченні потреб економіки у фінансових ресурсах.
Призначення - надання можливостей отримання необхідного фінансування підприємствам, забезпечення безперебійного грошового обігу та обігу капіталу.
Функції банків - фінансове посередництво:
передають гроші від вкладників до позичальників (кредит);
переміщують капітал з тих галузей економіки, де є надлишок, у ті галузі, що відчувають недолік у грошах;
випускають гроші і перетворюють їх у товар;
налагоджують зв’язки між промисловістю і торгівлею, сільським господарством і населенням.
V. Узагальнення знань учнів
(Слова викладача) Наш урок майже закінчується, і щоб узагальнити набуті знання з нової теми, я пропоную вам виконати завдання на роздаткових листках і відповісти на питання.
(Зміст завдання Додаток №2) (Учні виконують роботу до 8 хв.)
Завдання.
Банк надав позику в розмірі 55000 грн. торговому підприємцю на рік під 19 % річних. Визначте суму, яку повинен повернути підприємець в банк після закінчення року.
Рішення.
1) 55000*19% = 10450 грн. (плата за кредит)
100%
2) 55000+10450 =65450 грн. – сума, яку позичальник поверне.
Відповідь: 65450 грн.
Запитання до учнів:
Що таке ринок кредитних ресурсів?
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Назвіть його головні суб’єкти та об’єкти.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Назвіть основні види кредиту?
____________________________________________________________
____________________________________________________________
На яких умовах надається кредит?
____________________________________________________________
В чому важливість банків?
____________________________________________________________
VI. Підсумки уроку.
(Слова викладача) Згадаємо проблемне питання, що було поставлене на початку уроку:
Що було вам не ясно під час уроку? Які є питання за темою? Що більше викликало ваше зацікавлення?
(Слова викладача) Завершуючи урок я хочу повідомити вам оцінки за вашу роботу (оцінювання учнів).
VII. Домашнє завдання.
Вивчити конспект за темою.
Опрацювати роздатковий матеріал. (Роздатковий матеріал залишається у вас для подальшої роботи).
Виконати домашнє завдання пошукового характеру (зробити виступ-повідомлення, на тему «Роль банків в економіці»).
Викладач: _______________________________
Додаток №1
Додаток №2
Завдання.
Банк надав позику в розмірі 55000 грн. торговому підприємцю на рік під 19 % річних. Визначте суму, яку повинен повернути підприємець в банк після закінчення року.
Рішення.
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
Відповідь: __________________________ грн.
Запитання до учнів:
Що таке ринок кредитних ресурсів?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Назвіть його головні суб’єкти та об’єкти.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Назвіть основні види кредиту?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
На яких умовах надається кредит?
________________________________________________________________________________
В чому важливість банків?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Додаток №2
Завдання.
Банк надав позику в розмірі 55000 грн. торговому підприємцю на рік під 19 % річних. Визначте суму, яку повинен повернути підприємець в банк після закінчення року.
Рішення.
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
Відповідь: ____________ грн.
Запитання до учнів:
Що таке ринок кредитних ресурсів?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Назвіть його головні суб’єкти та об’єкти.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Назвіть основні види кредиту?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
На яких умовах надається кредит?
________________________________________________________________________________
В чому важливість банків?
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________