Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Презентации  /  6 класс  /  Рационал сандарды бөлу және көбейту.

Рационал сандарды бөлу және көбейту.

Умножение и деление рациональных чисел. Разработка урока и + презентация.

21.02.2017

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы:Рационал сандарды бөлу және көбейту.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Таңбалары әр түрлі және таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісін табуды үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың есте сақтау, танымдық, ойлау қабілеттерін дамыту, есептерді қатесіз шығара білуге дағдыландыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелік: Алғырлыққа, тапқырлыққа, білімділікке, дәлдікке, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:Ашық сабақ

Сабақтың типі: Бекіту сабағы.

Сабақтың құрал-жабдығы: Тақта, бор, карточка, топшамалар, слайд, интерактивті тақта. т.б.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Топпен жұмыс.

Сабақтың өткізілу жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үй тапсырмасын тексеру.

  3. Оқушылардың топпен жұмыс жасауы.

  4. Үй тапсырмасын беру және сабақты қортындылау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сергіту кезеңі (бой жазу биі)

Сынып бөлмесінің сабаққа дайындығы. Оқушылардың сабаққа дайындығы.

Оқушыларды 2-топқа бөлу, әр топқа атын беру. 1топ - алғырлар. 2- білімділер.

ІІ. Үй тапсырмасы тексеру: Сөзжұмбақ шешу

- Рационал сандар деп?

- Рационал сандарды көбейту деп?

- Рационал сандарды бөлу деп?

- Рационал сандардың таңбаларының берілуі?

1.Оң сандар мен теріс сандар бір- біріне ......-қарсы.(қарама)

2.Картадағы кескін ұзындығының жер бетіндегі қашықтыққа қатынасы .............(масштаб)

3.Екі қатынастың теңдігі .............(пропорция)

4. Шеңбер бойындағы екі нүктені қосатын кесінді... (диаметр)

5.Координаталық түзу бойындағы санды кескіндейтін нүктенің санақ басынан бірлік кесінді есебімен алынған қашықтық........... (модуль)

6.Күнделікті өмірде қолданылатын сандар......(натурал)

7.Екі санның бөліндісі сол сандардың .......(қатынасы)

8. Қарама –қарсы сандардың 0 – ге көбейтіндісі нешеге тең ? (нөлге)


ІІІ. Топпен жұмыс. Есептер шығарту.

    1. Рационал сандарды көбейтіндер: ( Әр топқа бөлек есептер беріледі, әр есеп 1 алмаға бағаланады)

-15·(-6)= 90 -27·0=0 11·(-0.5)=-5,5 -0.3·(-40)= 12

-93,84:(-3,4)=27,4 -3 *(-6)=18 -1 :19 =-19 -3,2:2,5 = -1,28

-12·(-7)= 84 -0.8·6=-4,8 -100·0.81=-81 -100·(-1)= 100

2. Екі топқа бірдей есеп беріледі (Әр есеп 2 алмаға бағаланады)

Қызыл белгідегі есеп: 0; 1; 65,7/8.

Көк белгідегі есеп: 0; ¾; 0,99.

3.Өрнектің мәнін табу (әр есеп 1 алма)

3,26х мұндағы х = -10, х = 100 мұндағы х = 7, х= - 49

3,26 * (-10) = -32,6 3,26 * 100 = 326 (2; -14)

4. Тест тапсырмасын орындайық. 1. С 2. В 3. А 4. В

5. Логикалық есептерді шешейік (Әр есеп 2 алмаға бағаланады)

- 1-ден 100-ге дейінгі сандарда 7 саны неше рет кездеседі?(19 рет)

- Бір әкеден «Неше балаң бар?» деп сұраған екен. Ол: «Төрт ұлым бар, (5)әрқайсының туған әпкелері бар» деп жауап беріпті. Әкейдің неше баласы бар?

- Төмендегі кестедегі бүкіл сандардың қосындысын тап (яғни оларды қосамыз 7+3+4+...). 
7346289128643755827319915546826491 
8273199155468264917346289128643755 
2864375582731973462891915546826491 
6491734637558273289128641991554682 
9128643755827319915546826491734628 
5564375582731991468264917346289128

Жауабы:Бірінші жұптың қосындысы – 10, екіншісінікі де. Бұлбасқатырғыштың қарапайым екендігін ескере отырып, барлық жұптар қосындысы 10 болады деп жорамалдауға болады. Біржолда 17 жұп бар, 17*6=102 жұп, сонда 102*10=1020 

ІV. Қорытынды.Қай топта алма саны көп болса, сол топ жеңімпаз болады және белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.


Үй тапсырмасы беру: топшамалардан есептер шығару, деңгейлік тапсырмалар.



Содержимое разработки

Рационал сандарды көбейту және бөлу (қайталау сабағы) Пән мұғалімі: Курмашева.Б.К Ашық сабақ

Рационал сандарды көбейту және бөлу (қайталау сабағы)

Пән мұғалімі: Курмашева.Б.К

Ашық сабақ

Сабақтың мақсаты:  Білімділік: Таңбалары әр түрлі және таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісін табуды үйрету.  Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, танымдық, ойлау қабілеттерін дамыту, есептерді қатесіз шығара білуге дағдыландыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.  Тәрбиелік: Алғырлыққа, тапқырлыққа, білімділікке, дәлдікке, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Таңбалары әр түрлі және таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісін табуды үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, танымдық, ойлау қабілеттерін дамыту, есептерді қатесіз шығара білуге дағдыландыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелік: Алғырлыққа, тапқырлыққа, білімділікке, дәлдікке, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сөзжұмбақ 1. Қ Р А М А А 2. Б М А А Т Ш С 3. О О П Р П Ц И Я Р 4. А Д И Р Т Е М М Ь 5. О Л У Д 6. Н А Т У Р Л А 7. С А Қ А Ы Н Ы Т 8. Н Ө Г Е Л

Сөзжұмбақ

1.

Қ

Р

А

М

А

А

2.

Б

М

А

А

Т

Ш

С

3.

О

О

П

Р

П

Ц

И

Я

Р

4.

А

Д

И

Р

Т

Е

М

М

Ь

5.

О

Л

У

Д

6.

Н

А

Т

У

Р

Л

А

7.

С

А

Қ

А

Ы

Н

Ы

Т

8.

Н

Ө

Г

Е

Л

Сұрақ - жауап - Рационал сандар деп?   - Рационал сандарды қалай көбейтеміз?   - Рационал сандарды қалай бөлеміз?   - Рационал сандардың таңбаларының берілуі?

Сұрақ - жауап

- Рационал сандар деп? - Рационал сандарды қалай көбейтеміз? - Рационал сандарды қалай бөлеміз? - Рационал сандардың таңбаларының берілуі?

Ой жаңғырту Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің (бөліндісінің) мәні- теріс сан. (-)·(+)=(-) (+)·(-)=(-) Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі (бөліндісі)– оң сан. (-)·(-)=(+) (+)·(+)=(+)

Ой жаңғырту

Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің (бөліндісінің) мәні- теріс сан.

(-)·(+)=(-)

(+)·(-)=(-)

Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі (бөліндісі)– оң сан.

(-)·(-)=(+)

(+)·(+)=(+)

3-мысал 4-мысал 5-мысал 6-мысал

3-мысал

4-мысал

5-мысал

6-мысал

І топ ІІ топ -27·0=? -3 *(-6)=? -0.8·6=? 1 2 -15·(-6)=? -93,84:(-3,4)=? -12·(-7)=? 11·(-0.5)=? -1 :19 =? -100·0.81=? -0.3·(-40)=? - 3,2:2,5 =? -100·(-1)=? 3 Ортақ ІІІ топ

І топ

ІІ топ

-27·0=?

-3 *(-6)=?

-0.8·6=?

1

2

-15·(-6)=?

-93,84:(-3,4)=?

-12·(-7)=?

11·(-0.5)=?

-1 :19 =?

-100·0.81=?

-0.3·(-40)=?

- 3,2:2,5 =?

-100·(-1)=?

3

Ортақ

ІІІ топ

Кітаппен жұмыс № 652 І топ (1) ІІ топ (2) ІІІ топ (4)

Кітаппен жұмыс

652

І топ (1)

ІІ топ (2)

ІІІ топ (4)

Сергіту кезеңі  (бой жазу биі)

Сергіту кезеңі

(бой жазу биі)

Өрнектің мәнін табыңдар: 1 2 Мұндағы  Мұндағы  3 Мұндағы

Өрнектің мәнін табыңдар:

1

2

Мұндағы

Мұндағы

3

Мұндағы

Кім жылдам!!!

Кім жылдам!!!

Логикалық есептер 1-ден 100-ге дейінгі сандарда 7 саны неше рет кездеседі?  Түйеқұс 2 аяғымен тұрса 1 пұт тартса,1 аяғымен тұрса неше пұт тартады? Бір әкеден «Неше балаң бар?» деп сұраған екен. Ол: «Төрт ұлым бар, әрқайсының туған әпкелері бар» деп жауап беріпті. Әкейдің неше баласы бар?  Төмендегі кестедегі бүкіл сандардың қосындысын тап (яғни оларды қосамыз 7+3+4+...).   7346289128643755827319915546826491   8273199155468264917346289128643755   2864375582731973462891915546826491   6491734637558273289128641991554682   9128643755827319915546826491734628   5564375582731991468264917346289128

Логикалық есептер

  • 1-ден 100-ге дейінгі сандарда 7 саны неше рет кездеседі?

  • Түйеқұс 2 аяғымен тұрса 1 пұт тартса,1 аяғымен тұрса неше пұт тартады?
  • Бір әкеден «Неше балаң бар?» деп сұраған екен. Ол: «Төрт ұлым бар, әрқайсының туған әпкелері бар» деп жауап беріпті. Әкейдің неше баласы бар?

  • Төмендегі кестедегі бүкіл сандардың қосындысын тап (яғни оларды қосамыз 7+3+4+...).  7346289128643755827319915546826491  8273199155468264917346289128643755  2864375582731973462891915546826491  6491734637558273289128641991554682  9128643755827319915546826491734628  5564375582731991468264917346289128

  • Бөлмедегі әр бұрышта бір мысықтан және оған қарама-қарсы үш мысықтан отырса, бөлмеде неше мысық бар?
Т Е С Т

Т

Е

С

Т

Жауап парақтары

Жауап парақтары

Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні А) Оң сан  В) Натурал сан  С) Теріс сан  Д) Бүтін сан

Таңбалары әр түрлі екі

санның көбейтіндісінің мәні

А) Оң сан

В) Натурал сан

С) Теріс сан

Д) Бүтін сан

Көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді неге тең? А) 5-ке  В) 0-ге  С) 1-ге  Д) 3-ке

Көбейткіштердің біреуі нөлге

тең болса, көбейтінді неге тең?

А) 5-ке

В) 0-ге

С) 1-ге

Д) 3-ке

Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі қалай табылады? А) Осы сандардың модульдерін көбейтіп, көбейтіндінің мәнінің алдына “+” таңбасын қою керек.  В)Бір саннан екінші санды азайту керек.  С) Сандардың оң жақ шеткі нүктесінің координатасын табу керек.  Д) Қосылғыштардың модульдерін қосу керек.

Таңбалары бірдей екі санның

көбейтіндісі қалай табылады?

А) Осы сандардың модульдерін көбейтіп,

көбейтіндінің мәнінің алдына “+” таңбасын

қою керек.

В)Бір саннан екінші санды азайту керек.

С) Сандардың оң жақ шеткі нүктесінің

координатасын табу керек.

Д) Қосылғыштардың модульдерін қосу керек.

Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі қалай табылады? А) Бір саннан екінші санды азайту керек.  В) Осы сандардың модульдерін көбейтіп, көбейтіндінің мәнінің алдына “-” таңбасын қою керек.  С) Сандардың оң жақ шеткі нүктесінің координатасын табу керек.  Д) Қосылғыштардың модульдерін қосу керек.

Таңбалары әр түрлі екі санның

көбейтіндісі қалай табылады?

А) Бір саннан екінші санды азайту керек.

В) Осы сандардың модульдерін көбейтіп,

көбейтіндінің мәнінің алдына “-” таңбасын

қою керек.

С) Сандардың оң жақ шеткі нүктесінің

координатасын табу керек.

Д) Қосылғыштардың модульдерін қосу керек.

Есептемей салыстыр: А) - 5, 9+3, 6 және 5, 9+(- 3, 6) Ә) 4, 5+(- 1, 6) және 1, 6+(- 4, 5) Б) - 7+(- 3, 2) және 3, 2+(- 7)

Есептемей салыстыр:

А) - 5, 9+3, 6 және 5, 9+(- 3, 6)

Ә) 4, 5+(- 1, 6) және 1, 6+(- 4, 5)

Б) - 7+(- 3, 2) және 3, 2+(- 7)

V. Қорытындылау Бұрыннан білемін ?  Не білгіміз  келеді? 2/21/17

V. Қорытындылау

Бұрыннан

білемін ?

Не білгіміз

келеді?

2/21/17

Үйге тапсырма № 737, 738 Бақылау жұмысына дайындық Топшамалармен жұмыс

Үйге тапсырма

737, 738

Бақылау жұмысына дайындық

Топшамалармен

жұмыс

-75%
Курсы повышения квалификации

Методика преподавания математики в соответствии с ФГОС ООО (СОО)

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Рационал сандарды бөлу және көбейту. (2.7 MB)
