Природознавство
Тема. Птахи.
Мета: розширити уявлення учнів про різноманітність тварин; формувати уявлення про птахів, як тварин, що пристосувалися до польоту; формувати уявлення про осілих і перелітних птахів; розширювати знання про живлення птахів; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати бажання піклуватися про птахів.
Обладнання: зошит, підручник, тзн.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1. Перевірка готовності до уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
2.Повідомлення теми і мети уроку
— Розгадайте кросворд і прочитайте ключове слово. (Птахи)
1) Які ноги, такий ніс.
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Чапля)
2) Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
3) Що воно за дивна птиця
Світла денного боїться.
Дзьоб крючком, великі очі,
І не спиться їй щоночі.
«Ху-ху-ху!» — кричить вона.
Відгадали, хто? (Сова).
4) Пошив рудий кожух
На зиму... (омелюх).
5) Жовтогруді щебетушки
Купили чорні капелюшки,
А ще мають білі щічки,
Називають їх... (синички).
- Тема нашого уроку — «Птахи».
-Розкажіть, яких птахів ви спостерігали в лісі, в парку, біля річки, в зоопарку, у дворі.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за малюнками
— Розгляньте малюнки (метелик, кажан, пінгвін, страус, дятел, синичка, чапля).
— Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Основна відмінність птахів від інших тварин — наявність пір’яного покриву тіла.) Тому їх ще називають пернатими.
— Якою є особливість зовнішньої будови птахів? (Наявність двох ніг і пари крил.)
— Чи можна назвати всіх тварин, які літають, птахами?
— Чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін.)
— Чи бувають птахи, які не літають? (Так, наприклад: страус, пінгвін, ківі.)
— Чи вдавалося вам спостерігати за хвилястою папужкою?
— Чи все пір’я у нього однакове?
— Навіщо птахам пір’я?
— Пір’я, розташоване на тулубі, крилах і хвості птаха, — різне. Одне пір’я захищає птахів від холоду, інше допомагає літати. Пір’я, що вкриває все тіло птаха, як луска — тіло риби, називають покривним. Покривне пір’я утворює обтічну поверхню, полегшуючи політ птаха. Під покривним пір’ям розташовується м’яке і пухнасте пухове пір’я. Між ними міститься багато повітря, що погано проводить тепло. Пухове пір’я захищає птахів від охолодження і перегрівання.
За допомогою дзьоба птахи добувають їжу, чистять своє пір’я, в’ють гнізда, доглядають за пташенятами, подають сигнали.
— Чим живляться птахи?
— Що допомагає їм добувати їжу? (Дзьоб, кігті)
— Птахи відрізняються від інших тварин зовнішнім виглядом. Міцний дзьоб допомагає захоплювати і подрібнювати їжу. Птахи живуть у лісах, на полях, водоймах. Найважче доводиться птахам узимку. Зникають комахи, зелені рослини — усе вкривається снігом. Тому перелітні птахи відлітають у теплі краї, де є корм. Частина птахів знаходить їжу і взимку, тому залишаються зимувати в рідних краях. Птахи — дуже корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому знищують багато шкідників сільського господарства. А також розносять насіння на великі відстані, де з нього виростять нові рослини. Пташине м’ясо, яйця — цінні продукти харчування. Без пташиного співу і щебету природа була б сумною і непривітною.
2. Фізкультхвилинка
3. Робота за підручником.
- Порівняйте птахів, зображених у підручнику на с. 60-61. Чим вони відрізняються? Що в них спільного?
4. Бесіда з елементами розповіді.
- Яких птахів можна зустріти у нашій місцевості протягом усього року?
- Яких птахів ви зустрічали тільки влітку?
Серед птахів є такі, що живуть у нас весь рік. Таких птахів називають осілими. До осілих птахів належать дятел, горобець,сорока, синиця. Птахів, які прилітають до нас навесні, а восени відлітають, називають перелітними. Це ластівки, солов’ї, лелеки, шпаки.
- Чому на вашу думку, одні птахи відлітають у теплі краї на зиму, а інші залишаються зимувати? Що змушує птахів летіти у теплі краї?
- Як можна допомогти пташка пережити сувору зиму?
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
1. Гра «Де живуть птахи»
— Розгляньте малюнки птахіві скажіть, де вони мешкають.
— Як ви здогадалися, що птахи живуть у воді? (За перетинками на ногах)
— Поміркуйте, чому страус і пінгвін не вміють літати.
— Назвіть свійських птахів. (Курка, гусак)
— Назвіть диких птахів, які мешкають у нашому краю. (Чайка, дятел, зозуля, синиця)
2. Завдання на картках.
3. Робота над загадками
• Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири,без лопати
Поробили собі хати. (Птахи)
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
• Невеличка, скромна пташка,
З нею стрітись дуже важко.
Та чарує всіх людей
Гарним співом... (соловей).
• Маленький, сіренький
На соняшник сів,
Надзьобався добре
й далі полетів. (Горобець)
• Перший я приніс весну,
Розбудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
Люди звуть мене... (шпаком).
• Уночі гуляє,
А вдень спочиває.
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Сова)
• Біла латка, чорна латка —
По дереву скаче. (Сорока)
• У блакитнім піджачку,
В червоній сорочці.
В нас зимою по садку
Гуляють, як гості. (Снігурі)
• Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?
ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
• Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають... (журавлі).
• Не дзвінок і не сопілка,
Й колотушка не така;
В полі чуєш її тільки,
Як подружок виклика. (Перепілка)
• Птах великий і красивий,
Чорний або сніжно-білий,
Гострий дзьоб, тоненькі ноги,
Вернувся із далекої дороги. (Лелека)
4. Робота у зошиті з друкованою основою.
Завдання 1.
- Розгляньте малюнки птахів. Обведіть зеленим олівцем тих птахів, що живуть у лісі, а синім – тих, що можуть плавати.
Завдання 2.
- Запишіть осілих і перелітних птахів.
Завдання 3.
- Прослухайте загадки, відгадайте їх. Напишіть відгадки.
- Які це птахи – перелітні чи осілі?
V. Підсумок уроку.
1. Підсумкова бесіда
— Назвіть ознаки птахів.
— Чи всі птахи відлітають на зиму у теплі краї?
— Які птахи залишилися зимувати у нас?
— Чи легко їм узимку знаходити собі їжу?
— Як люди допомагають узимку птахам?
2. Аналіз роботи учнів на уроці.