Тема: Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: Закріпити та поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, його значення, граматичні властивості, синтаксичну роль у реченні; сприяти виробленню в дітей уміння знаходити в тексті прикметники, визначати їх граматичні категорії; виховувати любов до природи.
Тип: Вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Опорні схеми, картина з зображенням квітів,картинки для складання фразеологізмів, касета з заспокійливою музикою для хвилини відпочинку.
Хід уроку:
І. Мотивація навчання школярів.
1 . Оргмомент.
2. Оголошення теми і мети уроку:
- Гра " Так чи ні" (букет квітів, до яких треба підібрати
прикметники)
Ознайомити учнів з тим, скільки годин відводиться на вивчення даної теми.
ІІ. Сприйняття й засвоєння матеріалу.
1.Слово вчителя:
На сьогоднішньому уроці ми побуваємо в Королівстві Граматики, відвідаємо графство Прикметник. А щоб почувати себе зручно в гостях, ми повинні про Прикметник все знати, а що забули, те повторимо.
Пропонуємо розробити
гр.А - план нашої подорожі § 17 стор.96
гр.Б - §17 стор.96, записати словосполучення (ім. + прикм.)
гр.В - колективна робота за опорною схемою
2.Учитель:
Добре, бачу, що до подорожі ви готові. Почнеться вона з містечка Всезнайків, думаю, що вас також можна вважати мешканцями цього містечка.
Одного разу граф Прикметник дав своїм підданим таке завдання:
Виписати сполучення іменника з прикметником.
Літо бабине, бабине літо...
Серце чує осінні путі.
Хтось заплутав зажурені віти
В павутиння нитки золоті.
Листя слухає вітру зітхання
І згортає свої прапори.
На покірну красу умирання
Сонце дивиться сумно з гори.
(В. Сосюра)
2.Назвіть серед виписаних словосполучень фразеологізми.
3. Яке значення вони мають?
3. Учитель:
Мандруючи околицями міста Всезнайків, ми побачили такі картини (ілюстрації до фразеологізмів; учні повинні встановити, які фразеологізми відповідають малюнкам, встановити їх значення, визначити рід, число, відмінок прикметників)
Орієнтовні відповіді.
дивиться як баран на нові ворота;
ведмежа послуга;
заяча душа;
лебедина вірність.
4.Учитель:
Ви й не оглянулись, як дісталися галявини кмітливих шестикласників.
Вибіркова робота:
гр.А - приналежність ознак людині гр.Б - ознаки матеріалу
гр.В - ознаки смаку
Чудесний, залізний, живий, солодкий, чудний, дерев'яний, кислий, веселий, солом’яний, гіркий, засмучений.
2) Утворити і записати словосполучення з наведеними прикметниками. Пояснити, від чого залежать рід, число, відмінок прикметників.
Ріка, поле, степ, лани (широкий). Дніпро, країна, плем'я, народ (могутній).
3) Поширити речення: І долини, і гори були засипані... снігом. Небо було вкрите ... туманом. Через нього лився ... світ сонця.
2. Музична пауза.
Учитель:
А зараз час відпочити. Вмощуйтесь зручненько на своїх місцях, можете заплющити очі. Уявіть собі, що ви посеред казкової гарної лісової галявини. Вас овіває легенький вітерець, голубить ніжне проміння сонця, ви вдихаєте пахощі трав, відчуваєте легкість, звільняєтесь від проблем, мозок ваш ясніє, земля віддає вам свою силу. Ще мить - і ви здатні долати нові вершини.
(звучить спокійна музика )
3. Учитель:
Перед нами дійсно вершина - вершина Пізнань. Щоб її подолати,потрібно ...
1) Замінити виділені слова або словосполучення прикметниками
Вагон для перевезення багажу
Двигун для ракети
Полиця для книжок
Дорога в лісі
2) Прочитати вірш "Квіти " В. Симоненка:
гр. А - написати твір-мініатюру "Душевна краса"
гр.Б - використовуючи словосполучення (ім.+прикм.) з віршу,
скласти свої речення
гр.В - виписати з віршу словосполучення (ім.+прикм.),
визначити рід, число, відмінок прикметників.
Закріплення матеріалу (узагальнення вивченого за таблицею)
Підсумок уроку.
Домашнє завдання:
§ 17 - вивчити правила
гр.А - скласти опис зимового ранку, використовуючи прикметники
гр.Б - виписати 5 речень з художньої літератури, підкреслити
прикметники, визначити їх рід, число, відмінок. гр.В -Впр.№209