Прадмет: Беларуская мова
Тэма: Правапіс прыставак і прыназоўнікаў.
Мэта: да канца урока, вучні павінны ўмець адрозніваць прыстаўку ад прыназоўніка.
Задачы: стварыць умовы для развіцця ўмення вызначаць прыстаўку ў словах; для фарміравання навыку правапісу прыставак і прыназоўнікаў; узбагачэння граматычнага ладу маўлення навучэнцаў.
Ход урока:
- Арганізацыйны момант
-Добры дзень! Удобры час!
Мы вельмі рады бачыць вас!
-А давайце ўспомнім, якія запрашэнні, словы вітання на роднай мове мы ўжо ведаем?
( Добры дзень вам! Дзень добры ў хату! Добрага ранку! Удобры час!)
-Дзякуй, малайцы! А чаму прысвечаны наш занятак даведаецеся, калі адгадаеце загадку.
Крылаў не мае ды быстра лятае,
Выпусціш- рад ці не рад,
А не зловіш назад.
-Слова-адгадку мы складзём з літар, якія ляжаць у вас на партах.
(Слова)
-З якіх частак складаецца слова?
- Якую апошнюю частку слова мы вывучалі? (прыстаўка)
- Праверка дамашняга задання
Практыкаванне 42.
-Дома вы таксама працавалі г гэтай часткай слова.
-Якія народныя прыкметы вы выпісалі?
-З дапамогай сігнала, адкажыце мне, згодны вы ці не.
-Якая прыстаўка ў выдзеленых словах?
-Якія літары стаяць пасля прыстаўкі?
-Чаму?
-Сігнал.
-Якія прыказкі вы выпісалі?
-Чым адрозніваюцца прыказкі ад прыкмет?
-Давайце ўспомнім правіла, як пішацца апостраф пасля прыставак?
- Хвілінка чыстапісання
-Давайце прачытаем першы радок.
Ад па да пера з с д т
-Якая гэта частка слова? (прыстаўка)
Запішыце дату, класная работа і першы радок.
-А давайце утворым новыя словы з дапамогай прыставак і словам “бег”.
-У вас на парце ляжыць лісток, злучыце гэта слова з тымі прыстаўкамі, якія падыходзяць па смыслу.
-Запішыце іх. (каля дошкі працуе адзін вучань)
Адбег пабег перабег збег
-Складзіце сказ з адным запісаным словам.
-Давайце запішам сказ пад дыктоўку.
Сяргейка першым дабег да фінішу.
- Актуалізацыя ведаў. Паведамленне тэмы ўрока
-Выдзяліце прыстаўку ў слове “дабег”.
-Як заўсёды пішуцца прыстаўкі?
- Сігнал
- А зараз паглядзіце на словы “да фінішу”. Чым будзе з’яўляцца “ да”?
-Для чаго яны служаць?
-Паспрабуйце паміж прыназоўнікам “ да” і “фінішу” уставіць слова, якое падыходзіць па сэнсе?
-Мы бачым, што паміж прыназоўнікам і наступным словам можна уставіць яшчэ адно слова.
-А прыстаўку можам так раздзяліць?
-Сігнал
-Можа ужо хто здагадаўся, якая тэма нашага занятку? (Напісанне прыставак і прыназоўнікаў)
- А чаму павінны навўчыцца на ім?
-Звярніце ўвагу, у кожнага з вас на парце ляжаць лісточкі самаацэнкі. Пасля кожнага практыкавання, мы будзем ацэньваць сваю працу над ім з дапамогай колеру.
Зялёны- без памылак;
Жоўты- 1-2 памылкі;
Чырвоны- болей за 2 памылкі.
-Чаму так адбываецца, нам дапамогуць даведацца , ужо знаёмая Гаспадарыня Прыстаўка са сваім сябрам Прыназоўнікам. Сёння з імі мы будзем вучыцца правільна пісацы прыстаўкі ў словах і прыназоўнікі ў сказах.
- А зараз яны нам прапануюць адкрыць падручнік на с.26 і пазнаёміцца з рубрыкай “ Завяжы вузялок”.
-Але, вы будзеце чытаць з дапамогай алоўка, выдзяляючы тое што нам знаёма над словамі знакам “+”. Калі гэта для вас нешта новае і гэта на не знаёма, знакам- “-“, а калі вас гэта здзівіла, пастаўце клічнік.
Чытанне правіла.
-Якія словы вы адзначылі знакам “+”, якія “-“, якія “!”.
-Давайце звернем увагу на практыкаванне 44. Паспрабуем адрозніць прыстаўку ад прыназоўніка. (пісьмо з каментарыямі)
Самаацэнка
Фізкультхвілінка.
Давайце ўстанем дружна, разам,
Уменні рухацца пакажам.
Так паглядзім улева, управа,
На месцы ўсе паскачам жвава,
І нахілемся нізка-нізка,
Зноў станем прама, па-англійску.
Нарэшце удыхнём глыбока
І вернемся да тэмы ўрока.
- Калі ласка, не сядайце, зараз мы з вамі пагуляем у гулью.
-Калі я называю слова з прыстаўкай , то вы прысядаеце, калі слова з прыназоўнікам, то стаіце. (Словы ляжаць на стале, а потым па чарзе вывешваюцца на дошку)
Прыбегчы, пры дарозе, ад лесу, адбегчы, даляцець, да неба, за школай, занесці, пра сябра, праляцець, пад бярозай.
-Якім правілам вы карысталіся?
Работа ў парах.
-Нам Гаспадарыня Прыстаўка падрыхтавала заданне ў канверце.
-Калі ласка, дастаньце заданне з малюнкам Гаспадарыні Прыстаўкі і давайце разгледзім што трэба нам зрабіць.
Вы павінны раскрыць дужкі, вызначаючы прыстаўку і прыназоўнік. Будзьце уважлівымі.
Лодка (ад)плыла (ад)берага.
(З)гары (з)бягаюць патокі вады.
(На) канверце (на)пісаны дакладны адрас.
(Па) дарожкам сада (па)беглі вясновыя ручайкі
Праверка (Слаід 3)
Самаацэнка ведаў.
Сігнал
V Замацаванне вывучанага
-Зараз мы з вамі пагуляем у яшчэ адну гульню, якая называецца “Карэктар”.
А вы ведаеце, што азначае гэта слова? ( Малюнак карэктара вывешваецца на дошку і яго значэнне)
-У канверце ляжыць яшчэ адзін лісток ад сябра Гаспадарыні Прыстаўкі Прыназоўніка з заданнем.
-Нам трэба знайсці і выправіць памылкі ў тэксце, запісаць выпраўлены тэкст ў сшытак.
Нізка надзямлёй плылі зімовыя хмары. Сыпалі снегам, па крывалі зямлю белымі дыванамі. Ратавалі адмарозу карэньчыкі раслін, што за снулі ў зямлі давясны.
Праверка ў парах.
-Памяняйцеся сшыткамі з суседам па парце, правярайце ўважліва.
(Слаід 4)
Самаацэнка ведаў.
VI Дамашняе заданнеПрактыкаванне 48.
-Уважліва прачытайце заданне.
-Што трэба зрабіць?
-Якія веды нам спатрэбяцца?
- У якім парадку мы будзем выконваць заданне? (правіла, заданне, запіс)
-У дамашнім практыкаванні, вам патрэбна запісаць скарагаворкі Уладзіміра Мацвеенкі з дапамогай падказак. Уважліва сачыце за змейкай у другой табліцы, каб правіль саставіць словы.
VII Падвядзенне вынікаў
-Мне спадабалася, як вы сёння працавалі на уроку. Я думаю, мы дапаможам нашым сябрам саставіць алгарытм, каб іх болей ніхто з вас не блытаў.
( Вучні запаўняюць табліцу на лісточку, а настаўнік на нодшцы, з апорай на пытанні)
| Прыстаўка | Прыназоўнік |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-Чым з’яўляецца? ( частка слова, асобнае слова)
-Як пішацца? (разам, асобна)
-Можна ўставіць слова ці не? ( нельга ўставіць слова, паміж ім і слова можна ўставіць яшчэ слова)
-Для чаго служыць? ( служыць для ўтварэння новых слоў, служыць для сувязі слоў у сказе)
Выстаўленне адзнак за урок.
VIII РэфлексіяДрэва ведаў.
У вас на парце ляжаць лісточі, колеры якіх супадаюць з тымі, якімі мы ацэньвалі сваю працу пасля кожнага практыкавання.
Давайце палічым, якога колеру болей і такі лісточкак павесім на наша дрэва ведаў.


Правапіс прыставак і прыназоўнікаў (24.21 KB)

