Українська мова 9 клас
Урок № 17
Тема уроку: Поняття про безсполучникове складне речення. Інтонація безсполучникового складного речення. Синоніміка складних речень із сполучниками, без сполучників і простих речень.
Мета уроку: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення; ознайомити з основними видами інтонації безсполучникових складних речень; розвивати вміння правильно інтонувати, визначати взаємозалежність інтонації і смислових відношень між частинами безсполучникових складних речень; виховувати в учнів любов до природи, до рідної землі.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання уроку: підручник, схеми, картки, слайди з презентації «Безсполучникове складне речення».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Які бувають речення за будовою?
2. Яке речення називається складними?
3. Які ви знаєте основні види складних речень ?
Дослідження-спостереження на основі висловлювання.
► Прочитати речення. Списати. Визначити види складних речень. Накреслити схеми речень.
І котяться хвилі невтомної бурі, і стяги червоні спливають крізь дим.(Перв.)
Що для безсмертя народилось, від зброї смертних не умре.(Рил.)
Святковим здається той вечір, коли добре тобі працювалося вдень. (Гонч.)
На вулиці починало темніти, і тільки біля криниці ще маячили постаті. (Панч.)
IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми.
►Розглянути таблицю «Основні види складних речень»
Складні речення |
Сполучникові. Засоби звʼязку: 1). Сполучники або сполучні слова; 2). Інтонація. | Безсполучникові. Засіб звʼязку: інтонація. |
│ │
Складносурядні | Складнопідрядні |
1.1. Розглянути схему та звʼясувати, яку з цих груп ще не вивчали.
1.2. На підставі наведеної схеми відповісти на запитання:
--Чим відрізняються безсполучникові речення від сполучникових?
--Яку роль відіграє інтонація у складних безсполучникових реченнях?
1.3. Прочитати в таблиці визначення безсполучникового складного речення
Безсполучникові речення–це такі складні речення, в яких прості речення обʼєднуються в одне ціле без сполучників, за допомогою інтонації. |
2. Слово вчителя.
-Розглянемо уривок з твору М Стельмаха.
Гойднувся човен, заскрипіли кочети. Десь недалеко заіржав кінь, виринув з верболозу вершник. Дощ босоніж входить в ниви, гне в сережки хлібний колос, жито схлипує й сміється, подає пшениці голос. Котилися громи, сліпучим корінням виплескувалися блискавиці. Дужче стискається серце, спомини обступають, заливають мене, як повінь човна.
-У складному безсполучниковому реченні нема головного й залежного речень. Між його частинами можуть бути різні смислові звʼязки. Тому складні безсполучникові речення поділяються на:
а) речення з рівноправними частинами, незалежними одна від одної;
б) речення із залежними частинами, одна з яких пояснює, доповнює іншу.
Кількість рівноправних частин-речень у безсполучниковому реченні необмежена.
Проте залежних частин-речень тільки дві: пояснювальна і та, що пояснює.
3.►Довести, що основним засобом звʼязку в безсполучниковому складному реченні є інтонація, яка не тільки обʼєднує частини складного речення, а й виражає різні смислові відношення.
Інтонаційний практикум.(роздаткові картки)
Прочитати речення. За допомогою умовних позначень в картках, зобразити інтонацію кожного безсполучникового складного речення.
↗-Підвищення голосу
↘-Зниження голосу
/-Коротка пауза всередині речення
//-Середня пауза всередині речення
///-Тривала пауза в кінці речення
Середня пауза
-Хмари пропливли, визирнуло сонце, стало тепло.
-Стоїть явір над водою, на воду схилився; сидить козак у неволі, тяжко зажурився.
-Посієш вчасно-вродить рясно.
-Не треба смерті козаку боятись: від неї й на печі не заховатись.
4. Колективне опрацювання матеріалу (робота з таблицею)
Інтонація в безсполучниковому складному реченні
| Вид інтонації | Особливості інтонації | Приклади |
1. | Інтонація переліку | Незначна пауза між частинами, які вимовляються з посиленням голосу і невеликим спадом перед паузою. Виражає логічну однорідність (одночасність, послідовність). | Іноді здригалося небо, стогнала земля від далеких вибухів. (Коп.) |
2. | Пояснювальна інтонація | Виражає причинові, з’ясувальні, пояснювальні відношення. Характеризується зниженням голосу й виразною паузою перед тією частиною, що пояснюється. Друга частина вимовляється швидким темпом. | Тільки даремно горять мої очі: тьму освятити немає в них мочі. (Л.Українка) |
3. | Інтонація зіставлення | Характеризується виразною паузою між частинами, перша вимовляється підвищеним тоном, а друга-зниженим. Однаковий логічний наголос робиться на зіставлюваних словах. | Тільки вітер слово скаже-забринить пшениця. (М.Стельмах) |
4. | Інтонація зумовленості | Виражає допустові, умовні, наслідкові, часові відношення тощо. Вона близька до інтонації зіставлення, але наголос не такий симетричний. | Тут було вже зовсім видно - місяць підбився вгору.(Ю.Збанацький) |
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Вибіркова робота (робота в парах)
Текст на слайді.
Пройшла гроза—і знову літня проза: парує степ, і оживає ліс, і горобці, неначе з-за куліс, упали табуном на просо.(В.Симоненко.) Мати вірила: земля усе знає, що думає чи говорить чоловік, вона може гніватись і бути доброю. Усе іде, усе минає, вітри летять із-за дібров.(Т. Шевченко.) На човнику і веслі від нас відʼїхав травень, він прихопив із собою сині дощі, зелений шум та солов’їний спів, в село через тини заглянуло літо. Запахло дужче осінню: листя пожовкле, як із кульбаби пух, вітер рвав і кружляв ним по голих деревах. Сойка-підступна птиця: вона мастак нищити дрібне птаство і їхнім же голосом веселити себе. (М. Стельмах.) Над низиною навис туман--пектиме знов цілий день. (К.Гордієнко.) Заграли знов—ще гірш нема ладу. (Л.Глібов.)
Виписати безсполучникові складні речення. Визначити(цифрою з таблиці) вид інтонації кожного речення.
Запитання до учнів:
-Які речення називаються безсполучниковими складними?
-Які смислові відношення існують між простими реченнями у безсполучниковому складному?
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання. Скласти твір у художньому стилі на тему «Чарівна природа взимку», використовуючи безсполучникові складні речення з різними смисловими відношеннями.