План-конспект урока в 3-м классе
Lesson 46
Тема: We eat it
Цель урока: формирование лексико-грамматических навыков разговорной речи.
Задачи:
образовательная: формирование активных ЛГ навыков по теме, развитие произносительных навыков, развитие навыков письма;
воспитательная: развитие зрительной памяти, развитие оперативной и долгосрочной памяти;
развивающая: создания условий для воспитания культуры питания.
Лексический материал для изучения: food, tea, coffee, juice, water, pizza, jam, bread, yoghurt, to eat, to drink.
Фонетический материал для изучения: y [j], j [dʒ].
Форма работы: индивидуальная, парная, коллективная.
Оснащение урока: учебник «English 3. Pupil’s book» (Л. М. Лапицкая и др.), рабочая тетрадь «Activity book-2, 3» (Л. М. Лапицкая и др.), доска, наглядный материал, аудиоматериал.
ХОД УРОКА
I. Организационный момент (Warming-up).
– Hello, boys and girls! How many boys are there? How many girls?
– How are you? How’s your mum / dad?
– What holiday did we celebrate yesterday? {Christmas}
II. Введение нового лексического материала.
– At Christmas people eat Christmas food. What food do you like? I tea / coffee / juice / water / pizza / jam / bread / yoghurt. (I like tea … .) What food do you like? {I like … .)
– I drink tea, coffee, juice and water. I eat pizza, jam, bread and yoghurt.
– Let’s play “Eat or drink” game. We eat bread. {Yes.} We drink pizza. {No.}
III. Формирование фонетических навыков.
– [dʒ] juice, jam, [j] yoghurt, [i:] tea, eat, coffee, [e] bread, [u:] food.
– Let’s read the new words and then write them down in your vocabularies.
IV. Развитие навыков чтения.
– PB: ex. 2 p. 4. Letter secrets. Listen, read, and answer: What’s the common sound in each phrase? What letters stand for the sound.
– What does the word ‘yummy’ mean?
V. Первичная отработка нового лексического материала.
– PB: ex. 4a p. 5. Look! What pets can you see? Read the letters the pets write, find mistakes, and correct them.
– What do you eat? What do you drink? {I eat … . I drink … .}
VI. Развитие лексических навыков.
– PB: ex. 5a p. 5. Look, listen, and point to the pictures
– ex. 5b. Read and sing the song.
VII. Закрепление изученного лексического материала.
– PB: ex. 5c p. 6. Make up your song. Use the words from ex. 1.
VIII. Заключительный этап.
– PB: ex. 6 p. 6.
– Write down your homework. AB: ex. 1, 2, 4 p. 3–4. Learn the new words.
– The lesson is over. See you!