Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  4 класс  /  Өткенді қайталау

Өткенді қайталау

4 сынып?а арнал?ан математика п?нінен ашы? саба?

07.01.2017

Содержимое разработки

Күні


пән аты:

Математика

Сабақ тақырыбы:

Өткенді қайталау.

Мақсаты:

Өткен сабақтардағы өтілген материалдарды амалдар,  есептер шығару арқылы қайталау;
Есептеу, амалдардың орындалу ретін пысықтау;
Шапшаңдылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Оқыту нәтижелері:

Өткен сабақтардағы өтілген материалдарды амалдар,  есептер шығару арқылы қайталап, есептеу, амалдардың орындалу ретін пысықтайды. Топпен жұмыс істейді.

Әдіс-тәсілдері:

Қызығушылықты ояту, топпен жұмыс, сұрақ – жауап, ойлан/жұптас талқыла, рөлдік ойын, кері байланыс

Сабақтың түрі:

Алған білімді қолдану және жаңа тақырыпты меңгеру

Cабақтың формасы:

топтық; жұптық; жеке топтық; ұжымдық

Көрнекі құралдары:

АКТ, таратпа қазғазар, карточкалар

Негізгі ресурстар:

Математика оқулығы

Қамтылған модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау, оқуды бағалау, Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басқару және көшбасшылық

Сабақтың барысы

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер мен модульер

Қызығушылықты ояту


Амандасу. Оқушылардың жұптасып бір –біріне жақсы тілек тілеу арқылы көңілін аударту.

-Оқушылар амандасады.

-Оқушылардың жұптасып бір –біріне жақсы тілек тілеу арқылы сабақты бастаймын.

Ынтымақтастық орнату

Оқушыларды 3 топқа бөлу.
1-топ: «Жылдамдық»,  2-топ: «Уақыт», 3-топ: «Қашықтық»

Топ ережесін еске түсіру.

1) Бір -бірімізді тыңдаймыз.

2) Уақытты үнемдейміз.

3) Маңызды нәрселерді ғана айтамыз.

4) Тәртіпті сақтаймыз.

5) Топта достық қарым-қатынас

орнату
Әр топ өзінің командирін таңдайды.
Математика сөзін топтастыр.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы ауызша тапсырмалар
Ұяшықтардан тапсырмалар шығады.

Оқушылар топқа бөлінеді.

Топ ережесін еске түсіреді.










Математика сөзін топтастырады.


«Миға шабуыл» әдісі арқылы ауызша тапсырмаларды орындайды.
Ұяшықтардан тапсырмалар шығады.


Диалог











Топтастыру

«Миға шабуыл» әдісі

Мағынаны ажырату


«Сиқырлы кубизм»  (топпен жұмыс)
Әр топтан бала келіп текше лақтырады қандай сан түссе, сол санмен белгіленген қалташықтан есеп алып орындайды


1 есеп: Жаяу адамның жылдамдығы 5 км/сағ. Ол 2 сағатта неше км жол жүреді? 10км
              Ал 3 сағатта ше? 15км
2 есеп: Мотоциклші 50 км/сағ жылдамдықпен жүрген. Ол 150 км қанша уақытта                         жүріп өтеді? Ал 100 км ше? 3 сағ, 2 сағ
3 есеп: Велосипедші 48 км  жол жүруі тиіс. Осы қашықтықты 2 сағатта жүріп өту үшін ол қандай жылдамдықпен жүру керек? 24км/сағ
4 есеп: Бүркіт 3 секундта 90 м қашықтықты ұшады. Ол 270м неше секундта ұшып өтеді? 30м/с пен

9 сек
5 есеп: Лашын 4 секундта 80м қашықтықты ұшады . Ол 360метрді неше секундта ұшып өтеді? 20м/с

18сек
6 есеп: Машинаның жылдамдығы 80км/сағ. Ол 4 сағатта қанша км жол жүреді? 320км

Әр топ өз тапсырмасын орындап, дәптерге жазады.

1 тапсырма: Тік төртбұрыштың ені 4см, бұл оның ұзындығынан 8см кем. Фигураның ауданын тап.



2 тапсырма: Ені 8см, ал ұзындығы одан 2 есе артық. Фигураның ауданын тап.



3тапсырма: Тік төртбұрыштың ауданы 48см.кв. , ені 24см. Фигураның ұзындығын тап.  

«Оқы да біл, ойна да күл» логикалық тапсырма
А) Алдында 1, артында 2, артында 1, алдында екі, біреуі екеуінің арасында және барлығы бір қатарда қаз ұшып келе жатты. Барлығы неше қаз бар?  (3)

ә)Әсем, Ардақ, Анар үшеуі математикадан бақылау жұмысынан қандай баға алғанын сұрағанда ,мұғалім:
- Ешқайссың жаман баға алған жоқсыңдар, бірақ әрқайссыңның бағаларың әртүрлі. Әсемнің бағасы «3» емес, ал Анардікі «3» те емес, «5»-те емес.Сонда әркім қандай баға алған?
Ш: Әсем   Ардақ   Анар
       5    3    4
Түсіндіре отырып, орында

І топ

85033 : 211 = 403

1960 : 245 =8

ІІ топ

37389 : 121 =309

2097 : 233 = 9

ІІІ топ

114982 : 382=301

1107 : 123 =9

«Деңгейлі теңдеу»
3 қалташық берілген . Олар: қызыл-күрделі, көк-орта, жасыл-жеңіл.
Балалар өз қалауынша теңдеулер алып орындайды.

Қызылда:

400 ∙ (х – 12) ═ 3600              

1500 : (х + 400) ═ 3       

56000- (92 • х) ═7792
Көкте
12000 • х ═ 800 • 30         

80000 : у = 4000 – 2000      

67343 – х = 6309 : 9
Жасылда
12 • х = 24                        

360 : х =60              

х ∙ 70 = 630
Әр топқа жылдамдыққа байланысты есептер берілді. Топтық жұмыс, постер құрып, есепті шығару.

«Жылдамдық» тобы: Екі қаладан бір мезгілде бір-біріне қарама-қарсы екі автомашина шықты. Біріншісі 58 км/ сағ жылдамдықпен жүрсе, екіншісі 64 км/сағ жылдамдықпен жұрді. Олар 7 сағаттан кейін кездесті. Екі ауылдың арасы неше километр болғаны?

«Уақыт» тобы: Ара қашықтығы 625 км екі ауылдан бір мезгілде екі жүк машинасы шықты. Біріншінің жылдамдығы 65 км/сағ, ал екіншінікі 60 км сағ.Олар неше уақыт өткен соң кездесті?

«Қашықтық» тобы: Ара қашықтығы 380 км екі ауылдан бір мезгілде велосипедші мен мотоциклші бір-біріне қарама қарсы жолға шықты. Олар 5 сағ өткен соң кездесті. Мотоциклші 60 км/сағ жылдамдықпен жүрсе, велосипедші қандай жылдамдықпен жүрді?

Семантикалық карта

«Сиқырлы кубизм»  (топпен жұмыс)
Әр топтан бала келіп текше лақтырады қандай сан түссе, сол санмен белгіленген қалташықтан есеп алып орындайды



Әр топ өз тапсырмасын орындап, басқа топқа түсіндіреді.






















1-т. Ені -4см

Ұзындығы -? 8 см кем

S-?

4+8=12(см)

S=12*8=96

2-т. Ені -8см

Ұзындығы -? 2 есе артық

S-?

8*2=16

16*8=128

3-т S -48

Ені-24см

Ұзындығы -?

48:24=2(см)


«Оқы да біл, ойна да күл» логикалық тапсырмаларды орындайды.

















Әр топқа тапсырма беріледі.










«Деңгейлі теңдеу»
Балалар өз қалауынша теңдеулер алып орындайды. Дәптерге жазады.
















Әр топқа жылдамдыққа байланысты есептер берілді. Топтық жұмыс, постер құрып, есепті шығарады..

Ш:1-тәсіл:58+64=122(км/сағ)

122*7=854 (км)

2-тәсіл: 58*7=406 (км)

64*7448(км) 406+448=854 (км)



1-тәсіл

65км/сағ+60км/сағ=125км/сағ

625:125=5 сағ

Ж: 5 сағ


60км/сағ*5сағ=300 км

380км-300км=80км

80км:5сағ=16 км сағ

Ж: Велосипедші 16км/сағ жылдамдықпен жүрді.



Әр топқа семантикалық карта беріледі.

«Сиқырлы кубизм» әдісі





Топтық жұмыс






































Логикалық тапсырма




















Топтық жұмыс









Деңгейлік тапсырма

















Постер құру





















Сематикалық карта

Ой толғаныс

Математикалық диктант.

1. 160-ты 6 есе арттыр. 960

2. 680 мен 590 сандарының қосындысын тап. 1270

3. 180-ді 3 есе кеміт 60

4. 670-ті 30-ға арттыр. 20100

5. 800 бен 300-дің айырмасын 100 есе кеміт 5

Математикалық диктант орындап стикерге конвертке салып тапсырады.

Конверт сұрақ әдісі

Бағалау



Мұғалім оқушыларды суммативті бағалайды

Кері байланыс орнату

Оқушылар өз-өздерін бағалайды, топтық бағалайды

ОүБ

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма №5,6

Үйге берілген тапсырманы орындайды.





















-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Өткенді қайталау (28.45 KB)
