Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Өткен шақ. Жедел өткен шақ
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Етістіктің шақтары туралы алған білімдерін кеңейту, өткен шақ, оның түрлері, жедел өткен шақ туралы білім қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларга аңшылық, саятшылық онерін оқыта отырып, салт-дәстүрімізді, әдебиетті сүюге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушы ойын, тілін дамыту, дүниетанымын кеңейту.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, түсіндірмелі, талдау,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Мозайка әдісі арқылы топқа болу.



Ендеше, алдарыңызда шыққан суреттерге қарап бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ деп ойлайсыңдар?
Аңшылық саятшылық туралы.
Тақырып таныс па?
Суреттің артындагы сұрақтарга осы шақ пен келер шақты қатыстыра сөйлем құраңыз.
Аң аулауда қандай құстарды баптайды?
Қазақ топырагында тазының қай түрі киелі?
Аңшының бес қаруы
ІІ. «Ережелер алаңы» Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы отырып өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.
Осы шақ түрлерін ата.
Нақ осы шақ дегеніміз не? Неге нақ осы шақ деп аталады?
Ауыспалы осы шақтың нақ осы шақтан айырмашылығы неде деп ойлайсың?
Келер шақтың түрлерінің жасалу жолдарын түсіндіріңдер.
Шақ дегеніміз не?
Тақтадагы сойлемге назар аударайық.
Ораз қыстыгүні күзен, тышқан, түлкі, қасқыр сияқты аңдарды да көп аулаған. Бірақ солардың да терісін сатып пайда қылмай, кім көрінгенге сауғаға бере берген. Ораз жұмсаған жаққа балалар жүгіріп кетті де, шуласа жыныстың ішіне кірді. Ораз ол кезде бүркіттің томағасын алып әзірленіп отырады.
Балалар, бұл сөйлемдер қай шақта тұр. Бұл оқиға қай уақытты сипаттайды?
. Осы сөйлемдерге қарай өзіміз өткен шақтың анықтамасын шығарайық. Кітапты ашайық, оқушылар қай топтың ережесі нақты шықты деп ойлайсыздар? Бүгінгі сабағымыз өткен шақ, дәптерімізге күннің жадын жазайық
ІІІ. Жаңа сабақ
Іс-әрекеттің сөйлеп тұрған уақыттан бұрын істеліп кеткенін білдіретін етістіктің шағы өткен шақ деп аталады.


Өткен шақ
Жедел өткен шақ Бұрынғы өткен шақ Ауыспалы өткен шақ
Іс-әрекеттің таяуда
болғанын білдіреді.
Етістік + -ды, -ді
-ты, -ті ж.ж.
ІV. Жаңа сабақты бекіту жаттығулары
«Аңшының қоржынындағы» создерді алып сол сөздердің магынасын ашады.
Сауғаға бермек морфологиялық талдау.
Ораз ол кезде бүркіттің томағасын алып әзірленіп отырады. Сөйлем мүшесіне талдау.
«Қанжығасы қанды» сөз тіркесіндегі «қанжыгасы»фонетикалық талдау.
Жедел өткен шақ және тұлғалас қосымшаны ажырату.
| күреспеді | күреседі |
| келді | келгенді |
| ойланды | ойлаған-ды |
| айтты | тасты |
| деді | дейді |
| көріпті | Көңілді |
| едің | елің |
| демеді | тасты (жер) |
| Күресті | күресіпті |
Сәйкестендіру . www.learningapps.orgсайтынан шақтың үш түрін сәйкестендіру
Ү. Үйге тапсырма:
144-жаттыгу. Берілген етістіктерді талдау, кестені толтыру
ҮІ. Бағалау.
Аң аулауда қандай құстарды баптайды?
Қазақ топырагында тазының қай түрі киелі?
Аңшының бес қаруы

Өткен шақ. Жедел өткен шақ (78.21 KB)

