Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  11 класс  /  "modern youth in kazakhstan"

"modern youth in kazakhstan"

Данный урок соответствует КТП. Учащиеся повторяют лексику по теме "Жизнь молодежи". Ребята отрабатывают навыки чтения с извлечением необходимой информации, выделяют основную мысль, устанавливают смысловые соответствия.
23.03.2020

Содержимое разработки

Тема.Modern youth in Kazakhstan.

Тип урока: комбинированный

Оборудование: учебник, презентация

Objectifs: 

обучающие: повторить лексику по теме «Жизнь молодежи»;  повторить фразовый глагол “keep”; зависимые предлоги;

развивающие: развивать умения смыслового чтения: навыки чтения с извлечением необходимой информации; выделять основную мысль, устанавливать смысловые соответствия;

 воспитательные: развивать мотивацию к изучению английского языка,

Vocabulary: phrasal verbs with keep; dependent prepositions

Grammar: -ing form/to-infinitive/infinitive without to; verbs taking infinitive or – ing form without/ with a change in meaning

Задачи урока:

Воспитательные: воспитание толерантности к иноязычной культуре, применять теоретические знания на практике, развивать познавательный интерес к предмету.

Развивающие: учить умению логически мыслить, сравнивать, сопоставлять, анализировать, умение работать индивидуально.

Обучающие:  формирование языковой компетенции.

Организационный момент

Greeting: ТGood morning everyone! Nice to see you!

Aim: Today you’ll broad your vocabulary (phrasal verbs with keep; dependent prepositions), practice on grammar (-ing form/to-infinitive/infinitive without to; verbs taking infinitive or – ing form without/ with a change in meaning)

Check on homework: Dictation/ex 10 p 49 Acting out a dialogue

Ход урока

1.Grammar: Ex 1 p50 - Reviewing the use of –ing and infinitive forms

think, helping, cleaning, helping out, do,

thinking, to get, to take, to help, take

prepositions: -ing form

too/enough constructions: to–infinitive

verbs of preference e.g. like, hate: -ing form/to-infinitive

modal verbs: infinitive without to

look forward to: -ing form

let/make: infinitive without to

can’t stand/help/imagine: -ing form

don’t mind: -ing form

how about etc.: -ing form

to express purpose: to–infinitive

want: to–infinitive

remind etc: to–infinitive

can’t wait: to–infinitive

2.Writtimg

Ex 2 p 50 - Choosing the correct form of the verb. Ss complete the rest of the exercise individually. Check Ss’ answers around the class.

1 ordering (making a suggestion)

2 to be (expressing preference/purpose)

3 tell (strong obligation)

4 to apply (too/enough construction)

5 playing/to play (expressing preference)

6 eating (preposition without)

7 to shout (purpose)

8 putting (lack of purpose)

9 to see (expressing preference)

10 forgetting (keeps + -ing form)

11 report (modal verb)

12 going (fancy + -ing form)

Ex. 3, p.50 - Personalising the use of the infinitive/-ing forms. Read out the rubric and the example sentence to Ss. In pairs Ss tell each other about their experiences using the language provided.

Suggested answer:

I’d like to travel around the world. I’m looking forward to playing tennis this weekend. I can’t stand working during summer holidays. I try to avoid spending too much money. I’ve always wanted to be better at cooking. I’m used to getting good marks in tests. I’ve stopped expecting life to be easy. etc

Ex 4a, p.50- Explaining differences in meaning. Write up the sentences from item 1 on the

board. Invite Ss to comment on the difference in meaning between them. Ss discuss items 2 and 3 with a partner.

1 a) He did not stop shouting.

b) He did not stop shouting.

2 a) Someone that I know suggested that I call the police.

b) Someone suggested to call the police. (to who is unknown)

c) Someone (unknown) formally suggested to us to call the police.

3 a) The grass needs mowing. You are going to do the job.

b) The grass needs mowing. (general statement not intended for anyone in particular)

c) Someone will have to mow the grass.

Ex 4b p 50-51- Completing a text. Draw Ss’ attention to the text and gaps 1-7.Allow Ss some time to complete it individually.

1 to pay 5 reporting

2 to sign 6 notifying/to be notified

3 using/to use 7 to exceed

4 being

3. Presentation

4. Vocabulary: Ex 6p 51 - Practising phrasal verbs (keep)

1 down (keep down - подавить шум, остановить)

2 on (keep on - продолжить)

3 back (keep back - недоговаривать, скрывать)

4 away (keep away - держаться подальше)

5 up with (keep up with - успевать, совмещать)


Ex 7p 51 - Practising dependent prepositions. Ss work individually.

1 for 2 against 3 with 4 of 5 into



Ex 8p 51- Practising sentences transformations. Read out the rubric, stressing that the second

sentence must have the same meaning as the first and that Ss must use two to five words.

1 needs watering/to be watered 2 began learning to dance 3 regret telling 4 kept/carried on speaking 5 advised us to stay

Заключительная часть урока

5. Reflection: I like this lesson….

I don’t like lesson….

It was easy/ difficult for me …..

Now I can…

Now I know…

Summarizing: Today we have practiced your Grammar (-ing form/to-infinitive/infinitive without to; verbs taking infinitive or – ing form without/ with a change in meaning), broad your vocabulary (phrasal verbs with keep; dependent prepositions)


6. Homework: ex 5a p 51 in o.f, ex 5b p 51 in w.f.



-80%
Курсы повышения квалификации

Система управления охраной труда в учреждении образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"modern youth in kazakhstan" (18.33 KB)
