Бекітемін: Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары Е. Байдрахманов
| Күні: 20.11. 2017ж Сынып: 1 «А» | Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: |
| Пәні: | Сауат ашу |
| Мұғалімнің есімі: | Орынбаева М |
| Сабақтың тақырыбы: | Менің отбасым. Мм дыбысы мен әрпі № 61 сабақ |
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарла масына сілтеме) | 1.2.9.1 Әріптерді тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.1 Сөз, сөйлем сызбасын оқу 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті белгілерін қою. |
| Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушылар: Мм дыбысының үнді, дауыссыз дыбыс екенін біледі. Оқушылардың асым көпшілігі: Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Жекелеген оқушылар: берілген сөздерге сұрақ қояды |
| Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.Нақты сөйлейді. Түсінгенін айта алады. |
| Алдыңғы оқу | Сыныптан тыс уақытта. Ыы дыбысы мен әрпі |
| Бастапқы білімі | Сөйлем, сөз, дыбыс, әріп анықтамасын біледі. Сөз,сөйлемдерді сызба арқылы сыза алады. Сөйлем соңына нүкте, сұрау, леп белгісі қойылатынын біледі. |
| Құндылықтарды дарыту | Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы: |
| Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану |
| АКТ қолдану дағдылары | Тыңдалым,теледидар |
| Сабақ барысы | |||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Бағалау | Ресурстар | ||
| Сабақтың басы 2 мин | Сергіту сәті Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Алдымыздан кезіккен Көп танысты көреміз. Бәріне де ізетпен Иіліп сәлем береміз. Сәлеметсіз бе апай ,-деп Сәлеметсізбе бе ағай,- деп Сәлеметпе достар деп |
Мадақтау |
| ||
| 3 мин | Ой қозғау Жұмбақ Ерiксе, Құйрығымен ойнайды. Зерiксе, Ұйқыға бiр тоймайды. (Мысық) Жұмбақ шешуіне дыбыстық талдау жаса |
| Сөздер | ||
| Сабақтың ортасы 30 мин | Жаңа материалды меңгерту бөлімі -Мысық сөзі қай дыбыстан басталып тұр? -Мм Хормен дыбыстату -Мм дыбысы ауыз мүшелерінің кедергілеріне ұшырап барып дыбысталып тұр. -Олай болса Мм дыбысы үнді дауыссыз дыбыс Мм дыбысының бас, кіші әрпінің жазылуын таныстыру. «Сөз ойла, көп ойла» -Мм дыбысы бар сөздер айт -Маса, алма, шам Қорытынды жаса М м дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі. Тыңдалым Мм дыбысына байланысты айтылған сөздерді есіне сақтайды. Оқулықпен жұмыс 1. Суретпен жұмыс -Отбасы кімдерден құралады? -Ата,әже, ана, әке, іні, қарындас, әпке, сіңлі-бір ауыс сөзбен қалай аталады? -Отбасы -Отбасын кім басқарады. Отбасы мүшелерінің қызметі қандай? Оқулықпен жұмыс Тыңдалым Ағам, қарындасым, інім Сергіту сәті
2.Тыңдалым Ең үлкен ата, Атын ата. *Қарамен берілген ата сөздерінің мағыналары бірдей ме? Ата сөздеріне сұрақ қой. *Үлкен сөзіне қарсы мағыналы сөз тап. Үлкен-кіші
*Ауада жаздыру *Тақтаға жаздыру *Дәптерге жаздыру Әдемі жазған оқушыларды мадақтау. *Ойлан тап
ҚБ: оқу тәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын. |
Шапалақ
Жұлдызша
Мадақтау
Мадақтау
|
Оқулық
Мм әрпі
Баспа, жазба
Сюжетті сурет Сөздер
| ||
| Сабақтың соңы 2мин | Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау. «Екі шындық, бір өтірік» әдісі Берілген мәлімет шындық болса оқушылар 1 шапалақ, егер жалған болса бастарын шайқайды. -Мм дыбысы жуан ,дауысты дыбыс -М дыбысы сөздің соңында басында кездеседі. -Марат сөзінде 2 буын, 2 дауысты дыбыс бар. |
|
| ||
| 3 мин | Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау. Рефлексия «Бір ауыз сөз» (ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым) |
|
| ||
|
|
|
|
| ||
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Мм дыбысы мен әрпін таныстырып, жаздырамын. Мм дыбысы кездесетін сөздерді айтамын. Сөздерге дыбыстық талдау жасатамын. Мм дыбысы бар сөздерден сөйлем құратамын. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
| Қолдау көрсету Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушыға көңілді смайликтер моделін ұсынып, жұлдызшалармен бағалап тырамын. | Партада отыру қадағалаймын. Жазу барысында партада отыру, дене, басты қалыпты ұстауын ескертемін, жазу барысында дәптерді сол жаққа қарай сәл бұруын сұраймын. | |||

Мм дыбысы мен әрпі (80.13 KB)

