Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Мероприятия  /  8 класс  /  Мен қазақпын, байтақ елмін.

Мен қазақпын, байтақ елмін.

Это внекласная работа для казахских школ об историй независимой республики

17.02.2017

Содержимое разработки

Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрлігінің Қызылорда облыстық білім басқармасы.

Байқоңыр «Космос» колледжі.



«Бекітемін»

Директордың оқу ісі жөніндегі

орынбасары --- Дауленбаева Ш.А.

---- ------ 2014ж.








Ашық сабақ.

  • Тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі КСРО-дағы қоғамдық-саяси ахуал.

  • Өтілетін күні: 10.11.2014.

  • Өтілетін орны: 210-дәрісхана.

  • Қатысатындар: Ғ-141,













Жауапты: М.Кузембаева.

Колледж әдіскері: Турмаханова Р. А.

Жалпы пәндер жетекшісі: Темирханова С.Т









Күні:10.11.2014.

Тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі КСРО-дағы қоғамдық-саяси ахуал.

Мақсаты:

Білімділік :Оқушыларға екінші дүние жүзілік соғыс жайлы, фашизмге қарсы  шайқастар, соғыстың салдары жайында түсіндіру.БҰҰ-ның әлемдік қарым-қатынасты ізгілендірудегі атқарған іс-шараларына баға беру.

Дамытушылық : Тақырып бойынша өз бетінше іздену, зерттеу, шығармашылық жұмыс істеуге дағдыландыру, ой-өрісін дамыту.Материалдарды  тұжырымдап аяқтау, жүйелі ойлау мен талдай білу, бірлесіп және өздігінен  жұмыс істеу дағдыларын  жетілдіре отырып, оқушының жан- жақты іздене білуін қалыптастыру


Тәрбиелік :Оқушыларға отан сүйгіштік сезімді қалыптастыру және  оларды өз Отанын қорғауға дайын болуға тәрбиелеу.


Сабақтың  типі: аралас сабақ


Жоспары:

1.Ұйымдастыру кезеңі.(амандасу, оқушы назарын сабаққа бөлу).

2.Үй тапсырмасын сұрау.(оқушылардың білім-білік дағдыларын тексеру.)

3.Үй тапсырмасын бекіту.( Кім?Қайда?Қашан?)

4. Жаңа сабақ.

5.Жаңа сабақты меңгерту.(Семантикалық карта.)

6.Жаңа сабақты бекіту. (дискуссиялық өрнек.)

7.Бағалау.(белгіленген өлшемдер бойынша өзара бағалау)

8.Үй тапсырмасын беру.


1..Ұйымдастыру кезеңі

- Сәлемдесу.

-Оқушыларды түгендеу.

-Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу



2.Үй тапсырмасын сұрау.

Суретпен әңгіме.

Отан туралы мақал-мәтелдер.

Осы елдердің қазіргі жағдайы туралы студенттердің өзіндік зерттеу жұмыстары








3.Үй тапсырмасын бекіту.
( Кім?Қайда?Қашан)


II Дүние жүзілік соғыс жылдарында бұл адамдардың есімі несімен белгілі болды?






Риббентроп    

Германия сыртқы істер министрі

Ф. Рузвельт 

АҚШ президенті

У. Черчилль

Ұлыбритания премьер-министрі

В. Молотов

1939жылы 23-тамызда құпия хаттамаға қол қойған КСРО сыртқы істер министрі

Иосип Броз Тито

Югославия азаттық  күресінің жетекшісі

 

Г. Жуков

1945жылы  8-мамырда Германияның жеңілгендігіне қол қойған маршал)

Кейтель

1945жылы  8-мамырда Германияның жеңілгендігіне қол қойған фельдмаршал)

Қайда?

Әскери операцияларға баға бер?:

1

“Барбаросса”

Фашистік Германияның Кеңес Одағын жылдам талқандау

жоспары

2

“Ост”

Фашистік Германияның  Кеңес Одағымен Шығыс Европаны  мекендеген халықтарды қырып-жою жоспары

3

“Вайс”

Польшаға шабуыл жасау жоспары

4

“Теңіз арыстаны”

Аңглияны әуеден үздіксіз бомбалау жоспары

5

“Тайфун”

Фашистік Германияның Мәскеуге шабуыл жоспары

6

“Багратион”

Қызыл Армияның Белоруссияны азат ету жоспары

7

Уран

Сталинградтағы неміс әскерлерін қоршап алу

 Қашан?

Болған оқиғаларды жаз:

1

1938жыл

29-30қыркүйек

«Мюнхен келісімі»                                 

2

1939жыл 30-қараша

1940жыл 12-наурыз

Кеңес-Фин соғысы

3

1940жылы

27-қыркүйек

Германия,Италия, Жапония мемлекеттері «Құрыштық пактіге» қол қойып, әскери -саяси одақ құрды

4

1941жыл наурыз

АҚШ конгресі Ленд-лиз заңын қабылдады

(қарыз беру заңы)

5

 

1945жыл 16-сәуір

1945жыл 8-мамыр

Берлин шайқасы

6

1943 жылдың

қыркүйек- қараша

Днепр үшін шайқас

7

1945жыл қаңтар

Висла-Одер операциясы. Шайқас Балтық теңізінен

Карпатқа дейінгі майданда жүргізілді.


4.Жаңа сабақ.


Қызығушылығын ояту.

Кім тапқыр? (термин сөздермен жұмыс).


Ситуациялық сұрақ.

- Жер бетіндегі тіршілікті жойып жіберетін қарулары бола тұра ,неге соғыс басталмады?

Жаңа сабаққа кіріспе.


Хронологиялық есеп.

  • І топ. (100×10)+(3153)=1945

  • ІІ топ. (2000-1000)+(4725:5)=1947

  • ІІІ топ.(3000-2000)+(316×3)= 1948


Тірексызба №1.

  • Жеңілдету: Өндіріске армия қатарынан 8,5 млн. адам қайтарылды.

  • Бейбіт қайта құру: Зауыт тұрмыс өнімін шығарды

  • Ксро Жоғары кеңесі І сессиясы: 1946 жылдың наурызында алғашқы бесжылдық жоспар қабылданды.

  • Шекара шеңбері өзгерді: Оңтүстік Сахалин, Курил аралдары

Кеңес-Фин келісімімен Печенег облысы

Потсдам келісімімен Шығыс Пруссия, Кеннигсберг орталығы

  • 1944жылдың қазанынан бастапТува Республикасы КСРО-ға қосылды.


Тірексызба №2.Тоталитарлық тәртіп күшейтілді, олар былай көрініс берді:

  • Демократиялық өзгерістер тұрақтамады.

  • БКБП Орталық Комитеті “Жұлдыздар және Ленинград” кино қайраткерлері, Прокофьев, Хачатурян, Мурадели және т.б. қудаланды.

  • 1948 “Космополит”- ғалымдарға жалған айып тағып,қудалады

  • 1952 Ленинград пен Мәскеуде “Ленинград ісі”, “Дәрігерлер ісі”-саяси науқандары жүргізілді.


Тірексызба №3. Халық шаруашылығының жағдайы.

  • Соғыстан кейінгі жеңілдіктер:- Төтенше құқығы бар мемлекеттік Қорғаныс комитеті таратылды;

- Апта сайын,жыл сайын ақылы демалыс,

-8 сағаттық жұмыс күні қарастырылды.

Саяси өзгерістер : -1946 Халық Комиссариаты кеңесі Министрлер кеңесі болып өзгерді;

- Ақша реформасы жүргізілді


  • Әлеуметтік тұрмыстағы өзгерістер:

-Зейнетақы –жасы ұлғайғандар, асыраушысынан айырылғандарға

-Жәрдемақы-көп балалы отбасы,

-қосымша қатаражат-ауыл шаруашылығындағы мамандарға .


  • Экономикалық өзгерістер:

  1. негізгі өнімдерге (ұн,ет, өнеркәсіп)баға арзандады;

  2. Кооперативтік сауда дамыды-базар бағасын төмендетуге ықпал етті .






5. Жаңа сабақты меңгерту.

р/с

Оқиғалар


1944

жыл

25

млн.

8,5

млн.

Печенег

Пруссия

1

Соғыс жылдарында ... азаматтар азайды.







2

КСРО. Кеңес армиясын қысқартты.







3

Кеңес Одағы мен Финляндия келісіміне сай КСРО құрамына қосылды







4

Кеңес Одағы мен Финляндия келісіміне сай КСРО құрамына қосылды







5

Тува Республикасы КСРО-ға қосылды







. 6. Жаңа сабақты қорыту.

Дискуссиялық өрнек.

Сұрақтар Келісемін Келіспеймін
1. Кеңес Одағының дамуына

тоталитарлық идеология жақсы

әсер етті.

2.1948 жылы “Космополит”

қудалау науқан басталды.

3. Биология,медицина,геология

ғылымдары саласындағы ғылымдар

еңбегін жоғары бағаланды.

4.1947 карточкалық жүйе жойылған

жоқ.


Тарихи диктант.

  • 1952 жылы Ленинград және Мәскеуде ...... ..... дейтін саяси науқан жүргізілді.Табиғи ғылымдар жаңа тармақтары толқынды механика, кибернетика ,генетика салалары “........... шындыққа жанаспайды” деген айып тағылды.

7.Бағалау.

Бағалау парағы.

студент

Түсінік айтуы

4-6 ұпай


Конспект


2-5 ұпай


Сұрақ қою

Әр сұрақ-

5 ұпай


Ізденісі


5 ұпай


Шығарма-

шылық

жұмыс


Жалпы ұпай.


















































8. Үйге тапсырма беру. «Космополит», «Ғалымдар ісі» науқандарының құрбандары туралы өзіндік жұмыстар дайындау.


Қашан?

Болған оқиғаларды жаз:

1


«Мюнхен келісімі»                                 

2



Кеңес-Фин соғысы

3


Германия,Италия, Жапония мемлекеттері «Құрыштық пактіге» қол қойып, әскери -саяси одақ құрды

4


АҚШ конгресі Ленд-лиз заңын қабылдады

(қарыз беру заңы)

5

 


Берлин шайқасы

6



Днепр үшін шайқас

7


Висла-Одер операциясы. Шайқас Балтық теңізінен

Карпатқа дейінгі майданда жүргізілді.




Хронологиялық есеп

  • ІІІ топ.(3000-2000)+(316×3)= 1948




Тарихи диктант.

1952 жылы Ленинград және Мәскеуде ...... ..... дейтін саяси науқан жүргізілді.Табиғи ғылымдар жаңа тармақтары толқынды механика, кибернетика ,генетика салалары “........... шындыққа жанаспайды” деген айып тағылды.







5. Жаңа сабақты меңгерту.

р/с

Оқиғалар


1944

жыл

25

млн.

8,5

млн.

Печенег

Пруссия

1

Соғыс жылдарында ... азаматтар азайды.







2

КСРО. Кеңес армиясын қысқартты.







3

Кеңес Одағы мен Финляндия келісіміне сай КСРО құрамына қосылды







4

Кеңес Одағы мен Финляндия келісіміне сай КСРО құрамына қосылды







5

Тува Республикасы КСРО-ға қосылды







6. Жаңа сабақты қорыту.

  • Дискуссиялық өрнек.

Сұрақтар Келісемін Келіспеймін
1. Кеңес Одағының дамуына

тоталитарлық идеология жақсы

әсер етті.

2.1948 жылы “Космополит”

қудалау науқан басталды.

3. Биология,медицина,геология

ғылымдары саласындағы ғылымдар

еңбегін жоғары бағаланды.

4.1947 карточкалық жүйе жойылған

жоқ.






Қызығушылықты ояту.

Кім тапқыр?



  1. АҚШ-


  1. КСРО-


  1. ГДР-

  2. ГФР-

  3. СЭВ-

  4. НАТО-

  5. ОВД






















-75%
Курсы повышения квалификации

Активные и интерактивные методы и формы организации учебной деятельности на уроке иностранного языка

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Мен қазақпын, байтақ елмін. (39.9 KB)
