| Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Мәтібұлақ ОМ
Күні : Мұғалімнің аты жөні: Омарова Айгуль Сарсенбаевна
Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
| Сабақтың тақырыбы | Мен бос уақытымды қалай өткіземін | ||||||||||||||||
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5. О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау. 5.Ж3.Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. | ||||||||||||||||
| Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Мәтіндегі негізгі ,қосымша ақпаратты анықтайды.суреттер бойынша әңгіме құрайды. Оқушылардың басым көпшілігі; Мәтіндегі зат есімнің түрленуін тауып,суреттер желісі бойынша әңгіме құрастыра алады. Кейбір оқушылар: Берілген суреттер топтамасы бойынша мәтінге сәйкес жоспар құрады | ||||||||||||||||
| Бағалау критерийлері | Білу \түсіну.Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. Қолдану . Сурет бойынша әңгіме құрастыра алады. Талдау .Әңгіме бойынша зерттей отырып, өз ойын жеткізе алады.
| ||||||||||||||||
| Құндылықтарға баулу | Үлкенге ізет ,кішіге құрмет ,жақсы мен жаманды ажырата білу. | ||||||||||||||||
| Пәнаралық байланыс | Бейнелеу,өзін- өзі тану | ||||||||||||||||
| Тақырып бойынша алдыңғы білім | Түрлі хобби түрлеріне суреттер алып келу | ||||||||||||||||
| Сабақ барысы | |||||||||||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||
| Сабақтың басы Психологиялық ахуал . | Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері.Жағымды психологиялық ахуал орнату мақсатында.Шеңберге тұрып, бір - біріне жағымды сөздер айтады. Топқа бөлу; түстер арқылы топқа бөлу.
| Түрлі түсті қағаздар
| |||||||||||||||
| Сабақтың ортасы
Білу /түсіну
Қолдану
Талдау. | Оқылым алдындағы тапсырма. Көпшілік үшін қандай істер әуес іс болып саналатыны туралы білетіндерін сұрап, пікірлесу. Мәтіннен тақырыпқа қатысты зат есімдерді тауып, түрленуіне көңіл бөлу. Оқылым тапсырмасы Оқылымға ұсынылған әртүрлі ресурс көздерінен белгілі бір әуестік, қызығу нысандары түрлері бойынша ақпарат жинап, өңдеуді тапсыру.
1.Тапсырма. «Ойлан тап» 1.Ж.Мәтінді оқып,Мәтіндегі зат есімнің түрленуін тауып, негізгі ойды анықта. (Cаралау).Қолдауды көбірек қажет ететін оқушылар мәтіннің ішінен зат есімнің астын сызады.
Тіл үйрену жайлы «Мен шетел тілін үйренейін деп едім,бірақ уақытым болған жоқ» -деген сөзді жиі естиміз. Мен 38 тіл білемнін,сондықтан бұл сылтаудың еш негізі жоқ екенін айтайын. Мәселе уақыттың жоқтығында емес, тәртіптің жетіспейтігінде немесе ерік жігердің жоқтығында. Тіл үйреніп, табысты болу үшін, күніне жарты сағат жеткілікті.Бірақ осы уақытты барынша пайдаланбай, келесі дүйсенбіден бастаймын» демеу керек. Менің көп тіл білуімнің себебі уақытымды босқа өткізбегендігімнен.Тіл үйренумен қатар , түрлі спортпен айналыстым, билеуді,театрға,киноға баруды жақсы көрдім, көп оқыдым,яғни, уақытты «босқа өлтірмедім» .Менің бар құпиям осында.
Қб Дескриптор -Мәтіннен зат есімді табады. -Мәтіндегі зат есімнің түрленуін табады, негізгі ойды анықтайды.
Басбармақ әдісі арқылы бағалау 2. .Ж.Тапсырма. Суреттерді қатыстыра отырып әңгіме құрастырыңыз.Оқушыларға бірнеше сурет ұсынылады.Оқушылар суреттің ерекшелігін айқындап, сурет бойынша әңгіме құрастырыңыз.
(Саралау ) 1.Суреттің ерекшелігін атайды. 2.Берілген суреттер бойынша кейіпкерлерді қатыстырып,қызықты әңгіме құрайды. 3.Тақырып бойынша жоспар құрайды.
ҚБ Дескриптор: -Суреттің ерекшелігін атайды. -Сурет желісі бойынша кейіпкерлерді қатыстыра отырып,әңгіме құрастырады. -Құралған әңгіме желісі бойынша жоспар құрайды.
Бағдаршам әдісі арқылы бағалау
3. (Саралау) 1.Ақпараттар жинайды. 2.Мысалдар мен нақты дәлелдер келтіреді. ТЖ.Тапсырма. «Төрт сөйлем» тәсілімен пікір,мысал, дәлел, қорытынды арқылы сабақтың нәтижесін шығарады. 1.Пікір. Берілген суреттерден екі немесе үш сөйлем жазыңыз. 2. Дәлел. Өз пікіріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіз. 3. Мысал. Айтылған өмірмен байланыстырып,мысал келтіріңіз. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңыз.
ҚБ Дескриптор: - Керекті ақпараттар жинайды. - Кезеңдер бойынша пікір алмасады
|
Оқулық
Суреттер
Бағдаршам әдісі бойынша бағалау
Постермен жұмыс
| |||||||||||||||
| Сабақтың соңы | Рефлексия
Кері байланыс Сұрақ- жауап алу Бос уақытта әдеби кітап оқыдыңдар ма? Уақытты бос өткізу дегенді қалай түсінесіңдер? Адам өміріндегі уақыттың қандай маңызы бар?
| | |||||||||||||||
| Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз ? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау-Cіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||
| Саралау тапсырмаларды іріктеуді,белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені ,оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу матемалы мен мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін Уақытты тиімді пайдалана отырып,саралауды сабақта кез келген кезінде қолдануға болады | Дескриптор: ҚБ. Оқушыларды ынталандыру мақсатында бағдаршам,бесбармақ, екі жұлдыз ,бір тілек әдісі бойынша бағаладым. | Денсаулық сақтау технологиялары.Сабақта жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы ,қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен депойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс дүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауда сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз | ||||||||||||||||
|
Қолжетімді болды
Оқушы деңгейіне қарай тапсырма берілді
Уақыт тиімді пайдаландым | |||||||||||||||||
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Суреттер сөйлейді 2.Сурет бойынша әңгіме құрап,жоспар құрады Сабақтың бұдан да жақсы өткуіне не оң ықпал етер еді? (оқу мен оқытуға қатысты) 1.Басқа да әдіс тәсілдерді қолдану 2.Қосымша мәтін түрлері Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері \қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Әр тапсырмаға белгілі уақыт беру. | |||||||||||||||||
| Рефлексия: Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгінгі оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Орындалды
Уақытты тиімді пайдалануды
Оқушы деңгейіне қарай тапсырмалар сәйкес берілді.
Уақытты тиімді пайдаландым
Басқа әдіс тәсілдерді
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
| Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту және оқуға қатысты)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қатысты қажет болуы мүмкін қандай акпарат білдім? |
1. Сурет бойынша әңгіме құрау
1.Басқа да әдіс-тәсілдерді қолдану деп ойлаймын
1.Қосымша мәтіндер
|
|
| Рефлексия: Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгінгі оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Орындалды
Уақытты тиімді пайдалануды
Оқушы деңгейіне қарай тапсырмалар сәйкес берілді.
Уақытты тиімді пайдаландым
Басқа әдіс тәсілдерді
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
| Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту және оқуға қатысты)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қатысты қажет болуы мүмкін қандай акпарат білдім? |
1. Сурет бойынша әңгіме құрау
1.Басқа да әдіс-тәсілдерді қолдану деп ойлаймын
1.Қосымша мәтіндер
|
|
Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға шағын суреттер беріледі.Сол бойынша зат есімді қамтыстырып бірнеше сөйлем құрайды.
| Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Мәтібұлақ ОМ
Күні : Мұғалімнің аты жөні: Омарова Айгуль Сарсенбаевна Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың тақырыбы | Уақытты қалай өткіземін | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | ТА . тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Суреттер бойынша әңгіме құрастырады Оқушылардың басым көпшілігі;Құралған әңгімеге тақырып қояды , негізгі ойды анықтайды Кейбір оқушылар: Сурет бойынша әртүрлі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Бағалау критерийлері | Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді Негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Құндылықтарға баулу | Грамматикалық ережелерді ұстанады, шығармаышылық жұмыстар жаза алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Пәнаралық байланыс | Бейнелеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Тақырып бойынша алдыңғы білім | Түрлі хобби түрлеріне суреттер алып келу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың басы
| Ұйымдастыру кзеңі Психологиялық ахуал .Шаттық шеңберін ұйымдастыру
Топқа бөлу; түстер арқылы топқа бөлу. І- топ. ІІ- топ. ІІІ- топ. Ой шақыру: Мына суреттерден кімдерді көріп тұрсындар? Олар кімдер? Хоббимен адам не үшін айналысады деп ойлайсындар? Сендердің хоббилерің бар ма? Болашақта қандай істі қолға алғыларың келеді? | Түрлі түсті қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың ортасы
Білу ,түсіну
Қолдану | Жазылым алдындағы тапсырма. Көпшілік үшін қандай істер әуес іс болып саналатыны туралы білетіндерін сұрап, пікірлесу. Солардың ішінде басқа да әуестік түрлері туралы мұғалім өз қолында бар ресурс көздерін пайдаланып, оқушылардың алдына ұсыну. Тақырыпқа қатысты зат есімдерді тауып, түрленуіне көңіл бөлу.
1.Тапсырма.Суреттерді қатыстыра отырып әңгіме құрастырыңыз.Мұғалім оқушыларға бірнеше сурет ұсынады.Оқушылар суреттің ерекшелігін айқындап, сурет бойынша өзара жұптық әңгіме құрастырыңыз.
2.Тапсырма. Жұптық жұмыс. Достарыңыздың бос уақытын қалай өткізетінін жазыныз.
3.Тапсырма. Топтық жұмыс. І- топ."Әңгіме пирамидасын құрады» ІІ- топ. « Ақпараттар карточкасын әзірлейді» ІІІ- топ. « Даналық ағашы» әдісі бойынша тапсырмалар орындайды. Берілген тапсырманы топтық формада орындайды.
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың соңы | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Саралу-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз ? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау-Cіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Саралау тапсырмаларды іріктеуді белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені , оқушыға жеке қолдау көрсетуде,оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс тәсілдерін жазыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма: мұғалім берілген мәтінді аудио форматта ұсынады.оқушылар тыңдай отырып,жаттығулар орындайды.
Мәтінді тыңдай отырып тірек сөзді табу
1 Тыңдалған мәтіннен тірек сөзді табу біледі
2 Тірек сөздермен сөйлем құрай біледі










Мен бос уақытымды қалай өткіземін (188.06 KB)

