Активні та інтерактивні методи в викладанні біології.
Активізація пізнавальної діяльності була і залишається однією з вічних проблем педагогіки.
Ще К.Д. Ушинський у своїх працях підкреслював, що «не з курйозами та диковинками науки має в школі займати дитя, а, навпаки - привчити його знаходити цікаве в тому, що його безпосередньо і всюди оточує».
У наш час відбувається зміна соціально-економічної формації, втрата ціннісних орієнтирів, пропаганда легкого способу життя, його доступності прищепило до того, що сучасне підростаюче покоління втратило справжні життєві орієнтири і гуманістичні цінності.
У той же час в сучасному суспільстві для системи освіти все більш характерним стають такі принципово нові риси як динамізм і варіативність. Все більшого значення в житті набувають комунікативні вміння, здатність до моделювання ситуацій, придбання досвіду ведення діалогу, дискусій, залучання до творчої діяльності. Тому в результаті сім'я бажає, щоб підростаюче покоління стало соціально успішним, особисто успішним і професійно успішним, суспільство ставить на перший план безпеку і здоров'я, свободу і відповідальність, соціальну справедливість, добробут, держава - національна єдність, безпеку, розвиток людського потенціалу, конкурентоспроможність. Щоб цього досягти сучасні заняття повинні бути актуальними, цікавими і корисними для студента і зараз і в майбутньому.
У викладанні біології так само виникають певні суперечності:
Особлива увага приділяється оволодінню учнями традиційними методами наукового пізнання навколишнього світу пасивними методами навчання: переказ, розповідь, лекція, практикум, вправи, спостереження і експеримент, що не завжди цікаво студентам, особливо з низькою пізнавальною активністю. У той же час предмет біології досить складний.
Сучасні діти все менше звертаються за інформацією до книг, а намагаються її отримати з комп'ютера. Використання нових інформаційних технологій із ЗМІ в курсі біології значно піднімає рівень навчання при низькій мотивації учнів. Але в сучасному інформаційному просторі кількість інформації величезна, а зміст не завжди відповідає дійсності. Цим і пояснюється,що більше увагу викладачі приділяють використанню методів і прийомів з використанням активних методів (проблемна лекція, активна консультація, проблемний семінар, аналіз конкретних ситуацій, ділові ігри, конференції, круглі столи) і інтерактивних методів навчання (робота в парах, незакінчене речення, мозковий штурм, метод аналогій), які вимагають активної розумової діяльності, за допомогою яких формуються вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, бачити проблему, формувати гіпотезу, шукати варіанти рішення, коригувати отриманні результати (власне навчання цим умінням і є прилучення до творчої діяльності). Вимагає інтеграції засобів інформаційних технологій в практику навчання, що само по собі неминуче і продиктовано їх зростаючим значенням у різних сферах суспільного життя. Інформаційні технології відіграють все більшу роль в різних сферах освітньої діяльності, в тому числі і в активізації пізнавальної діяльності в процесі навчання біології.
Щоб кожен студент зміг продемонструвати свої здібності, взяти участь в обговоренні матеріалу, відповісти на питання, слід приділити увагу активним та інтерактивним методам навчання.
Активні методи передбачають застосування методів, які стимулюють пізнавальну активність и самостійність.
Активність - це психічна якість, риса характеру людини, яка виражається в посиленій діяльності людини.
В першу чергу ми говоримо про пізнавальну активність студента, яка виражається в прагненні вчитися, долаючи труднощі на шляху набуття знань, а також в додатку максимум власних вольових зусиль і енергії в розумовій роботі.
При впровадженні активних методів в освітній процес, студенти насамперед є «суб'єктом» навчання, виконують творчі завдання, вступають в діалог з викладачем. Основні методи - це творчі завдання, питання від студента до викладача, і від викладача до студента. Існує понад 140 активних методів навчання, які діляться на не імітаційні і імітаційні.
Не імітаційні методи навчання | Імітаційні методи навчання |
Проблемна лекція, Лекція с завчасно запланованими помилками лекція у двох лекція прес - конференція Евристична бесіда Самостійна робота з літературою Семінари дискусії | Ігрові: Не ігрові: - колективна розумова діяльність та ін.. |
Активні методи навчання дають простір для творчого пошуку і розквіту потенціалу педагога, так і в слідстві підвищують ефективність і якість його професійної діяльності. Освоївши існуючі активні методи навчання, технологію їх застосування в освітньому процесі і переконавшись в ефективності активних методів навчання, педагог може більш активно використовувати свій творчий потенціал, розробляючи і впроваджуючи авторські ігрові методи в відповідно до індивідуальних особливостей студентів і реальними потребами місцевого співтовариства.
Активні методи забезпечують рішення освітніх завдань в різних аспектах:
• формування позитивної навчальної мотивації;
• підвищення пізнавальної активності студентів;
• активне залучення студентів в освітній процес;
• стимулювання самостійної діяльності;
• розвиток пізнавальних процесів - мови, пам'яті, мислення;
• ефективне засвоєння великого обсягу навчальної інформації;
• розвиток творчих здібностей і нестандартності мислення;
• розвиток комунікативно-емоційної сфери особистості студента;
• розкриття особистісно-індивідуальних можливостей кожного студента і визначення умов для їх прояву і розвитку;
• розвиток навичок самостійної розумової праці;
• розвиток універсальних навичок.
Інтерактивні методи - спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, передбачувану мету - створити комфортні умови навчання, за яких кожен відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність. Що ж саме ми Розуміємо під поняттям «інтерактивність»? Слово “Інтерактив” (англ.) . Інтерактивність – здатність взаємодіяти або знаходитись у режимі бесіди, діалога з ким - небудь ( комп’ютер, людина ).
Інтерактивне навчання - це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, коли навчальний процес протікає таким чином, що практично всі студенти виявляються втягнутими в процес пізнання, вони мають можливість розуміти і рефлексувати з приводу того, що вони знають і думають. Спільна діяльність студента в процесі пізнання, засвоєння навчального матеріалу означає, що кожен робить свій індивідуальний внесок, йде обмін знаннями, ідеями, способами діяльності. Відбувається це в атмосфері доброзичливості і взаємної підтримки, що дозволяє студентам не тільки отримувати нові знання, ай розвивати свої комунікативні вміння: вислухати думку іншого, зважувати і оцінювати різні точки зору, приймати участь в дискусії, виробляти спільне рішення. Інтерактивне навчання - це навчання, занурене в спілкування, воно зберігає кінцеву мету і основний зміст предмета, але видозмінює форми і прийоми ведення заняття.
Інтерактивні методи навчання
Групові Індивідуальні
- практичні роботи
- тренувальні вправи
Дискусійні Ігрові Тренінг методи
- Групова дискусія - аналіз ситуацій - метод кейсов - “мозковий штурм” - презентація - дебати | - ділова гра - організаційно ділова гра - сюжетно рольова - дидактична гра | -суспільно - психологічний тренінг - тренінг ділового спілкування |
Інтерактивний метод навчання вирішує одночасно три основні завдання:
1. пізнавальну;
2. комунікативно-розвиваючу;
3. соціально - орієнтовані.
І дозволяє:
1. реалізувати суб'єктний підхід в організації навчальної діяльності;
2. формувати активно-пізнавальну і розумову діяльність учнів;
3. посилити мотивацію до вивчення предмета;
4. створити сприятливу атмосферу на занятті;
5. виключити монологічне підношення навчального матеріалу і дублювання інформації, яка може бути отримана з доступних джерел;
6. мимовільно запам'ятовувати спеціальні терміни і відомості;
7. відпрацьовувати в різних формах комунікативні компетенції навчаючись.
Активізація пізнавальної діяльності студентів при інтерактивному навчанні дозволяє досягати науково-методичні основи, на яких базується інтерактивне навчання. це:
- облік відмінностей у стилях пізнання;
Інтерактивне навчання вимагає використання спеціальних форм організації пізнавальної діяльності та ставить цілком конкретні і прогнозовані цілі, наприклад, створення комфортних умов навчання і долучати студентів до навчального процесу, що робить продуктивним сам процес навчання.
Вибір того чи іншого методу на заняттях біології залежить від різних причин: цілі заняття, досвідченості студентів, їх знань. До того ж назви багатьох активних та інтерактивних методів досить умовні. Іноді одну і ту ж назву використовують для позначення різного змісту, і навпаки одні і ті ж методи зустрічаються під різними іменами:
• Мозковий штурм;
• Творчі завдання - виправити помилки в науковому тексті;
• Робота в малих групах - рішення цікавих біологічних задач;
• Проблемне навчання;
• Змагання - вікторини, гра;
• Інтерактивна лекція;
• Учень в ролі вчителя;
• Використання ІКТ;
• Проектний метод;
Окремо слід зупинитися на використанні ІКТ на заняттях з біології. Використання нових інформаційних технологій в курсі біології значно піднімає рівень навчання при низькій мотивації учнів. Одним з достоїнств застосування даної технології є підвищення якості навчання за рахунок новизни діяльності, інтересу до роботи з комп'ютером. Застосування комп'ютера на заняттях з біології, безумовно є новим методом організації активної і осмисленої роботи студентів, робить заняття більш наочними і цікавими. Інформаційні технології надають можливість:
1.Зробити навчання більш ефективним, залучаючи всі види чуттєвого сприйняття студента в мультимедійний контекст і озброюючи інтелект новим концептуальним інструментарієм;
2. Залучити в процес активного навчання категорії студентів, які відрізняються здібностями і стилем навчання;
3. Значно посилити як глобальний аспект навчання, так і в більшій мірі відповідає місцевим потребам.
Використання інформаційних та комп’ютерних технологій на заняттях з біології сприяє розвитку зорової пам'яті, зосередження уваги на важливих об'єктах за рахунок фрагментарної подачі матеріалу. Однією з форм інформаційно-комп'ютерних технологій є використання презентацій.
Презентації - це електронні діафільми, які можуть включати в себе анімацію, аудіо - та відео-фрагменти, елементи інтерактивності. Презентація дозволяє комбінувати одночасно кілька компонентів: текст, рисунок, анімацію, звуковий супровід і інші елементи. Подача навчального матеріалу у вигляді мультимедійної презентації скорочує час навчання, вивільнює ресурси здоров'я дітей. Не існує загальновизнаної класифікації презентацій за типом змісту та оформленням. Частіше за все їх класифікують за ступенем «оживлення» різними ефектами. На нашу думку, мультимедійні презентації, що використовуються під час занять, доречно класифікувати як навчальні.
Серед навчальних презентацій в залежності від цілей її застосування можна виділити: лекційні; проект, дослідження (студентська робота); тест. Наприклад, презентація по розмноженню живих організмів. Презентації можуть створені як самим викладачем так і студентами, що сприяє поглибленому самостійному вивченню даної теми. Як говорив Ч. Дарвін «Все найцінніше, я отримав шляхом самоосвіти ». На відміну від звичайних технічних засобів навчання презентації дозволяють не тільки наситити учня великою кількістю знань, але і розвинути інтелектуальні, творчі здібності студентів, їх вміння самостійно здобувати нові знання, працювати з різними джерелами інформації. Для успішного створення презентації, студентам необхідно повідомити мету і план і часовий діапазон роботи.
Одним з інтерактивних засобів навчання є використання цифрового мікроскопа на заняттях з біології спільно з комп'ютером, що дозволяє активізувати пізнавальний інтерес студентів всієї аудиторії, сприяє підвищенню ефективності та інформативності занять, переходу від репродуктивної передачі знань до інтенсивної творчої дискусії педагога з учнями, проведення спільних досліджень, виконання учнями самостійних дослідних проектів різного рівня складності. Даний засіб навчання використовуємо при вивченні курсу біології, на заняттях дослідницької діяльності при вивченні об'єктів живої природи. Наприклад, при виконанні лабораторних робіт: "Особливості будови клітин прокаріотів і еукаріотів", "Спостереження явища плазмолізу і деплазмолізу в рослинних клітинах", "Спостереження нормальних і мутантних форм дрозофіл» ...
Сьогодні у зв'язку з наповненням комп'ютерною технікою практикуючі вчителі біології зацікавлені в програмному забезпеченні нового покоління - програмах «підтримки занять» або автоматичних навчальних системах. Ці програми необхідні на всіх етапах занять. Вони повинні забезпечувати максимальну наочність при проведенні теоретичних занять, а при організації лабораторних і практичних робіт - використовувати інтерактивні інформаційні моделі досліджуваних процесів і явищ. Дуже важлива простота і швидкість пошуку інформації в ході заняття. Дані програми можна застосувати при вивченні біосинтезу білка, енергетичного обміну речовин і ін.
Ділова гра.
Хороша форма для формування комунікативної і кооперативної компетенції - ділові ігри. Ще В.Ф. Шаталова писала: «Таких можливостей, які розкриває перед педагогом гра в плані оцінки творчих задатків дітей, їх винахідливості, ініціативності, не може дати ніякий, навіть найкращий в методичному відношенні урок».
Ділова гра моделює реальну діяльність. Приклад: ділова гра «Фірма», в якій студенти із задоволенням приймають участь. Група поділена на групи по 4-6 чоловік ( «Фірма Коктейль», "Фірма Генетик"). Під час гри викладач пропонує творчі завдання, відкриті завдання (умова завдання розмита, не має одного правильного рішення). Потім «Фірми» представляють і захищають свої варіанти вирішення завдань. Після закінчення гри, студенти оцінюють діяльність кожного співробітника своєї і конкурентних груп, вибирають найбільш активних учнів, яких вони б хотіли найняти на роботу в свою «Фірму Коктейль», або "Фірму Генетик".
Приклад завдання для самостійного рішення.
Науковий консультант фірми "Коктейль".
Уявіть собі, що ви - науковий консультант невеликої фірми "Коктейл" . Фірма розводить екзотичні породи птахів заради хвостового пір'я, які охоче купують власники капелюшних магазинів у всьому світі. Довжина пір'я визначається геном А- довгі а - короткі, колір - геном В - Чорне, в- червоні, ширина С - широкі, с - вузькі. Гени не зчеплені. На фермі багато півнів з усіма можливими генотипами, дані про яких занесені в комп'ютер. У наступному році очікується підвищений попит на капелюшки з довгими чорними і вузькими пір'ям. Які схрещування необхідно провести, щоб отримати в потомстві максимальну кількість птахів з модними пір'ям? Схрещувати пари з абсолютно однаковими генотипами не варто так як небезпека імбридинга.
2. Фірма "Генетик"
У фірму звернулися представники королівської сім'ї для того, щоб з’ясувати з якою ймовірністю хвороба може передатись через наречену королівському роду її нареченого? Принц Уно, єдиний спадкоємець престолу, збирається вступити в шлюб з прекрасною принцесою Беатріс. В роду Беатрис були випадки гемофілії - вродженого захворювання, яке проявляється в не згортанні крові, вражає, як правило, тільки чоловіків і призводить до загибелі хворого в юному віці. Братів і сестер у Беатріс немає. У тітки Беатріс ростуть два сина-здорові здоровані. Дядько Беатріс чудово себе почуває і цілими днями пропадає на полюванні. Другий же дядько помер ще хлопчиком від втрати крові, причиною якої стала всього лише глибока подряпина. Дядько, тітки і мама Беатріс - діти одних батьків.
Проблемні завдання.
Для активізації пізнавальної діяльності студента та формування критичного мислення можна використовувати проблемні завдання. Вирішуються подібні завдання групами по 4-5 чоловік. Для вирішення завдань застосовуємо навчальний мозковий штурм (УМШ), основною метою якого є розвиток творчого стилю мислення. Крім того, УМШ має інші позитивні сторони: 1) розвиває здатність коротко і чітко викладати свої думки; 2) учасники штурму навчаються слухати і чути один одного, що дає можливість проявити себе слабким студентам, активізує розумову діяльність учнів.
Типи екологічних завдань
1.Визначте, скільки вовченяті необхідно з'їсти зайців, щоб досягти маси 40кг і скільки зайцям потрібно з'їсти трави, щоб прогодувати вовченя масою 1кг.,якщо він харчувався виключно зайцями (середня маса зайця 2 кг.).
2. Бактерії чуми викликають масову загибель гризунів в природних умовах, збудники сонної хвороби мешкають в крові антилоп в межах ареалів останніх, не завдаючи їм помітної шкоди, але викликають важке захворювання людей і домашніх тварин. Яка біологічна роль цих паразитів в природних екосистемах?
3.Жива речовина має властивість самозбереження та розвитку. Що буде, якщо ці властивості вона втратить. Тема : Біосфера
- При вирішенні проблемної задачі чому дельфіни викидаються на берег, або чому морські черепахи гинуть і т.д. , Було зафіксовано велика кількість припущень. Гідність використання проблемних завдань в тому, що вони сприяють глибшому засвоєнню знань, знімають психологічний бар'єр боязні нового, невідомого, дозволяють розвивати здібності студентів аналізувати, порівнювати, виділяти головне, узагальнювати, міркувати і робити висновки. При вирішенні завдань формуються і оцінюються ключові і предметні компетентності.
Завдання повинні відповідати вимогам:
• охоплювати основні проблеми науки;
• відображати методи наукового пізнання;
• в задачах повинні знайти своє відображення всі процедури творчої діяльності: бачення проблем;
вміння висувати гіпотези;
вміння здійснювати перенесенню знань і умінь в нову ситуацію;
бачення багатофункціональності об'єкта; конструювання нового способу вирішення проблеми на основі відомих способів;
бачення альтернативи рішення;
• завдання повинні поступово ускладнюватися.
Справді дослідницькі завдання повинні вимагати від учня саме самостійна пошуку інформації, причому на доступному, але досить високому рівні.
Завдання на встановлення взаємозв'язку:
Встановіть взаємозв'язки між харчуванням і фотосинтезом; будовою і образом життя і т.д.
Завдання на виявлення пристосувань:
1. Які пристосування є у росянки, венериної мухоловки для ловлі комах?
2.Спробуйте сформулювати гіпотетичне пояснення виникнення одного з виявлених вами пристосувань в формі відповідей на наступні питання: Якому фактору середовища відповідає пристосування?
3. Якщо припустити, що предки виду не мали зазначені пристосування, жили в інших умовах, то яким могло бути їх середовище проживання і при-пристосуваня до неї?
4.Якими могли бути зміни умов середовища від передбачуваних раніше до сучасних, які причини могли викликати такі зміни?
5. Як нові умови середовища могли відбитися на виживання і розмноженні особин в популяціях предкової форм?
6. Які мутації могли б виявитися корисними в змінених умовах? Якою була доля володарів цих мутацій? .
7. Які було б потомство від схрещування мутантних форм з типовими? Якій формі відбору воно піддавалося б і з якими результатами?
8. Які зміни норми реакції мутантного ознаки відбувалися б з покоління в покоління?
Завдання на висунення гіпотез:
Запропонуйте гіпотези для пояснення даного факту або явища. Які гриби в тропічних лісах світяться і створюють стільки світла, що при бажанні можна було б читати. Навіщо вони це роблять?
Або наприклад тема:”Спадковість і мінливість” Досліджуючи епікантус (складки верхньої повіки) серед європейців, виявили такі дані: у людей похилого віку епікантус відсутній, а 7,5% дітей його мають. Поясніть цей факт. Гіпотези: 1) ген епікантуса є зчепленим з іншим геном;
2)відбувається встановлення рівноваги між кількістю;
3) була міграція особин з епікантусом з інших місць
4)діти мають епікантус, а з віком він зникає, оскільки в людей похилого віку він відсутній.
Запропоновані задачі дають змогу активно залучати студентів до навчання, створювати атмосферу співпраці, взаємоповаги, комфорту, толерантності. Вони не бояться помилитися, оскільки будь – яка гіпотеза позитивно сприймається й обговорюється в ході дискусій.
Завдання на пояснення результатів досвіду:
1. З допомогою дуже тонких голок, пристосованих для мікроманіпуляції, витягли з живою амеби ядро, не пошкодивши цитоплазму, амеба деякий час жила, але її активність стала некоординованою. Так, захоплюючи їжу, амеба її викидала, що не переварюючи, незабаром амеба загинула. В іншу без'ядерну, але не загиблу амебу ввели (пересадили) ядро, взяте від іншої амеби, відбулося повне відновлення життєдіяльності цієї амеби, незабаром амеба з пересадженим ядром нічим не відрізнялася від інших амеб. Поясніть результати досвіду.
2. Практична робота тема «Вивчення деяких органічних речовини та їхніх властивостей. Вивчення властивостей ферментів. »У завданні« Вивчіть дію слини (амілазі) на крохмаль. »Ми з'ясовуємо, чому розчин зі слиною при додаванні Люголю не забарвлюється.
У завданні «Ферментативне розщеплення пероксиду водню.» У пробірку покладіть по маленькому шматочку сирого і вареного картоплі. У кожну пробірку піпеткою додайте по 8-10 крапель розчину пероксиду водоводу. Явища, які спостерігаєте зафіксуйте. До 0,5 мл. Розчину сульфату міді долийте кілька крапель розчину пероксиду водню. Що відбувається? В іншу пробірку налийте 0,5 мл. Розчину сульфату міді і додайте 5-10 крапель розчину аміаку. Що свідчить про хімічну реакцію між сульфатом міді і аміаком? У пробірку з аміаком міді ,який тільки що утворився долийте (обережно) кілька крапель пероксиду водню. Яке явище спостерігається на цей раз? Що спільного між дією на пероксид водню каталази і аміаку міді? Чим відрізняється фермент від його неорганічної моделі?
3. При вивченні теми «метаболізм» можна поставити запитання: "Чому коли їжу, ввести шприцом в кров людині, то вона загине, а коли пройде через травну систему, не шкодить організму и засвоюється клітинами", або чому хліб при тривалому жуванні в ротовій порожнинні стає солодким на смак.
Завдання на аналіз гіпотези:
1.Согласно гіпотезі Аристотеля про спонтанне зародження, певні "частки" речовини містять деякий "активний початок", який при відповідних умовах може створити живий організм. Аристотель вважав, що активне начало міститься в заплідненої яйце, твані, сонячному світлі. Висловіть Вашу думку.
Послідовне поєднання подібних завдань при вивченні біології спонукає студентів до самостійного пошуку вирішення проблеми.
Програми - тренажери
Виконують функції дидактичних матеріалів, можуть відстежувати хід виконання завдання або вправи і повідомляти про помилки.
Діалогові форми роботи.
На заняттях пояснення нових знань використовую метод евристичного діалогу, в якому ініціатива в постановці запитань належить студенту. Метод евристичного діалогу формує вміння студента з пошуку інформації. Застосовуючи цей метод, можна визначити сферу інтересів студента, виявити пробіли в отриманих раніше знаннях. Крім того питання, які задає студент, для того щоб довести або спростувати твердження викладача сприяють розвитку вмінь логічно і творчо мислити, відстоювати свою точку зору.
Перший етап цього методу спрямований на розвиток умінь відокремлювати знання від незнання за допомогою допоміжних питань і таблиці.
На другому етапі навчаються навичкам правильного формулювання питань. Питання першої групи ( «Що?», «Що таке?») Дозволяють отримати початкові відомості про природний об'єкт, з'ясувати ключові поняття. Наступне завдання студентів дізнатися у викладача зв'язок між ключовими поняттями, описати властивості об'єкта і вони використовують питання «Як?», «Яким чином?». Питання третьої групи ( «Чому?», «Якщо ..., то?») Повинні привести студента до відповіді на запропоновану проблему.
Приклад докази справжнього твердження за допомогою питань
Затвердження: «Одноклітинні тварини в процесі еволюції не могли постійно збільшувати розміри свого тіла».
Для чого одноклітинним тваринам необхідно збільшувати розміри свого тіла?
До чого призводить збільшення розмірів тіла?
Якби найпростіші постійно збільшували розміри тіла, то в даний час повинні існувати клітини - гіганти. Вони існують?
Не секрет, що зробити процес навчання ефективним і радісним можна лише тоді, коли студент і викладач як би доповнюють один одного.
В результаті застосування компетентних форм і методів навчання, у студентів підвищується пізнавальна активність, їх знання і особливо вміння стали більш глибокими і міцними, простежується тенденція зростання навчання і якості знань. Крім того, вдається включити в активну пізнавальну діяльність слабких студентів, підвищити їх інтерес до предмету.
Дослідницька діяльність
Головною метою навчального дослідження є розвиток особистості студента, а не отримання об'єктивно нового результату, як в "великий" науці. В ході навчального дослідження студенти набувають функціональний навик дослідування як універсального способу освоєння дійсності, розвивається здатність до дослідницького типу мислення, активізується особистісна позиція студента в освітньому процесі на основі придбання суб'єктивно нових знань (тобто самостійно отриманих знань, які є новими і особисто значущими для конкретного учня). Дослідницький метод також покликаний розвивати творчі схильності і здібності кожної дитини.
Педагог виступає як організатор дослідницької діяльності, завдяки яким у студента формується внутрішня мотивація підходити до будь-якої наукової або життєвої справи з дослідницької, творчої позиції. В курсі біології дослідний метод може застосовуватися практично у всіх лабораторних роботах, при вирішенні задач, при самостійному проведенні лабораторних експериментів, при створенні дослідних проектів. Кожна з цих форм дослідницької роботи вимагає обов'язкового проходження більшої частини або всіх необхідних етапів дослідження:
• спостереження фактів і явищ;
• постановки проблем;
• висування гіпотез;
• планування етапів дослідження;
• виявлення зв'язків даного явища або проблеми з іншими;
• формулювання і пояснення рішення;
• перевірки рішення;
• практичних висновків про можливе застосування отриманих знань.
Важливо, що перелічені пункти в тій чи іншій мірі стосуються вирішення будь-якої творчої задачі - від написання сценарію фільму, розповіді або п'єси з біології до серйозного академічного дослідження. Студент, який вирішив написати сценарій п'єси про те "Як відбувається харчування гетеротрофних клітин", або "Фотосинтез: історія дослідження та перспективи моделювання в промисловості" (сутність фотосинтезу, історія дослідження цього процесу, дослідження з моделювання світлових реакцій за допомогою отримання екологічно чистого палива - водню) повинен з'ясувати, що написано з цього приводу до нього, поставити проблему нового підходу до матеріалу, втілити замислене в постановці.
При проведенні практичної роботи "Особливості будови клітин прокаріот і еукаріот" студентам було запропоновано досліджувати видове різноманіття одноклітинних організмів різних водойм Херсонської області, а також необхідно було оцінити ступінь забруднення даних водойм за наявністю або відсутністю тих чи інших видів живих організмів - індикаторів . Дані порівняти з табліцей№1. Заздалегідь були взяті проби у річці Дніпро (м Нова Каховка), в Солоному озері (с. Щасливцеве, Генічеського району) та в Гарячому джерелі (с. Щасливцеве, Генічеського району).
Таблиця №1
Жителі водойм |
Чиста водойма | Забруднена водойма |
Водорості: кладофора, улотрикс,навикула | Бактерії:синьо-зелені( осцилляторія. Формидиум) |
Комахи: веснянки,ручейники, поденки | Водорості: хлорела, хламідомонада |
Риби: окунь та ін.. | Комахи: комари Риби: карп та ін.. |
Можна провести дослідження і в іншому напрямку: за 3-4 тижні до проведення практичної роботи "Особливості будови клітин прокаріотів і еукаріот" в банки об'ємом 2-3 літри поміщають проби води, ґрунту, кілька видів вищих рослин (ряска або елладея) з стоячих водойм. Банки закривають скляними пластинками і тримають на світлі при кімнатній температурі. Проби періодично переглядають під мікроскопом і при виявленні масового розмноження дафнії і циклопів, що знищують, замінюють новими. Проби води відбирають з поверхні, поблизу дна, з освітленої сторони.
Так само можна виростити пліснявий гриб Пеницилл (лат. Penicillium - пліснявий гриб, що утворюється на продуктах харчування і внаслідок цього псує їх. Penicillium notatum, один з видів цього роду, - джерело першого в історії антибіотика пеніциліну). Для його вирощування необхідно взяти настій чаю з невеликою кількістю цукру, налити в банку шаром 2 см, залишити стояти на повітрі кілька днів, потім закрити склом і помістити в тепле місце. Через деякий час на поверхні чаю з'являється зелений наліт цвілевих грибів Пеницилл. Такий вид роботи дає можливість студентам здійснити необхідні спостереження за різними біологічними об'єктами, процесами, провести аналіз, порівняти, зробити висновок, прогнозувати результат.
Використання наочності
Багато біологічних процесів відрізняються складністю. Студенти з образним мисленням важко засвоюють абстрактні узагальнення, без картинки не здатні зрозуміти процес, вивчити явище. Розвиток їх абстрактного мислення відбувається за допомогою образів. Мультимедійні анімаційні моделі дозволяють сформувати в свідомості студента цілісну картину біологічного процесу, проте фільми не повинні займати більше 20-30 хвилин заняття, тому що це може призвести до перенапруження зорового та слухового аналізаторів студентів та як наслідок до зниження працездатності в цілому.
Тому більш доцільним буде використання невеличких відео-фрагментів (до 5-10 хвилин) і зміна навчальної діяльності на занятті. Щоб не втомити студента і не втратити його уваги до тих, хто вивчає питання.
Використання на заняттях натуральних об'єктів, наприклад:
• кімнатних рослин одного роду, але різні види (фікусів, кордилін, сансивьер);
• при вивченні тем: "Селекція" порівнюємо породи (домашніх тварин) одного виду. Виділяємо ознаки подібності між ними, встановлюємо, яке значення мають ці ознаки для виживання і розмноження самих організмів, для людини. Визначаємо, чим відрізняються один від одного і з предковою формою;
• при вивченні теми: "Модифікаційна мінливість" Студенти попередньо збирають ряд статистичних даних про зріст, розмір стопи, масу студентів двох груп. Отримані дані використовують для побудови варіаційного ряду і варіаційної кривої.
Мультимедійні технології дозволяють урізноманітнити форми організації контролю засвоєння знань, а використання інтерактивної дошки знижує страх перед публічним виступом, викликає у студента інтерес до перевірки, бажання показати свої знання. Перед викладачем відкриваються широкі можливості по створенню матеріалів індивідуального і фронтального опитування, поточного і підсумкового контролю. Варіанти завдань, рівень їх складності, час і місце включення в заняття визначає сам викладач. Викладач при цьому знаходиться в постійному пошуку, підвищує свій професійний рівень. Наприклад, можна відключити звук і попросити студента прокоментувати процес, зупинити кадр і запропонувати продовжити подальше протікання процесу, попросити пояснити процес. Це можна використовувати при контролі знань з таких тем: «Мітоз. Мейоз »,« Онтогенез »,« Біосинтез Білка ».
Висновок
А тепер підіб'ємо підсумок використання активної та інтерактивної стратегії у викладанні біології.
Позитивна сторона | Негативна сторона |
Розширення ресурсної бази | Не достатній рівень розглядання теми, якщо недостатньо підготовлені студенти |
Висока ступінь мотивації | Труднощі при встановленні дисципліни та її підтримки |
Максимальна індивідуалізація навчання | Ліміт доповідачів |
Акцент на діяльність, практику | Об’єм матеріалу, який вивчається невеликий |
Широкі можливості для творчості | Потрібно багато часу для підготовки |
Міцне засвоєння матеріалу | Складність при індивідуальному оцінюванню |
Небезпека і труднощі:
- Перетворення гри в змагання
- Міжособистісні і між групові конфлікти (агресивність)
- Домінування (спроба нав'язування поглядів)
- Зайва емоційність
- Формалізм і імітація творчості
- Порушення учасниками встановлених правил.
Висновок: застосування інтерактивних і активних методів навчання, сприяє підвищенню інтелектуальної активності учнів і ефективності заняття, застосування інтерактивних і активних методів навчання допомагає виконати замовлення суспільства, виховати і навчити інформованого і грамотного, думаючого, який вміє і хоче діяти громадянина суспільства, хоча і має свої труднощі.
Підводячи підсумок сказаному, відзначимо, що рівень пізнавальної активності студентів більшою мірою залежать від використання на заняттях активних та інтерактивних методів, відповідних їм методичних прийомів і засобів навчання. Тому їх вибір слід розглядати як одне з найважливіших вимог до сучасного заняття з біології. Слід пам’ятати, що при виборі методів і засобів навчання слід враховувати такі важливі фактори як: зміст навчального матеріалу; вікові особливості ; завдання заняття; оснащеність кабінету біології навчальним матеріалом; наявність комп'ютерної техніки. Розумне проходження перерахованих вище факторів на заняттях дає можливість учням під час оволодіння біологічними поняттями, створити необхідну базу для їх подальшого використання, озброїти навчальними вміннями, а також включити їх в пізнавальну діяльність.
Таким чином, використання активних та інтерактивних методів на заняттях з біології веде до активізації пізнавальної діяльності учнів, до саморозвитку особистості в рамках біологічної науки, до розкриття її творчого потенціалу.