Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Планирование  /  5 класс  /  Лабиринттен шығуды табу

Лабиринттен шығуды табу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру алгоритмді сөз түрінде ұсыну
11.12.2019

Содержимое разработки

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Компьютерлік ойлау

Мектеп: «Абай негізгі мектебі»

Күні: 05.12.2ж019

Мұғалімнің аты-жөні:

Аубакирова Света Галымовна

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар: 4

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Лабиринттен шығуды табу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.3- орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру

5.3.2.2- алгоритмді сөз түрінде ұсыну


Сабақтың мақсаты

Барлығы:

- лабиринт ұғымын біледі.

- лабиринтерден шығу жолдарын біледі.

- орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру

- алгоритмді сөз түрінде ұсыну

Көпшілігі:

  • лабиринттен шығу алгоритміне мысал келтіреді.

Кейбіреуі:

  • өз бетінше лабиринтті құрастырып, лабиринттен шығу алгоритмін жазады.

Бағалау критерийі

-лабиринт ұғымына анықтама береді

- лабиринттен шығу алгоритмінің жолдарын атайды

-лабиринттен шығу алгоритмін сөз түрінде ұсынады.

-лабиринттен шығуға мысал келтіреді

Тілдік мақсаттар


Алгоритмнің жазу формасы деп алгоритмді түрлі әдіспен шешуді айтады.

Лабиринт – түрлі өткелдер мен жолдар арқылы берілген шатасқан құрделі құрылым.

Алға – вперед - forward

Оңға – на право - right

Солға - на лево - left

Төмен – вниз - down

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың шығармашылық және белсенділік қабілетін дамыту

Пәнаралық байланыс

Математика – логикалық есептер, жолдар іздеу.

Сурет – сызбаларды графикалық түрде көрсетілген.

Тақырып бойынша алдыңғы білім


Алгоритм ережесін біледі.

Алгоритм қасиеттерін біледі

Алгоритм жазылуын біледі

Блок-схемаларды біледі.

Блок –схемаларды бір-бірінен ажыратады.

Алгоритм түрлерін біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

(2 минут)





4 минут




2 минут





Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгендеу, сабақ басында жағымды психологиялық хал-ахуал туғызу. «Шаттық шеңбер»

«Бір-біріне жақсы тілектер айту...»



Үй жұмысын тексеру

«Бинго» әдісі



Жаңа сабақтың тақырыбын ашу:

«Миға шабуыл» әдісі арқылы «Лабиринт» тапсырмасын беріледі. Оқушыларға әріптерден тұратын басқатырғыш беріледі. Соның ішінен оқушылар сөздерді тауып сурет туралы ойын айтып береді.



Топпен жұмыс математикалық фигуралар арқылы топқа бөлінеді

Музыка









Үлестірмелі материал
















Сабақтың ортасы

(10 минут)























5 минут




















7 минут























3 минут




8 минут

Бірін-бірі оқыту” әдісі

Әр топқа бір – бір тақырып беріледі. Топ тақырыпты талқылайды 1 спикеді таңдайды. Спикер сол тақырыпты келесі топқа түсіндіреді.

  1. Топ. Лабиринт ұғымы туралы

  2. -топ. Лабиринттен шығу жолдары

Кері байланыс:

«Алма ағашы» әдісі
Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Тапсырма соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы түсіндім деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы түсінбедім, көңіл – күйім жоқ.



Тапсырма №1. (топпен орындалады)

Б ерілген суреттерді қайсысы қандай орындаушыға жататынын анықтаңыздар.

















Формальды орындаушы

Формальды орындаушы емес





Дескриптор:

  • Орындаушылар түрлерін біледі.

  • Орындаушыларды ажыратады.



Кері байланыс:

«Мақтау-мадақтау» тәсілі



Тапсырма № 2 (жеке жұмыс )

Ханзаданың ханшайымға жету үшін орындаушының қолданатын командалар жүйесін сөз түрінде жазыңыз.














Дескриптор:

  1. Оңға, солға, алға, жоғары командаларын қолданады.

  2. Нәтижеге жету үшін орындалатын командалар жүйесін құрады..



Кері байланыс:

«Өзара тексеріс» әдісі Балалар дәптерін алмастырып, бірінікін бірі тексеріп, бір-біріне баға қояды.



Сергіту сәті:



Тапсырма №3 (жұптық жұмыс)

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Берілген лабиринтке қарап лабиринт құрастыр, құрастырған лабиритттен шығудың алгоритмін сөз түрінде жаз.

















Дескриптор:

  1. Лабиринт құрастырады.

  2. Оңға, солға, алға, жоғары командаларын қолданады.

  3. Лабиринттен шығудың алгоритімін жазады.

Кері байланыс:

«Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН*, 2 - ші баспалдағы *мен.................. ТҮСІНЕМІН*, 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Үлестірмелі тапсырма













































































































https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E

видео































Сабақтың соңы (4 минут)


Кері байланыс:

“Синквейн” әдісі, оқушының бүгінгі өткен тақырыпқа қатысты іс - әрекетін
анықтауға, бұрынғы білім мен жаңаны түсінудің арақатынасын жалғастыруға мүмкіндік береді.

Бүгін мен...................... білдім

................. қызықты болды.

.......................... қиын болды.
..................... тапсырманы мен орындадым. ......................... екенін түсіндім.
Мен..................................... білім алдым. Мен......................................... үйрендім.
................................. менің қолымнан келді. Мен...................................... жасай алдым.

Менің............. жасағым келді



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Сабақтың мақсаты оқушы

қажеттілігіне сай сараланып

құрастырылды. Оқушылардың білім деңгейіне

байланысты деңгейленген

тапсырмалар берілді.

Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді оларға қосымша тағы карточкалар беріледі.

Көмек қажет ететін оқушыларға

мұғалім немесе тақырыпты

жақсы игерген оқушы тарапынан

көмек көрсетіледі.

Оқушылар үнемі бағаланып отырады, қажеттіліктеріне қарай мұғалім түзетіліп отырады





Бүгінгі сабақта бағалаудың 4 түрімен жұмыс жасадық. Олар: «Өзара тексеріс» әдісі, екінші «Алма ағашы» әдісі, үшінші ол «Табыс сатысы» әдісі, төртінші ол “Синквейн” әдісі.



Жалпы қауіпсіздік талаптары:
1. Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан қозғауға, сымдарға, розеткаларға, штепсельдің айырына, штекерге тиісуге тыйым салынады.
2. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды.
3. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпта жүруге болмайды.
4. ДК-де су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды.
5. Корпусы мен сымдарының бүтіндігі бұзылған (ашық) ДК-де жұмыс істеуге тыйым салынады.
6. Үстелге, ДК-дің жанына сумка, портфель, кітап қоюға болмайды. Үстелде тек дәптер мен қалам ғана жатуы керек.
7. Пернетақтаның үстіне ештеңені қоюға болмайды.
8. Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарыңның көңілін қажетсіз аударуға, бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады.

Сергіту сәтін өткізу

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



-80%
Курсы повышения квалификации

Компьютерная грамотность для учителей

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Лабиринттен шығуды табу (598.47 KB)
