Цели урока:
обобщение материала по теме «Hello! Nice to see you again!»;
активизация лексико - грамматических навыков и навыков письма;
тренировка монологической речи.
Оборудование: слайды (презентация), карточки
Ход урока
I. Организационный момент
- Good afternoon, boys and girls! Today we have an unusual lesson. We will play the game. Please, divide into two groups, please, and choose the captains.
- Now, when we have two groups, let’s begin. (tongue twister)
. . Конкурс 1. (Развитие монологической речи)
We have learnt the topic “School” and I would like you to ask the question “What can you do at school?”
Конкурс 2
- I want you to look at the blackboard now. You can see some English words there. But some letters are mixed up. Will you put letters to the right order?
Учитель предлагает учащимся «узнать» слова, заранее записанные на доске. Учащиеся по желанию выходят к доске По очереди и «расшифровывают» слова, записывая их на доске.
viontitain (invitation) promeamgr (programme) endekwe (weekend) geranar (arrange) duetionalca (educational) leponressi (responsible) maheci (cinema) nerrtpa (partner) alciso (social)
Конкурс 3 (Закрепление навыков орфографии)
- We have learnt different words. You will have the cards with some words. You must complete the words with the letters.
Учащиеся получают задание на карточках и вписывают пропущенные буквы в слова. Проверка задания на карточках осуществляется в конце урока: ученики выходят к доске по очереди и записывают по одному слову из темы «Мы собираемся путешествовать».
р_ cni_ w_eke_d г_ spon_ible arr_n_e the_t_ е
c_ inem_ so_ ia_ gro_p par_ ne_ lo_al
Ключи: picnic, weekend, responsible, arrange, theatre, cinema, social, group, partner, local.
Let’s have a rest now and sing a song. (Физкультминутка)
Конкурс 4
Ask the tag questions to the following sentences:
He will spend the holidays in Russia,
She is going to study Literature,
The boy helped his sister,
The girl likes to read books,
My friend can speak English,
My sister must do her homework,
Конкурс 5 (Knolegde of vocabulary)
We have learnt many words on the topic “School” Can you remember them?
Конкурс 6. Match the subjects and the activities
Subjects What we do at the lessons
Maths work hard
English learn poems by heart
P. E. draw pictures
History answer the teacher’s questions
Art translate the texts
Literature solve difficult problems
I. T. study events in the past
run, jump and play
learn how to use computers
read interesting textbooks
Children, our game is over. How many “circles” do you have ? Let’s count your poins.
So the winner of our game is the team “…”
Задание.
пропускать уроки провести каникулы
интересные места устраивать пикник
изучать математику поехать за границу
скучать по родителям местная школа
останавливаться в отеле начинать урок (to start)
Задание.
пропускать уроки провести каникулы
интересные места устраивать пикник
изучать математику поехать за границу
скучать по родителям местная школа
останавливаться в отеле начинать урок (to start).