Меню
Разработки
Разработки  /  Алгебра  /  Уроки  /  7 класс  /  Коп мучолорго конугуулор иштоо

Коп мучолорго конугуулор иштоо

Коп мучону стандарттуу турго келтирууну уйронушот
28.01.2021

Содержимое разработки

Числосу:

12. 09.20

Классы :

7-кл.

Предмети : Математика

Мугалими:

Муратова.Ж

ОББ:

Туменов.Ш


Сабактын темасы :

Көп мүчөлөргө көнүгүүлөр иштөө


Сабактын тиби:

1

Жаңы билимдерди өздөштүрүү сабагы


4

Билимдерди бышыктоо, билгичтиктерди жана көндүмдөрдү бышыктоо сабагы

2

Билимдерди жалпылоо жана системалаштыруу

(кайталап , жалпылоочу сабагы)


5

Билимдерди , билгичтиктерди жана машыгууларды текшерүү жана баалоо сабагы

3

Комбинациялоо сабагы


6

Проблемалоо сабагы


Колдонулуучу усулдар :

1

Традициялуу


2

Традициялуу эмес

3

Интерактивдүү

Баалоо усулдары :

1

Суммативдик

3

Калыптандыруучу

2

Кайтарым байланыш


4

Диагностикалык баалоо.


Сабактын ыкмасы:

1

Сөздүк ыкма;


6

Көрсөтмөлүү ыкма;


2

Практикалык ыкма;


7

Репродуктивдүү ыкма;


3

Изденүү ыкмасы;

8

Индуктивдүү ыкма;

4

Дедуктивдүү ыкма;


9

Өз алдынча иштөө ыкмасы;

5

Коммуникативдик ыкма;


10



Сабактын жабдылышы: ноудбук , проектор , интерактивдүү доска , бор , А4 баракчалары , маркер, скотч сүрөттөр , таблицалар , таркатма материалдар , буклет , тест суроолору , түстүү карточкалар

Сабактын формасы:

1

Сабак-дарс (лекция);


6

Сабак-семинар;


2

Сабак-практика;


7

Сабак-зачёт;


3

Сабак-диалог,дискуссия


8

Сабак-оюн;

4

Сабак -ШБК (КВН);


9

Сабак-группалык иштер;

5

Сабак-театр;


10

Сабак-экскурция


Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөрү:

1.Билим берүүчүлүк:

Бир мүчөлөрдү кошууга жана кемитүүгө үйрөнүшсө


Бир мүчөлөрдү кошууга жана кемитүүгө үйрөнүшөт

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Бир мүчөлөрдү кошууга жана кемитүүгө көнүгүүлөрдү иштей

алышса

Бир мүчөлөрдү кошууга жана кемитүүгө көнүгүүлөрдү иштей

алышат

3.Тарбиялык: Жекече,жуптарда жана топтордо иштей алышса

Жекече,жуптарда жана топтордо иштей алышат

Күтүлгөн натыйжалар:

Натыйжага жете алат, эгерде окуучу: Бир мүчөлөрдү кошууга жана кемитүүгө үйрөнсө . Бир мүчөлөрдү кошууга жана кемитүүгө көнүгүүлөрдү иштей алса . Жекече , жупта жана топто иштей алса.



Сабактар аралык байланыш :




Компетенттүүлүктөр :


Негизги компетенттүүлүк:

Предметтик компетенттүүлүк:

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштыра,чечимдерди кабыл алат.

Эсептөөчүлүк (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет , маектешет ;

  • Бири-бирин баалайт ;

  • Сөз байлыгы өсөт , өз оюн айтат ;

  • Башкаларды уга билет.

Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт , көнүгөт , машыгат ;

  • Өз ишин талдап , баа берет ;

  • Жөндөмдүүлүккө ,билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

Көрсөтмөлүү-образдык (ПК3)



Деңгээлдери :

1

Репродуктивдик

2

Продуктивдүү

3

Креативдүү


Сабактын жүрүшү:


Сабактын этаптары

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окуучуларды калыптандыруучу компетент-түүлүктөр

Баалоо

Негиз-ги

Пред-мет-тик

1.Мотивация

Уюштуруу

Шыктанды-руу

2-3’

Окуучулар менен саламдашып , класстагы тартип-тазалыкты көзөмөлгө алып , ”Алтын эрежелер”ди эске салып , сабакка келбеген окуучуларды жоктоп , окуучулардын сабакка даярдыгын аныктайм .

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

-


Мугалим менен саламдашышат ,класстагы тартипти сакташат , тазалыкты көзөмөлгө алышат , ”Алтын эрежелер” ди эске салышат,сабакка келбеген окуучуларды айтышат, китеп-дептерлерин алышып

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат




“Азамат-сыңар” дайым бири- бирибизөге жардам берип, ачык маанайда жүрөлү









2.Теманы жана күтүл-гөн окуу на-тыйжаларын жарыялоо

2-3’

Бүгүнкү темабыз:Көп мүчөлөргө көнүгүүлөр иштөө.

Бир мүчөлөрдү кошууга жана кемитүүгө,аларга көнүгүүлөр иштөөгө жана жекече,жуптарда жана топтордо иштей алууга үйрөнөсүңөр .

1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат











Рахмат!

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласы-ңар?



3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

4-5’

3.1.-аныктама. Өзгөрүлмөлөргө карата бир гана көбөйтүү амалы орун алган (анын ичинде даражага көтөрүү да бар) алгебралык туюнтма бир мүчө деп аталат.

.

Мисалы: 5 b 3(-2 b с )

3.2- аныктама. Бир мучодогу сан кобойтуучу анын коэффициенти деп аталат.

М: 5a2 b5 - бул бир мучонун коэффициента 5.

ху2- мында коэффицент 1 ге барабар.

3.3- аныктама. Бир мучодогу бардык озгормолордун корсоткучторунун суммасы, ал бир мучонун даражасы деп аталат.

Мисалы: 7х5у4 бир мучонун даражасы 9 га барабар. 15 саны, нолунчу даражадагы бир мучо.

3.4.-аныктама. Биринчи орунда турган сан кебейтуучусу жана ар турдуу озгормолордун даражаларынын кобойтундусунон турган бир мучо стандарттуу турдогу бир мучо деп аталат.

Мисалы: 5х7у 3; — 0,8аb5с4 ; 28m.

3.5.-аныктама.

Бир мучолордун суммасы коп мучо деп аталат.

Мисалы: 2 -5а ; Зх2 + 7 у 4 ; - 5 а 3в + 10а2 в5 + 8.

3.6. -аныктама. Коп мучонун мучолорунун ичинен тамгалуу болуктору бирдей болгон бир мучолор коп мучонун окшош мучолору деп аталат. Коп мучонун сан кошулуучулары да окшош мучолор катары эсептелет.

Мисалы: 5ав2 — 2ав4 +4а + 5в+ 2ав2 - 2а + 3 + 4в+ 8 =

Бул кеп мучодогу окшош кошулуучуларды бирдей сызык менен белгилейли жана аларды жыйнайлы.

= 7ав2 - 2ав4 + 2а + 9в + 11.

Ошентип биз берилген коп мучонун окшош мучолорун жыйнадык.

3.7. -аныктама. Ар бир мучосу стандарттуу бир мучо болгон коп мучо стандарттуу турдогу коп мучо деп аталат.

Мисалы: 7а3в2 - З а2в + 5; -0.1авс + 3ав-9в.

3.8. -аныктама. Коп мучону тузгон бир мучолордун даража корсоткучторунун эн чону. коп мучонун даражасы деп аталат.

Мисалы: 8 а3 в - 2 а 2в5 + 3ав4 -12;

бул коп мучодо даража корсоткучу эн чон бир мучо 2 а 2в5

Анын даражасы 7ге барабар Демек коп мучонун даражасы да 7ге барабар.

3.9. -аныктама. Коп мучодогу бир мучолордун санына жараша ал эки мучо, уч мучо ж.б. деп аталат. Эки мучо бином деп да аталат.

Мисалы: За 2с + 5-эки мучо же бином;

- 7 а3 ’в + 10а2в4 – в - у ч мучо.



1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучуларга тапшырмалар берилет





Окуучу-ларга сыпат-тама баалар берилет





Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Кана балдар маанайыңар кандай ?

Маанайларын көтөрөм,

Булчуң чыңдап ойнотом.

Сабагым кызыктуу өтсүн деп,Интерактивдүү усул колдоном.Окуучуну бөлөмүн мен топ-топко,

Изденүү иш аракет ашат ошондо.Балага багыт берем,Көзүн ачаа-ачаа ойгото.

Разминка

Окуучулардын маанайлары көтөрүлөт.




4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20’

Окуучуларды топторго

бөлөмүн.

1-топ.Бир мүчө тобу

2-топ.Көп мүчө тобу

  1. Бир мүчө тобуна суроолор:

1.Бир мүчө деген эмне?

2.Бир мүчөнүн даражасын кантип

аныктайбыз?

3.Бир мүчөнү кантип стандарттуу түргө келтиребиз?

4. Бир мүчөнүн коэффициентин кантип аныктайбыз?

  1. Көп мүчө тобуна суроолор:

1.Көп мүчө деп эмнени айтабыз?

2.Бир мүчө менен көп мүчөнүн айырмасын айткыла.

3.Көп мүчөнүн даражасын кантип аныктайбыз?

4.Көп мүчөнү кантип стандарттуу түргө келтиребиз?

  1. Мини текшерүү иши:(10 минута)

1-вариант

1.Көп мүчөнүн даражасын аныкта:

21a^5-17a^7+1

2.Көп мүчөнү стандарттуу түргө келтир:

4а^3+7а+6а^3-4а

3.Көп мүчөгө 2 мисал түз

2-вариант

1.Көп мүчөнүн даражасын аныкта:

12a^5-19a^7+1

2.Көп мүчөнү стандарттуу түргө келтир:

6а^3+9а+8а^3-5а

3.Көп мүчөгө 2 мисал түз

Эстафета оюну:

Бир мүчө тобуна:


Көп мүчөлөрдү стандарт туу түргө келтиргиле:

1.20х+16ху-6х=

2.18х-14ху-8х=

3.45а+30а^2-15а-18а^2=

4.77а+22а^2-11а-33а^2=

5.2ав+7ав+7а^2=

6.3ав+9ав-10а^2=




Көп мүчө тобуна:

Көп мүчөлөрдү стандарт

туу түргө келтиргиле:

1.30х+16ху-12х=

2.28х-21ху-6х=

3.35а+25а^2-15а-10а^2=

4.88а+11а^2-22а-44а^2=

5.4ав+5ав+8а^2=

6.2ав+7ав-11а^2=

Өз алдынча иштөө:

Макарычев китеби боюнча №518-№519

мисалдар



Жекече иштөө, жупта иштөө,

топтордо презентациялоо




Бөлүнгөн топтор берилген суроолорго жооп беришет






















Жекече иштеп мугалимге тапшырышат





















Эстафета оюнунун шартында:Ар бир топтон окуучулар биринин артынан экинчиси чыгып мисалдардын иштелишин презентациялашат

















Жекече иштешет












Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б



5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет.

1.Окшош мүчөлөрдү кантип келтиребиз?

2.Бир мүчө менен көп мүчөнүн айырмасын кантип билебиз?

3.Көп мүчөнүн даражасын кантип аныктайбыз?

4Көп мүчөнү кантип стандарттуу түргө

келтиребиз?


2.Талкуу: Эки топтун кайсынысы жеңүүчү болгонун аныктайбыз.


3.Баалоо:

Мерседес оюну менен баалайбыз.


4.Үй тапшырма берилет:

Үй тапшырмасы:№520

Окуучулар берилген суроолорго жооп беришет.

Өткөн сабактагы берилген үй тапшырма менен бугүнкү тапшырманын окшоштугун, айырмачылыгын салыштырабыз




Окуучулар жеңүүчү

топту алакан чабуу менен куттукташат


Ар бир окуучу күндөлүгүн алып келет


Өткөн сабактагы берилген үй тапшырма менен бугүнкү тапшырманын окшоштугун, айырмачылыгын салыштырышат




Мугалимдин алкышы ар бир окуучу-ну өзүнчө сыпат-тама баалар менен баалайт.

Ар бир окуучуга баа коюлат.



































































































































-75%
Курсы повышения квалификации

Развитие пространственных представлений школьников в обучении математике в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 36 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
3000 руб.
750 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Коп мучолорго конугуулор иштоо (43.33 KB)
