Урок №7 (інформатика 5 клас)
Тема: Локальна мережа, використання мережевих папок
Мета:
навчальна: ознайомити учнів з поняттям комп’ютерної мережі, видами комп’ютерних мереж, їх класифікацією та призначенням, з основними пристроями, необхідними для підключення до мережі, розглянути локальну мережу класу, навчити працювати з мережними папками;
розвивальна: розвивати інформативну компетентність учнів, пізнавальний інтерес;
виховна: виховувати активність, підвищувати інтерес до інформатики.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання та наочність: комп’ютерний клас з ОС Linux, презентація «Комп’ютерні мережі», практичне завдання, додаток до уроку.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Зібрати вислів зі слів: Хто володіє інформацією, той володіє світом (Б. Гейтс)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Так чи ні?»
Дотримання правил роботи з комп’ютером та поведінки в комп’ютерному класі.
Діти, я називаю правило, а ви, якщо воно правильне, двічі плескаєте в долоні.
До кабінету інформатики треба заходити лише за дозволом вчителя +
Можна їсти в кабінеті інформатики. –
Біля комп’ютера треба сидіти рівно +
Можна бігати біля комп’ютерів та в кабінеті взагалі –
На монітор комп’ютера не можна ставити квіти, класти книги тощо +
Не можна торкатися руками дротів під напругою +
Для зручності можна ставити клавіатуру на коліна –
За комп’ютером треба працювати сухими, чистими руками +
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель . Уявіть ситуацію, що у вас вдома є 2 комп’ютери – батьків і ваш. До комп’ютера батьків підключений принтер. Вам потрібно терміново роздрукувати інформацію на папір. Які ваші дії? (можливі відповіді: скинути на флешку, диск тобто будь-який носій інформації). А тепер уявіть, що немає ніяких носіїв інформації (можливі варіанти: з’єднати у мережу).
Вступна бесіда за темою «Цифрові мережеві технології»
Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми починаємо вивчати тему «Комп’ютерні мережі». Дана тема розрахована на 4 години. Під час її вивчення вам потрібно буде виконати практичну роботу «Пошук інформації в мережі Інтернет», навчитись здійснювати пошук необхідної інформації в мережі Інтернет, навчитись користуватись спеціальним програмним забезпеченням та дотримуватись правил безпечного користування мережею Інтернет.
І перш ніж ми перейдемо до вивчення теми уроку я хочу побачити наскільки ви обізнані в термінах пов’язаних з комп’ютерними мережами.
Гра «Сигнальні картки»
Завдання: у вас у конверті є дві картки червоного і зеленого кольору, візьміть їх у руки. Слухайте уважно поняття, яке я називаю і піднімайте зелену картку, якщо поняття вам знайоме, червону – якщо не знаєте що це за слово.
Модем
Комп’ютерна мережа
Сервер
Клієнт
Протокол
Інтернет
Локальна мережа
Глобальна мережа
Веб-сайт
Веб-сторінка
Веб-браузер
Гіперпосилання
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя (презентація «Комп’ютерні мережі »)
Зараз вже неможливо уявити собі будь-яку галузь науки та техніки без використання комп’ютерів. Для того, щоб користувачі могли використовувати весь потенціал інформаційного поля світу, комп’ютери об’єднують у мережі. При фізичному з’єднанні двох або більше комп’ютерів утвориться комп’ютерна мережа.
- Але чи достатньо цього?
Можливо, для створення мережі потрібне ще якесь додаткове обладнання та програмне забезпечення? (відповіді учнів)
У загальному випадку для створення комп’ютерних мереж необхідно мати спеціальне апаратне забезпечення (мережне устаткування) це кабелі, мережну плату і спеціальне програмне забезпечення (мережні програмні засоби). Найпростіше з’єднання двох комп’ютерів для обміну даними називається прямим з’єднанням.
Комп’ютерна мережа – сукупність комп'ютерів та інших пристроїв, з'єднаних між собою для обміну даними і спільного використання пристроїв.
Розрізняють наступні комп’ютерні мережі:
1.Персональну (будується навколо однієї людини для об’єднання таких пристроїв, як телефон, ноутбук, комп’ютер )
2.Локальну (охоплює невелику територію, кімнату, клас)
3.Регіональну (працює в кількох районах міста)
4.Глобальну (об’єднує десятки і сотні тисяч комп’ютерів , що можуть бути розташовані в різних містах і країнах)
5.Всесвітню (пов’язує величезну кількість наявних малих і великих мереж)
Комп’ютери в мережі можуть відрізнятися за функціями, які виконують.
Ті комп’ютери, які надають доступ до власних ресурсів іншим комп’ютерам і керують розподілом ресурсів мережі, називають серверами, а ті що користуються ресурсами серверів, - «клієнтами».
Мережі в яких є один або декілька серверів називаються з виділеним сервером або багаторанговими.
А в яких немає сервера – однорангові.
VІ. Формування практичних умінь і навичок.
Практичне завдання
Інструктаж з техніки безпеки. Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми.
Для розуміння будь-якого питання недостатньо володіти лише теоретичними знаннями, потрібно вміти застосовувати їх на практиці.
Відкрийте домашню папку користувача на робочому столі. Перейдіть до мережевої папки «Інформатика», знайдіть папку «5 клас 31_10_2016», скопіюйте її на робочий стіл вашого комп’ютера. Перевірте наявність скопійованих файлів.
Ви знаєте, що кожному комп'ютеру в Інтернеті присвоюється адреса, яку називають IP-адресою. Визначте і запишіть IP-адресу вашого ПК.
Уроки інформатики проходить у комп'ютерному класі, де є 5 учнівських комп'ютерів і 1 учительський. Аби учні мали змогу обмінюватися файлами без використання компакт-дисків і флешок, ці комп'ютери потрібно з'єднати в мережу. Зобразіть тут схему мережі комп'ютерного класу, розташувавши на ній комп'ютери на свій розсуд. Завдання виконайте за допомогою геометричних фігур та ліній.
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
Рефлексія.
Підніміть жовті смайлики всі кому було на уроці цікаво і все зрозуміло, зелені – ті, у кого не виникало труднощів під час виконання завдань, червоні – ті, у кого виникали труднощі.
Оцінюється діяльність учнів на уроці, враховуючи гру «Так чи ні» та практичне завдання.
VIІІ. Домашнє завдання
Записати в зошит всі терміни, які стосуються теми уроку
Творче завдання: Створити кросворд з термінів, що стосуються теми.