Сабақтың тақырыбы: Жылқы
Сабақтың мақсаты:
С.Мұқановтың «Жылқы» мәтінінің мазмұнымен таныстыра отырып, мәтіндегі негізгі ойды ұғындыру
С.Мұқанов жайлы мағлұмат беру. Мәтін бойынша танымдық тапсырмалар беру арқылы өз ойларын тұжырымдап, топта айта білуге, көп ізденуге бірін-бірі тыңдап, өз ойын ірікпей еркін айтуға дағдыландыру.
Төрт түлікті күтіп, баптауға, қамқоршы болуға тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта
Сабақтың түрі: БЛУМ жүйесі
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, қолдану, талдау, жинақтау, түсіндіру, топпен жұмыс
| № | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Тапсырма түрі | Тәрбиелік мәні | ||||||||
| Білім |
Психологиялық ахуал Үй тапсырмасын еске түсіру
Малдардың жайлымдарына, шөптерінің шүйгіндігіне байланысты малшылар қонып-көшіп жүретін жер. Қазақ аталарының бұрыннан кәсіп етіп келген мал шаруашылығы. Осы төрт түлік малдың қайсысын жеті қазынаның біріне жатқызған? Әрине, жылқы малы.
|
«Жарық түнде жайлауда» өлеңін жатқа айту Жаз айы, түнгі мезгіл. «Жайлау» әңгімені оқу. 2-3 оқушы оқиды Қазақтың көшпелі мал шаруашылығының өріс, қоныстары жылдың төрт маусымына қарай: жайлау-жазда, күздеу-күзде, қыстау- қыста, көктеу-көктемде мал жаятын жер. Қой атасы- Түйе атасы- Сиыр атасы- Жылқы атасы- |
Өлең оқу
Әңгімені оқыту |
Өз көзқарастарын айтуға тәрбиелеу
| ||||||||
| Түсіну | Интерактивті тақтадан жылқының суреті көрсетіледі. Жылқы туралы не білесіңдер? Есімізге түсірейікші. Бабаларымызда қандай жүйрік тұлпарлары болған?
Сабақтың тақырыбы: Жылқы. Автор туралы мәлімет беру. Мәтінді оқыту. Сөздік жұмыс. Мәтіннен тауып оқыту. І-топ: Әңгімеден табиғат көрінісін беретін жолдарды тауып оқу. ІІ-топ: Мақан жылқышының сөзін тауып оқу. | Жылқы жеті қазынаның бірі. Жылқы - төрт түліктің бірі. Пірі - Қамбар ата. Кендебайдың Керқұласы Қобыландының Тайбурылы Алпамыстың Байшұбары Қамбардың Қарақасқасы Ақанның құлагері.
1-2 оқушы оқиды. Қос-жылқышы үйі Оқушылар оқулықтан тауып оқиды
|
Жеке |
Байқағыш тыққа тәрбиелеу | ||||||||
| Талдау | І-топ. Жылқының аналық мейірімі қандай? ІІ-топ. Жылқының қоректенуі І-топ. Жылқы етінің қасиеті қандай? ІІ-топ. Мәтінде жылқы терісі жөнінде не делінген? І-топ. Жылқыда не болмайды? ІІ- топ. Жылқы туралы қандай әңгіме білесің? | Оқушылардың жауабы | Топтық | Ізденуге тәрбиелеу | ||||||||
| Қолдану | І-топ. Ат әбзелдерін жазу. ІІ-топ. Жылқы малына байланысты ұлттық ойындарды жаз.
Қандай жүйрік аттарды білесіңдер.
Жылқы жасына қарай қалай аталады? |
Ұлттық ойын Ат әбзелдері
Тұлпар ең жүйрік жылқы Пырақ - аңыздарда айтылатын қанатты тұлпар Сәйгүлік – бәйге бермейтін жүйрік жылқы Құлын, тай, жабағы, құнан, дөнен, бесті
| Топтық |
| ||||||||
| Жинақтау |
Жылқының пайдасы жөнінде айтқан пікіріңді дәлелде.
|
| Топпен жұмыс | Өз ойын жинақтай білу. | ||||||||
| Бағалау | Рефлексия. Нені білдік? Нені үйрендік? Нені білгіміз келеді? | Өз ойларын жазады. Денесіне түскен құрт өліп қалады. Жылан тері иісіне жоламайды. Еті салқында қатып қалмайды. Суыққа төзімді,мөлдір су ішеді,құнарлы шөп жейді. Асыл тұқымды аттар туралы.
| Жеке | Ойын жинақтау |

Конспект урока "Жылқы" (25.54 KB)

