Тэма: Прыметнік. Агульныя звесткі.
Мэта: пазнаёміць вучняў з прыметнікамі як часцінай мовы, навучыць вызначаць прыметнікі ў тэксце, правільна ўжываць у вуснай і пісьмовай мове;
развіваць беларускую мову вучняў і ўменні разважаць на ёй;
выхоўваць любоў да беларускай мовы, цікавасць да прадмета.
Абсталяванне: карткі з заданнямі, тэсты, малюнкі з дзеючымі асобамі.
Ход урока.
Арганізацыйны момант.
Так, маленькія мае, маўчок –
Пачынаецца ўрок!
Хто рады нашай сустрэчы, падыміце левую руку, памашыце, не адпускайце яе. Хто сёння зможа здзівіць усіх сваімі ведамі , падыміце правую руку, не апускайце яе. Хто будзе вельмі, вельмі старанным, падыміце левую нагу і не апускайце яе. А хто будзе кемлівым, падыміце правую нагу.
Бачу, што вы ў мяне старанныя, уважлівыя і кемлівыя. Сядайце.
Арфаграфічная размінка.
Пачнём мы наш урок з арфаграфічнай размінкі. У кожнага на парце ляжыць лісток з тэкстам. Я вам яго зараз прачытаю.
З – за лесу выкаці…ся зала…істы шар. Нарэш…е пасля халад…чы бу…е сон…йка. Ра…а заіскр…лася (у)(ў) промнях. З (у)(ў)зыходам сонца адразу па…яплела. Заваруш…ліся, аж…лі мурашкі. Над п…лямі і над л…самі зазв…нелі птуш…ныя пес…ні. (У)(Ў)се вітаю…ь в…сну!
Устаўце, калі ласка, патрэбныя літары.Хто справіцца раней, знайдзіце назоўнікі і падкрэсліце іх. Прыступаем да працы.
Якія правілы ўспомнілі, калі ўстаўлялі літары? (Правапіс т – ц; ў; жы – шы; дз; е,ё – я).
Давайце ўспомнім, на якія пытанні адказваюць назоўнікі? Знайдзіце назоўнікі,якія адказваюць на пытанне хто?
У першым сказе давайце знойдзем галоўныя члены сказа.
Знайдзіце словы, якія ўжыты ў пераносным значэнні? (Залацісты шар). Пастаўце пытанне да слова залацісты. Якая гэта часціна мовы? Ці ёсць у гэтым тэксце яшчэ прыметнікі?
Пакрыўдзіўся прыметнік на нас і схаваўся. І над нашай мовай навісла пагроза стаць шэрай, сумнай і скупой на словы. Мы павінны адшукаць прыметнік і толькі тады мы спазнаем і разгадаем яго таямніцы. У пошуках прыметніка надзейнымі памочнікамі нам будуць падказкі, якія ён пакінуў.
Мінутка чыстапісання.
Вось і першая падказка. На нашым шляху перашкода.Мы павінны напісаць прыгожа злучэнне літар Дд і ўстанавіць заканамернасць.
Дд Ддд Дд Дддд
Даследчык ( той, хто вывучае, даследуе што – небудзь з навуковымі мэтамі)
Мы з вамі будзем сёння даследчыкамі.Будзем даследаваць прыметнік.
Наступнае слова дэтэктыў. Пастаўце, калі ласка, націск. Чаму націск не падае на галосную літару Э. ( Слова іншамоўнае).
Хто такі дэтэктыў? Гэта чалавек, агент, шпік, які раскрывае незвычайныя таямніцы. Ператварыце гэтае слова ў прыметнік. Дэтэктыўны.Што можа быць дэтэктыўным? (Раман, аповесць і наш урок). Таму што мы павінны раскрыць таямніцы прыметніка.
Новая тэма.
Падказка №2. Пры дапамозе прыметнікаў апішыце знешні выгляд дэтэктыва.
Якая ў яго шапачка? (блакітная)
Які пінжак? (чырвоны)
Якія шчочкі? (ружовыя)
Якія штанішкі? (карычневыя)
Якія гузікі? (жоўтыя)
Якія чаравікі? (чорныя)
На якія пытанні адказвае прыметнік? (Які? Якая? Якое? Якія?)
Разам з дэтэктывам мы адпраўляемся да новай падказкі №3.
Ільняная і жытнёвая. Сялянская.
Баравая ў казачнай красе.
Старажытная. Ты самая славянская.
Светлая, як трава ў расе.
Вобразная, вольная, пявучая
Мова беларуская мая!
Як вы думаеце, што тут напісана? Ці зразумелы вам гэты верш? Ці падабаецца ён вам? Слоў якой часціны мовы не хапае?
Давайце, я адкрыю словы і мы занава прачытаем верш.
Як вы разумееце выраз ільняная мова , жытнёвая, баравая, старажытная, славянская, вобразная .
Запішыце гэтыя прыметнікі.( Хто справіцца раней – падкрэсліць прыметнікі, у якіх супадае колькасць гукаў і літар).
Многа добрых слоў аб роднай мове сказана ў гэтым вершы. Як вы думаеце, які чалавек мог напісаць такія цудоўныя словы? ( Той, хто любіць родную зямлю, ганарыцца сваёй мовай).
Прыметнік дапамог аўтару зрабіць верш больш мілагучным, выразным, маляўнічым.
Работа з падручнікам.
У нас новая падказка №4. Звернем ўвагу на сляды, якія спецыяльна пакінуў нам прыметнік. Што ж на іх напісана? Шаўковы, фарфоравы, шкляны, баваўняны, дубовы. ( Бавоўна – хлопок, паўднёвая расліна, з якой вырабляюць вопратку).
Якія гэта часціны мовы?
Што яны абазначаюць? (Матэрыял, з якога зроблены прадмет).
Што можа быць шаўковым? (Платок).
Фарфоравым? (Посуд).
Шкляным? (Акно).
Баваўняным? (Вопратка).
Дубовым? (Стол).
Нашы даследчыкі правялі дадатковую работу. Яны даведаліся, што прыметнікі абазначаюць не толькі матэрыял,з якога зроблены прадмет, але і якасць (качество). ( Якасць – тое, што робіць прадмет такім, якім ён з’яўляецца).
Які бывае чалавек?( Злы, добры, радасны, строгі, вясёлы, сумны).
Што гэта тза словы?(Антонімы).
Прыметнік мае яшчэ і колер.
Ад неба да зямлі
Сем сцяжынак праляглі.(Вясёлка).
Назавіце ўсе колеры вясёлкі.(Чырвоны, аранжавы, жоўты, зялёны, блакітны, сіні, фіялетавы).
У матэматыцы мы сустракаемся з геаметрычнымі фігурамі. Гэта круг, квадрат, прамавугольнік, трохвугольнік, авал. Кожная фігура мае свой памер. Некаторыя рэчы могуць набываць такую ж форму. Давайце ўтворым прыметнікі ад гэтых геаметрычных фігур. Які? Круглы, квадратны, прамавугольны, трохвугольны, авальны.
Якія прадметы можна апісаць пры дапамозе гэтых слоў?
(Чытанне правіла).
Замацаванне.
А мы наблізіліся да падказкі пад №5. Прыгожая падказка.
Бярозка зялёненькая,
Вясною вясёленькая,
Сярод поля стаіць,
Лісточкамі шуміць,
Залатым вяночкам звініць.
Якія прыметнікі вам сустрэліся?
Нам трэба скласці тэкст. Бачыце, словы ў сказах рассыпаліся. Нам трэба іх раставіць на свае месцы.
Жыла ў лесе прыгожая бярозка. Ствол ў яе быў беленькі (памяншальна – ласкальны суфікс) з чорнымі кропінамі. Тонкія галінкі гойдаў ласкавы ветрык. Зялёныя лісцікі ціха размаўлялі паміж сабою.
Давайце знойдзем прыметнікі і вызначым іх прымету.
(Дзеці спісваюць тэкст, падкрэсліваюць прыметнікі).
Прыдумайце роднасныя словы да слова бяроза. (Бярозка, падбярозавік, бярозавы, бярэзнік, бярозавік?)
Гэта бярозавы сок. (Расказ вучняў пра бярозавы сок).
Вынік урока.
Вось і заканчваецца наша дэтэктыўная гісторыя. А ці знайшлі мы з вамі прыметнік? Дзе ж ён?
Каб праверыць свае веды, адкажыце, калі ласка, на пытанні.
| № | Пытанні | Так | Не |
| 1. | Прыметнік адказвае на пытанні: што? |
|
|
|
| якая? |
|
|
|
| які? |
|
|
|
| што робіць? |
|
|
| 2. | Прыметнік абазначае: прымету |
|
|
|
| якасць |
|
|
|
| колер |
|
|
|
| прадмет |
|
|
|
| дзеянне |
|
|
| 3. | Прыметнік робіць нашу мову: мілагучнай |
|
|
|
| нецікавай |
|
|
|
| маляўнічай |
|
|
|
| сумнай |
|
|
|
| выразнай |
|
|
| 4. | Абазнач прыметнікі: адзнака |
|
|
|
| атрымалася |
|
|
|
| добрая |
|
|
|
| справядлівая |
|
|
Калі атрымалася 10 плюсікаў, вы добра папрацавалі на ўроку. У каго менш, вам дапаможа цікавае дамашняе заданне.
Дамашняе заданне.
Вы размалюеце вось гэты малюнак. Тут ёсць і наш прыметнік, хмарка, вясёлка, церам, кветачка.
Дзякуй за ўвагу!

Конспект урока по белорусскому языку (61.5 KB)

