Конспект урока английского языка
Дата: 04.03.2015г.
Класс: 6 «Г»
Тема: Правила поведения в школе
Практическая цель: закрепление нового грамматического материала
Образовательная цель: совершенствование слухопроизносительных навыков
Развивающая цель: формирование аналитических способностей учащихся
Воспитательная цель: развитие культуры взаимоотношений при работе в коллективе
Этап | Задачи этапа | Деятельность учителя | Деятельность учеников | Время |
начало урока | введение в атмосферу иностранного общения | -Boys and girls, good morning! I am glad to see you. | -Good morning, teacher! | 2 мин |
речевая зарядка | совершенствование речевых навыков | -How are you today? Who is absent? What is the weather like today? | -I am fine (so-so, super, not bad), thank you. отвечают на вопросы | 3 мин |
фонетическая зарядка | совершенствование слуховых и произносительных навыков | -We will start today’s lesson with a short poem. Listen to it and guess the topic of the lesson: We raise out hands to speak. We work quietly at our seats. We use voices soft and sweet. We keeps our place tidy and neat: We are helpful, friendly, and fair. We take turns and willingly share.
Today we will speak about school and school life. | читают стихотворение разгадывают кроссворд | 8 мин |
контроль домашнего задания | проверка усвоения учащимися употребления to have to и must | -Let’s check your homework. Is everybody ready? Is it difficult? | отвечают домашнее задание | 5 мин |
центральная часть урока | развитие внимания; введение нового лексического материала; совершенствование слуховых и речевых навыков; ознакомление с новым правилом | -You have learnt a lot of words about school life. Let’s see if you can identify them. Try to unscramble the following words: Bjecust Nfumoir Rkbae Nlsoes Iletebatm Etrecah
-When you are at school you must follow the school rules. From the sentences below choose the things that you and your classmates have to/must do: 1) I … get up early in the morning. 2) We … do our homework every working day. 3) Pupils … work hard to get excellent marks. 4) I … go to bed early so that to come to school on time. 5) We … wear school uniform.
-Take my cards. You can see the story about school life in Britain. Read it and try to compare the school life in Britain and Belarus.
-Have a rest a little: Look left, look right, Look up, look down, Look around. Look at your nose, Look at that rose, Close your eyes, Open, wink and smile.
-Open your books at p.161, ex.2a. Look at the pictures and say what the problem in each picture is.
| Составляют из букв слова; выполняют упражнение на правило; выполняют задания на карточках; | 20 мин |
заключительная часть урока | усвоение нового лексического материала | -On the board you can see what some pupils say about school. Discuss the statements with your partner: 1) I do not like to wear a uniform at school. 2) In a modern school every pupil can choose what subjects to study.
| выполняют задание в тетради | 4 мин |
домашнее задание | объяснение домашнего задания | -Your home task: to write about your school rules. | записывают домашнее задание | 1 мин |
рефлексия | подведение итогов урока | -Your marks for today are… I’d like to know if you liked today’s lesson. Please, come to the board and choose the “Big bell” if you enjoyed the lesson or the “Small bell” if not. Thank you for the lesson. You are well done! | ставят отметки в дневник | 2 мин |
1