Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  5 класс  /  Конспект урока по биологии «Планета Земля як середовище життя організмів»

Конспект урока по биологии «Планета Земля як середовище життя організмів»

Материал на украинском языке. Матеріал дозволить узагальнити та систематизувати знання учнів, сприяє розвитку навичок групової та пошукової діяльності на уроці, вміння самостійно працювати з різними джерелами знань.
24.02.2015

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета уроку:

- узагальнити та систематизувати знання учнів із вивченої теми;

- розвивати навички групової та пошукової діяльності учнів  на уроці, вміння самостійно працювати з різними джерелами знань; творчі здібності;

- формувати науковий світогляд,

- розширити кругозір учнів;

- виховувати екологічну грамотність

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

II.  Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

ІІІ.  Узагальнення й систематизація знань.

1) Мозковий штурм: Чому Землю називають планетою життя?

- На які дві групи поділяють природу?

- До якої природи належать рослини і тварини?

- За якими ознаками людина розрізняє тіла живої й неживої природи?

2) Тестова перевірка.

Кожна команда отримує аркуш із тестами. За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу.

Роздатковий матеріал з тестами:

1. Укажіть найменшу складову організму рослини.

А) орган;  

Б) квітка;   

В) клітина;  

Г) листок

2. Що спільного у дятла, косулі, сироїжки, ялини?

А) живляться рослинами;  

Б) активно рухаються;  

В) мешкають у лісі;  

Г) утворюють органічні речовини з неорганічних.

3. Який ряд утворений лише назвами організмів?

А) півень, скеля, очерет,

Б) конвалія, оса, карась,

Конспект урока по биологии Планета Земля як середовище життя організмів

В) коник, Сонце, лелека,

Г) зозуля, бінокль, пісок.

4. Укажіть ряд, в якому перелічені властивості організмів.

А) звук, блиск, живлення;

Б) об'єм, бінокль, пісок;

В) муха, Місяць, лебідь;

Г) ріст, подразливість, рух.

5. Яка речовина необхідна рослинам для дихання?

А) вода;  

Б) кисень;  

В) хлорофіл;  

Г) вуглекислий газ.

6. За якою ознакою тварини відрізняються від рослин?

А) дають потомство;  

Б) реагують на подразнення;  

В) живляться готовими органічними речовинами;  

Г) утворюють органічні речовини з неорганічних.

3) Інтерактивна гра «Так- ні».

Якщо учні вважають твердження правильним, вони говорять «так», якщо неправильним –«ні»

Тварини діляться за харчуванням на: травоїдні, хижаки, всеїдні. (так)

Рослини бувають тільки теплолюбні (ні)

Живі істоти складаються з клітин і бувають тільки багатоклітинним (ні)

Основні частини клітини - це оболонка, ядро, цитоплазма.( так)

З тканин формуються органи (так).

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки

Урок № 61

Тема. Узагальнюючий урок із теми «Планета Земля як середовище життя організмів»

Мета уроку:

-узагальнити та систематизувати знання учнів із вивченої теми;

-розвивати навички групової та пошукової діяльності учнів на уроці, вміння самостійно працювати з різними джерелами знань; творчі здібності;

- формувати науковий світогляд,

-розширити кругозір учнів;

-виховувати екологічну грамотність

Очікувані результати: учні називають властивості організмів, відмінності тварин, рослин, грибів, бактерій, основні середовища життя; описують пристосування організмів до середовища життя; наводять приклади співіснування організмів, природних і штучних екосистем; пояснюють роль рослин, тварин, грибів, бактерій в екосистемах.

Базові поняття та терміни: організм, клітини, рослини, тварини, гриби, бактерії, віруси, середовища життя, адаптації, екосистеми, біосфера, симбіоз, паразитизм, хижацтво, автотрофи, гетеротрофи, виробники, споживачі, руйнівники.

Обладнання: роздадковий матеріал з тестами, малюнками

Тип уроку: нестандартний урок (урок-змагання).


Хід уроку.

I.   Організаційний момент


II.  Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1.  Перевірка домашнього завдання.

2.  Повідомлення теми, мети та завдань уроку.


ІІІ. Узагальнення й систематизація знань


1) Мозковий штурм: Чому Землю називають планетою життя?

- На які дві групи поділяють природу?

- До якої природи належать рослини і тварини?

- За якими ознаками людина розрізняє тіла живої й неживої природи?


2) Тестова перевірка.

Кожна команда отримує аркуш із тестами. За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу.

Роздатковий матеріал з тестами:

1.    Укажіть найменшу складову організму рослини.
А) орган;   Б) квітка;    В) клітина;   Г) листок
2.    Що спільного у дятла, косулі, сироїжки, ялини?
А) живляться рослинами;   Б) активно рухаються;   В) мешкають у лісі;   Г) утворюють органічні речовини з неорганічних
3.    Який ряд утворений лише назвами організмів?
А) півень, скеля, очерет,
Б) конвалія, оса, карась,
В) коник, Сонце, лелека,
Г) зозуля, бінокль, пісок.
4.    Укажіть ряд, в якому перелічені властивості організмів.
А) звук, блиск, живлення
Б) об'єм, бінокль, пісок
В) муха, Місяць, лебідь
Г) ріст, подразливість, рух
5.    Яка речовина необхідна рослинам для дихання?
А) вода;   Б) кисень;   В) хлорофіл;   Г) вуглекислий газ.
6.    За якою ознакою тварини відрізняються від рослин?
А) дають потомство;   Б) реагують на подразнення;   В) живляться готовими органічними речовинами;   Г) утворюють органічні речовини з неорганічних.


3) Інтерактивна гра «Так- ні».

Якщо учні вважають твердження правильним, вони говорять «так», якщо неправильним –«ні»

  • Тварини діляться за харчуванням на: травоїдні, хижаки, всеїдні. (так)

  • Рослини бувають тільки теплолюбні (ні)

  • Живі істоти складаються з клітин і бувають тільки багатоклітинним (ні)

  • Основні частини клітини — це оболонка, ядро, цитоплазма.( так)

  • З тканин формуються органи (так).

  • Зелений колір більшості рослин зумовлений особливою речовиною — хлорофілом. (так)

  • Основні органи квіткових рослин — це: корінь, пагін (ні)

  • Поступові зміни в будові організмів називають розвитком. (так)

  • Властивість організмів давати потомство, яке має ознаки батьків, називається розмноженням.

  • Середовище життя живих організмів різноманітне, це: повітря, ґрунт, водне середовище (так).

  • Гриби мають ознаки рослин.(ні)

  • Гриби за їх вживанням у їжу діляться на їстівні та неїстівні.(ні)

  • Харчові ланцюги існують в усіх екосистемах — як природних, так і штучних (так).


Фізкультхвилинка.


4). Вправа «Дивуй»

Учням необхідно встановити відповідність між групами організмів та їх видами:

А. Лікарські рослини 1. Мукор, пеніцил, аспергіл

Б. Отруйні тварини 2. Блекота, вовча ягода, аконіт

В. Цвілеві гриби 3. Каракурт, оса, гадюка

Г. Декоративні рослини 4. Малина, шавлія, конвалія

Д. Дикі тварини 5. Колібрі, окунь, зебра

Е. Гриби-паразити 6. Маслюк, мухомор, підосичник

Є



. Отруйні рослини 7. Кінь, страус, бджола

Ж. Свійські тварини 8. Ріжки, трутовик, сажка

З. Шапинкові гриби 9. Жоржина, тюльпан, гортензія

5) Вправа «Четвертий зайвий».

Кожна команда отримує набори карток. Учні мають знайти зайве і пояснити, чому так вважають. За кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали. (Роздадковий матеріал.)


ІV.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.

1.  Завдання для всього классу: опрацювати підручник,

2.  Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про зв’язок людини з природою.


V. Підбиття підсумків уроку

Прийом «П’ять речень»

Оголошення результатів, нагородження переможців, виставлення оцінок.


-80%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Конспект урока по биологии «Планета Земля як середовище життя організмів» (0.14 MB)
