Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  5 класс  /  Конспект урока по английскому языку "My bedroom"

Конспект урока по английскому языку "My bedroom"

Урок направлен на развитие навыков употребления в речи изученных слов по теме "Дом, квартира".
04.11.2014

Описание разработки

Цель: развивать коммуникативную компетенцию на среднем этапе обучения.

Задачи: обучающие – активизировать изученную лексику по теме « Квартира»

 - развивать навыки употребления в речи структур «There is/ are», предлогов места

  - развивать умение аудирования

 - развивать умения ознакомительного и поискового чтения

 - развивать умение письменной речи

Развивающие – развивать умение смыслового чтения : прогнозирование содержания текста по заголовку

 - развивать умения во всех видах речевой деятельности

 - развивать умения самоконтроля и самооценки

Воспитательные – воспитывать уважение к своему дому

Оборудование: карточки с заданиями, учебник «Spotlight», аудиоприложение к учебнику.

Ход урока:

  1. Организационный момент.
  • Good morning! I’m glad to see you! Sit down!
  • How are you? Are you ready? Let’s start!
  1.  Warming - up.

 - Look at the blackboard! What is it? (It’s a house)

 - But everything is mixed. Please, help to guess what words are hidden here. (на доске изображение дома, в названиях комнат все буквы перепутаны. См. приложение)

 - You are right, thank you. Repeat these words after me.

3. Сообщение темы урока.

 - Where do you live in flat or in a house? How many rooms have you got? What are they?

 - What is your favourite room?

 - I see for most students their bedroom is the favourite one.

 - So what is the topic of our talk today? (My bedroom)

 - Today we’ll learn how to describe your bedroom.

4. Постановка цели и задач урока.

 But what do we need to describe it? (there is/are) What is the difference between them? (singular and plural)

 - We have different rooms & the task is to put the words in the correct place. (на доске таблички с названиями комнат и названиями предметов мебели. См. приложение)

 - Right you are. Now say what there is in each room. (There is a bed in the bedroom. There is a cooker in the kitchen. etc. )

 - What else do we need to describe the room, to say exactly where something is? (prepositions)

5. Развитие в речи навыков употребления структур с предлогами места.

 - open your books p. 50 ex. 1, look at the pictures and guess what these words mean.

 - Listen to the CD & repeat the words.

 - Where are you? (I am next to…) Where is your bag? (textbook, pen, pencil case)

 - Now please, describe Peter’s bedroom. Look at the picture, ask and answer.

6. Развитие навыков аудирования.

 - Open your workbooks, p. 31 ex. 3. The task is to listen & tick the correct answer. But before listening pay attention to some words. (слушают 2 раза)

 - Now check your answers & put a mark, the key answers are on the blackboard.

7. Динамическая пауза.

 - I see you are tired, let’s have a rest.

Up and down, right and left, close your eyes and nod your head.

8. Reading.

 - p. 50 ex. 2 What is the title of the text?

Think of 6 words you expect to find in the text. (Какие слова могут быть по смыслу связаны с заголовком текста) Write them down.

  • Now listen, read & check. (Читают текст в сопровождении аудиозаписи, проверяют, встретились ли они в тексте).
  • What words have you written? Read them.

9. Поисковое чтение.

 - Imagine that you are creative designers, you have a task to draw a plan according to the instructions. (Уч - ся получают листочки с планом комнаты, задача: изобразить схематично, где находится мебель в комнате согласно тексту. )

 - Read the text once again & do the task. Work in groups. You have 5 - 7 minutes.

 - now let’s check. Please show your plans, let’s compare. Come & put your works on the blackboard.

10. Развитие навыков письменной речи (короткий текст - описание комнаты с опорой на образец).

 - Now look at the rule “ Study skills”, read, please.

 - Let’s try to make your own description of the bedroom. Look at the picture.

11. Д/з

 - At home you are to write a short story describing your bedroom. Use ex. 2 as a model.

12. Рефлексия.

 - Look at the blackboard and say what you learn and can do now.

I learn … I can talk, say, write…

 - Do you like your work today? What do you feel?

 - The lesson is over. Good bye!

-80%
Курсы повышения квалификации

Повышение эффективности овладения учащимися грамматическими средствами в современном иноязычном образовании в условиях ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Конспект урока по английскому языку "My bedroom" (72.14 КB)
