Пән: Математика Сыныбы: 6 «А» Күні: 25.09.2015ж. Тақырыбы:Кері пропорционналдық тәуелділік | ||
Мақсат: | ||
Білімдік | Білім | • Мысалдар арқылы сандарды кері пропорционал бөліктерге бөлуді біледі. |
Жаңа түсінік | • Сандарды кері пропорционал бөліктерге бөлу әдістерін түсінеді. | |
Құзырлылық | Қолданым әрекеті | • Кері пропорционалдықтың қасиетін қолданып, әр түрлі деңгейдегі тест есептерді шығарады. |
Талдау әрекеті | • Кері пропорционалдық шамаларға берілген есептерге пропорция құрып, оны шығарады. | |
Шығармашылық әрекет | • Кері пропорционалдықтың негізгі ұғымдарын қолдана отырып, өмірмен байланысты есептерді шығарып, ой қорытындылайды. | |
Құндылық | Бағамдау әрекеті | • Кері пропорционал шамалардың өмірдегі жүйелі білім-білік дағдының қалыптасуындағы маңыздылығын бағалайды. |
Сабақ құрылымы: | ||
| І. Ақпарат алмасу (8 мин.). ІІ. Құзырлылық қалыптастыру (28 мин.). ІІІ. Шығармашылық қалыптастыру. (6 мин.). ІV. Бағамдау - бағалау (3 мин.). | |
Оқыту әдісі: | ||
| • Репродуктивті, ішінара ізденушілік | |
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: | ||
| • Бағыт-бағдар және нұсқау береді, қажет болғанда оқушыларға көмек береді, олардың танымдық есептерді өз бетімен орындауын қадағалайды. | |
Негізгі ұғымдар мен терминдер: | ||
| • Кері пропорционал шама, кері пропорционал шаманың қасиеті, кері пропорционал бөліктерге бөлу. | |
Оқушыда дағды қалыптастыру: | ||
| • Тақырып бойынша логикасы әр түрлі есептерді шығара білу, өзін-өзі дамыту, өзінің деңгейін бағалау, берілген мақсатқа жету, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, өз ойын сынып алдында қорғай алу. | |
Оқушы іс әрекетін ұйымдастыру: • Күтілетін нәтижеге(мaқсатқа) қол жеткізу үшін жоспар бойынша ҚӘ блогы аясында өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау; ШӘ блогында топтық жұмыс істеп, тапсырма бойынша ұжымдық қорытынды шығаруға қатысу. |
АҚПАРАТ АЛМАСУ
1- слайд Кері пропорционал бөліктерге бөлу. |
2- слайд 1-тәсіл. 136 санын 3 және 5 сандарына кері пропорционал бөліктерге бөлейік. х1 және х2 – ізделінді сандар. 1) 3 және 5 сандарына кері сандар және 2) х1:х2= 3) 136 cанын кері сандардың қосындысына бөлеміз; 4) Жауабы: 85; 51. |
3- слайд 2-тәсіл. 1) және . сандарының қатынасын бүтін сандардың қатынасы түрінде өрнектейміз: 2) . 3) . Жауабы: 85; 51. | ||
4- слайд 3 және 5 сандарына кері пропорционал бөліктерге бөлу үшін а) және сандарына тура. б) 5 және 3 сандарына тура пропорционал бөліктерге бөлу керек. | ||
| ІІ. құзырлылық қалыптастыру. |
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
Үлгіге қарап, есептерді орындаңдар:
Қорытынды: Жоғарыдағы үлгінің өзіңе ұнаған тәсілдің біреуін пайдаланып, есепті шығарыңдар.
1. 143 санын 4 және 7 сандарына кері пропорционал бөліктерге бөліңдер.
A) 19; 124; B) 25; 118; C) 91; 52; D)64; 79.
2. Кері пропорционал шамаларды көрсетіңдер:
А) Текшенің қыры мен оның көлемі;В) Адамның жасы мен оның аяқ киімінің өлшемі;С) Белгілі бір қашықтықты жүруге кеткен уақытпен жылдамдық.
Тест есептерін пропорция құру арқылы шығарыңдар.
3. 6 жүк машинасы жүкті 12 күнде тасиды. Осы жүкті 8 жүк машинасы ... күнде тасиды.
A) 6; B) 9; C) 8; D) 16.
4. Шілдеде 6 орақшы сусынды 1,5 сағатта ішіп бітіреді. Сол сусынды неше орақшы 3 сағатта ішіп бітіреді.
A) 4; B) 3; C) 5; D) 12.
ІІ деңгей тапсырмалары
5. 104 санын 2; 3 және 4 сандарына тура пропорционал бөліктерге бөліңдер.
A) 48; 32; 24; B) 96; 24; 16; C) 25; 48; 31; D) 12; 32; 60.
6. Екі бекеттің арақашықтығы 240 км. Осы екі бекеттің арасын жолаушылар поезы 3 сағ жүрсе, жүк поезы 5 сағ жүреді. Бір уақытта бірінші бекеттен жолаушылар поезы, екінші бекеттен жүк поезы шығып, бір-біріне қарсы жүріп, кездесті. Кездескенге дейін жолаушы поезы неше километр қашықтықты жүрді, жүк поезы неше километр қашықтықты жүрді?
A) 95 км; 145км; B) 105 км; 135 км; C) 155 км; 85км; D) 150км; 90 км.
7. Пропорцияның негізгі қасиетін пайдаланып теңдеуді шешіңдер:3,06:9,0х=17:10.
A) 0,02; B) 0,2; C) 2; D) 2.
ІІІ деңгей тапсырмалары
8. Қандай да бір жүкті бір жарым тонналық 5 машина 6,4 сағ ішінде тасып бітірмекші болды. Осы жүкті екі тонналық 3 машина неше сағатта тасып бітірер еді?
A) 8 сағ; B) 5,12 сағ; C) сағ; D) 7,68 сағ.
9. Теңдеуді шешіңдер:
A) 5,95; B) 9; C) 5,9; D) 5.
| іV. шығармашылық әрекет |
|
Топтық жұмыс.
Сынып оқушылары парта бойынша үш топқа бөлініп, келесі тапсырманы
орындайды.
І топ
1. Екі қоймаға 4 және 2 сандарына кері пропорционал болатындай етіп, 48 тонна мақта жинады. Бірінші қоймадағы мақтаның екінші қоймадағы мақтадан қаншасы артық?
ІІ топ
1. Екі жұмысшы бір ауысымда 144 деталь жасады. Олардың еңбек өнімділігі 2 және 4 сандарына кері пропорционал. Екінші жұмысшы біріншісіне қарағанда қанша деталь артық дайындады.
ІІІ топ
1. Сыныпта 27 оқушы бар. Ондағы қыз бала мен ер балалардың сандары сәйкесінше 5 және 4 сандарына кері пропорционал. Сыныптағы қыз балалардың саны ұл балаларға қарағанда қаншасы артық?
| V. бағамдау-бағалау |
|
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы ЭССЕ жазыңдар.
|