Қызылорда обылысы,Қазалы ауданы,Бекарыстан би ауылы,
№24 орта мектептің тарих және география пәні мұғалімі Бүркітбай Әзи Тағыбергенұлы
Пәні | География | 8 сынып | ||||||
Сабақ тақырыбы | Каспий теңізі | |||||||
Мақсаты | Каспий теңізі туралы түсінік беру. Экология мәселесімен байланыстыра отырып талдау жасау.кәсіптік маңыздылығын анықтау. | |||||||
Күтілетін нәтиже | Кәспий теңізінің картада тектоникалық құрылымның үстінде жатқандығын анықтайды.Маңызды шаруашылық кәсіп түрлерін түсінеді.Климаттық белдеулері туралы білімдерін кеңейтеді. | |||||||
Түйінді идеялар | Топпен бірлескен ұжымдық іс-әрекетке бейімделеді. Талдау жасауға машықтанады, өз бетімен білімді игереді.
| |||||||
Сабақта қолданылатын материалдар | Слайд,тірек сызбалар,бейнеролик | |||||||
Оқыту әдісі | Жаңа әдістер:АКТ,СТО,Оқыту үшін бағалау Жұмыс түрі:Диалог.Жеке жұмыс.Жұптық жұмыс.Топтық жұмыс.
| |||||||
Дерек көздері | Оқулық,интернет,карта
| |||||||
Сабақтың барысы
| ||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||
Мотивациялық кезең | Амандасу, зейіндерін шоғырландыру Алақанды ашайық, Жылулықты шашайық. Сәттілік тілеп достарға, Біз сабақты бастайық.
| Топтарға бөлу | ||||||
Ұйымдастыу кезеңі | -Әрбір адам, -Әрбір сабақ, -Әрбір ісім, Әрбір сөзім, | -Туысым,досым,жұрағат -Үйрену,ұғу,ұоағат -Тірлік,тірек,адамдық -Шындық ,бірлік,адалдық | ||||||
Үй тапсырмасын сұрау | Үй тапсырмасы тексеріледі. «Кім жылдам?» Интерактивті тақтадан суреттер арқылы сұрақтар беріледі. | Оқушылар үй тапсырамасы бойынша сұрақтарға жауап береді. | ||||||
Кіріспе | Миға шабуыл. Бейнеролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Каспий теңізі «Ойлан,бірік,бөліс» стратегиясын ұсыну | Топпен жұмыс жасайды. Пікірлерін ортаға салып,талдап түсіндіреді. (Постер жасау) | ||||||
Сергіту сәті | Дене қимылдарын жасау. Оңға, Солға, Алға бір адым, Артқа бір адым, Жоғары-төмен қарайық, Толқын болып жазылайық. | Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды.
| ||||||
Негізгі бөлім | «Фишбаун»әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру | Оқушылар «Каспий теңізі» тақырыбы бойынша алған білімдерін толықтыру үшін сұрақтар дайындап келесі топ мүшелеріне сұрақтарды беру және басқа топ мүшелері сұрақтарға жауап беріп,балық суретін құрастырып шығады. | ||||||
Картамен жұмыс | Каспий теңізінің орналасу ретін картадан тапқызу | Каспий теңізіне құятын өзендер мен көлдерді картадан көрсетеді. Жұптаса орындайды | ||||||
| «Сандар сөйлейді» Интерактивті тақтадан сандар көрсетіледі.
Концептуальды кесте
| Оқушылар сандық мәліметпен жауап береді. Әр топ мұшелері берілген кесте бойынша интерактивті тақтаға және өз дәптерлеріне толтырады. | ||||||
Қорытынды | Кері байланыс жасау. Тест жұмысы «Иа», «Жоқ» әдісі арқылы интерактивті тақтадан сұрақтар көрсету | Берілген тақтадағы сұрақтарға оқушылар «иа» немесе «жоқ» деп жауап береді. | ||||||
Рефлексия | Жүрекпен не сездің? Көзбен не көрдің? Құлақпен не естідің? | Оқушылар жүрекпен не сезгенін,көзбен не көргенін,құлақпен не естігенін стикерлерге жазып «Кір жаятын жіпке» іледі | ||||||
Бағалау | Оқушыларды сұрақтарға жауап бергеніне,сабаққа қатысқанына,топпен жане жеке жұмыс жасағанына қарай бағалаймын | 1.Топ бағалаушылары қойған бағаларымен таныстырады. 2.кұнделіктеріне жиынтық бағаларына қойдырады. | ||||||
Үйге тапсырма | Каспий теңізі туралы реферат дайындау | |||||||
| | |||||||
|