9 клас
Беларуская мова
Кантрольны дыктант
Мэты:
выявіць узровень сфарміраванасці арфаграфічных навыкаў і пунктуацыйных уменняў вучняў;
вучыць школьнікаў кантраляваць сябе пры выкананні адпаведнай працы;
выхоўваць пачуццё павагі да беларускай мовы, да роднага краю.
Літаратура: С.А. Язерская, Я.М. Лаўрэль. Дыдактычны матэрыял па беларускай мове. 9 клас../ Мазыр “Белы вецер”, 2015. с. 41
Ход урока
Арганізацыйны момант
Знаёмства з тэкстам дыктанта
Дзень канчаецца
Дзень канчаецца. Заходзіць сонца. Яно свеціць мне ў твар, і я амаль нічога не бачу, а толькі чую плёскат хваль ды звонкія галасы збоку, дзе купаюцца малыя. За ракою рыкаюць каровы. І ад мяне, і ад пабудоў цені ляжаць цераз раку. Яшчэ гудуць мухі, а ў лугах на пясчаных выспах ужо свішчуць перапёлкі, сустракаючы блізкую ноч. Шуміць параход, і шум гэты ўвесь час набліжаецца, мацнее. Неба цямнее, сыходзіць углыбіню, у цёмную бездань. Сонца ўжо на добрую чвэртку схавалася за небасхіл і цяпер шле апошняе развітальнае святло.
Я падымаюся на гару і , павярнуўшыся спінаю да садоў, доўга стаю. Мне не хочацца ні крануцца, ні сесці тут на ўзмежку, а вось так стаяць і стаяць. Адсюль, з узгорка, мне добра відаць Дняпро, неабсяжныя лугі за ім і лес на далёкім небасхіле.
Сонца заходзіць усё больш і больш. Яно апускаецца шпарка, спяшаючыся, і вось зусім знікае за небасхілам, і адразу ж між зямлёй і заравам кладзецца цень.
У небе, высока ў зеніце, загарэлася, заміргала зорка…
Усё, дзень скончыўся.
М. Лупсякоў
Лексічная работа, тлумачэнне незразумелых слоў
Запіс тэксту пад дыктоўку
Паўторнае чытанне тэксту для праверкі
Самастойная праверка дыктанта вучнямі
Збор сшыткаў і адказы на пытанні вучняў