Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  9 класс  /  Құрамында тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіру

Құрамында тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіру

Сыныбы: 9 «А» П?ні: Алгебра Мерзімі: 10.03.2017ж

Саба? та?ырыбы:

??рамында тригонометриялы? функциялары бар ?рнектерді т?рлендіру

Саба? ма?саты:

Блум таксономиясы бойынша о?ушыларды? логикалы? ой-?рісін, ойлау ?абілетін арттыру. О?ушылар?а о?ытуды? жа?а ?діс-т?сілдерін ?йретіп, ?з бетінше ж?не топпен ж?мыс істеу да?дыларын ?алыптастырып дамыту

К?тілетін н?тиже:

О?ушылар жа?а саба? бойынша формулаларды ?олданып есептер шы?арып ?йренеді. ?з бетімен ойлау, с?йлеу да?дысы дамиды. ?зара с?хбаттаса алады. Сыни ойлай біледі. Саба? барысында ал?ан ма?л?матты, ?мірде пайдалану?а дайын болады.

7 модульді? ?олданылуы

”АКТ”, “О?ыту мен о?уда?ы жа?а т?сілдер”, “О?ыту ?шін ба?алау ж?не о?уды ба?алау”, “Сыни т?р?ыдан ойлау?а ?йрету”, “О?ытуды бас?ару ж?не к?шбасшылы?”.

Саба? т?рі,

?діс – т?сілдері

Блум таксономиясы

03.04.2017

Содержимое разработки

Сыныбы: 9 «А» Пәні: Алгебра Мерзімі: 10.03.2017ж


Сабақ тақырыбы:



Құрамында тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіру



Сабақ мақсаты:

Блум таксономиясы бойынша оқушылардың логикалық ой-өрісін, ойлау қабілетін арттыру. Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту


Күтілетін нәтиже:

Оқушылар жаңа сабақ бойынша формулаларды қолданып есептер шығарып үйренеді. Өз бетімен ойлау, сөйлеу дағдысы дамиды. Өзара сұхбаттаса алады. Сыни ойлай біледі. Сабақ барысында алған мағлұматты, өмірде пайдалануға дайын болады.


7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Сабақ түрі,

әдіс – тәсілдері




Блум таксономиясы


Сабақтың көрнекілігі:




Интерактивті тақта, түрлі – түсті маркерлер, үлестірмелі қағаздар, А4 және А4 форматтағы ақ қағазадр, стикерлер. 


Ұйымдастыру кезеңі:


а) Оқушылармен амандасу

ә) Оқушыларды түгендеу

б) Сабаққа керекті құралдарды партаның үстіне қою




Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Шаттық шеңберін жасау. Оқушыларды синус, косинус, тангенс арқылы үш топқа бөлу.





Қыз қуу” (Білім)

«Қыз қуу». Ол – ұлттық ат спорты ойыны. Қазір бұл ойынның ережесі жасалып, бір жүйеге келтірілді. Қазақстанда қыз қуудың алғашқы спорттық жарыстары 1923 жылы өткізілді. Содан бері мерекелік бағдарламаларға енгізіп келеді. Ортаға әр топтан 1 қыз және 1 ұл бала шығады. Тапсырма беріледі. Егер қыз ұтса, сол топ жеңімпаз болады. Ал егер ұл бала ұтылса онда өз өнерін ортаға салады.

Кластер стратегиясы (Түсіну)

«Тартыс» (Қолдану)

Ойынға тек ер балалар қатынаса алады. Ойыншылар екі-екіден жұптасып тұрады. Бірі екіншісін арқалап берілген есепті шығаруы қажет. Қай топ тез шығарса, сол топ жеңген болып есептеледі. Ойын жастардың дене, білек күшін сомдауға, төзімділікке үйретеді.

1 топ

cos103°cos13°+sin°103sin13°

2 топ
sin²(π-α)+sin² 3 топ

Орамал тастау” (Талдау)

Жастардың сүйіп ойнайтын ойындарының бірі — «Орамал тастау». Бұл ойынның шарты: Әр топ оқушылары екінші топтың оқушыларына орамал тастайды. Орамалды қағып алған оқушы ішіндегі есепті шығарады.

1 орамал: №489 1)

2 орамал: №489 2)

3 орамал: №483 2)

(Сергіту сәті)

Сақина салу.  (Сергіту сәті)

Ойынға бірнеше жастар қатысады. Қатысушылар шеңбер бойынша қатарға отырады. Алақандарын бір-біріне қысып, қолдарын алдында, тізе үстінде ұстайды. Жүргізуші (жіребе бойынша) шеңбер ортасында тұрып, өз алақандар арасында сақинаны (тиынды) салып, өз алақандарымен сақинаны олардың алақандарын ашып салған сияқты боп, солай бүкіл қатысушыларды өтеді. Сақинаны біреуге салып, ол бірнеше қадамға артқа қарай кетіп: “қайда менім сақинам?” – деп айтады. Сұрақты естіген соң, сақинаның иесі тұру керек. Оң жақта отырған көршінің тапсырмасы оны (сақина иесін) ұстау керек. Егер сақинаға ие болып жүрген ойнаушыны көршісі ұстай алмаса, онда көршісін жазалайды, ал егер сақина иесі тұра алмаса, онда оны өзің жазалайды. Жаза әр түрлі болуы мүмкін: жеңімпазды арқасына отырғызып жүріп келу, бір аяқпен секіру, билеу, ән айту және т.б. Жазаланған тапсырманы жасағаннан кейін жүргізуші болады және ойын жалғаса береді.

Хан талапай” (Синтез)

Асықпен ойналатын ойынның тағы бір түрі – «Ханталапай». Балалар бұл ойынды үлкендердің басшылығымен ойнайды. Бұл ойынның шарты: Жүргізуші қолындағы асықты «ханталапай» деп ортаға шашып жібереді. Оқушылар тез – тез таңдап алулары керек. Содан соң номерленген асықтағы есептерді шығарады. Ойынның мақсаты – балалардың жылдамдығын жеделдету, жүйке жүйелерін шыңдау, есеп шығарудағы қызығушылығын арттырады.

1 асық: 2sin(α+β)cos(α – β)

2 асық: cos(α – cos(+)

3 асық: - 2sin70°

Ақтық байлау” (Бағалау)

Ақтық байлау Сарыарқа жерінде кеңінен орын алған екен. Ел ішінде әулие, киелі, қасиетті орындарға ақтық байлайтын әдет бар. Осындай жерлерге келген адам таза келіп, таза киініп, дұға оқып, тілек тілеп, матаға түйіп ақша байлайды. Тек тілеп, ниет түзу болса болғаны. Бұл әдет әулие – әнбиелерді, дінді, ұлт ұғымын сыйлап, құрметтеуден туған ықыласты көңіл. Ақтық байлау Бекет ата, Болған ана, Теректі әулие, Оспан қожа, Домалақ ана сияқты көптеген киелі жерлерде әлі көп кездеседі. Ал мектеп деген де – киелі орын. Себебі, біздер осы жерден болашақ өмірге білім аламыз. Сондықтан балалар, қолдарыңыздағы матаны ағашқа байлап, бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізбен бөлісіңіздер.

Үйге тапсырма беру

Үйге тапсырма бүгінгі тақырыпты қайталау. №482



Еліңнің ұлы болсаң, еліңе жаның ашыса, азаматтық намысың болса, қазақтың ұлттық жалғыз мемлекетінің нығайып – көркеюі жолында жан теріңді сығып жүріп білім алып, еңбек ет. Жердің де, елдің де иесі өзің екендігін ұмытпа! Дей отырып бүгінгі сабағымызды аяқтаймын.






Оқушыларды бағалау.











































sinα cosα tgα



sinα cosα tgα



sinα cosα tgα



sinα cosα tgα



sinα cosα tgα



sinα cosα tgα



sinα cosα tgα























sinα









cosα









tgα

















489 1)







489 2)







483 2)























1 асық: 2sin(α+β)cos(α – β)







2 асық: cos(α – cos(+)







3 асық: - 2sin70°





















1 2 3



-80%
Курсы повышения квалификации

Организация и сопровождение олимпиадной деятельности учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Құрамында тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендіру (689.65 KB)
