Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа байланысты есептер.Бір-бірінен
қарама -қарсы бағыттағы қозғалыс.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділігі:
Жылдамдық, уақыт, қашықтыққа берілгенесептер
жайлыбілімдерінтиянақтап, пысықтау. Бір-бірінен
қарама-қарсы қозғалыс бағытын(алыстау)мағынасын
ұғынады,қозғалысқа байланысты есептердішығаруда
сызба,кесте бойынша шығаруға жаттығады.
2.Дамытушылығы:
Оқушылардың ой - өрісін, ойлау қабілетін,
математикалық тілін дамыту, пәнге деген
қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелігі:
Өз бетінше жұмыс жасауға дағдыландыру, алған білімін
өмірде қолдана білуге, тапқырлыққа, салауатты өмір
салтын ұстануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту
Оқыту әдісі: Сұрақ - жауап, талдау, салыстыру, ажырату, жинақтау,
жаттықтыру, көрнекі, ізденіс әдісі, жазба жұмысы, өзіндік
жұмыс.
Көрнекіліктер:сызба,карточка, математикалық қызықты
тапсырмалар,ойын,шығармашылық жұмыстар,суреттер,
слайд.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дене шынықтыру, дүниетану,
бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. (3минут)
Сәлемдесу. Бүгінгі сабақтың күнделікті сабақтан ерекшелігін айту. Зейіндерін сабаққа аудару. Оқушылардыңсабаққаәзірліктерінқадағалау. Үш топқа бөлу.
Балалар біз бүгін сендермен Дисней мульт кейіпкерлерімен қазақ ертегілер еліне саяхатқа шығамыз. Біздің мақсатымыз Дисней мульт кейіпкерлерін "Ертегілер еліне" жеткізіп, қазақ ертегісін көрсетіп, тамашалау. Ол үшін біз топ-топ болып, кейіпкерлерді жолдағы кедергі тапсырмалардан өткізуіміз керек. Әр кедергі тапсырмаларын орындаған сайын, топтарды смайликтермен бағалап отырамын.
"Бағалау мониторингі"
Топ | Үй тапсырмасы | Кім жылдам? | Ойлан, тап! | Қызықты қарсылас | Үш жүйрік | Озып көр | Кім алғыр? |
Сиқырлы экран |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
Психологиялық дайындық."Ақ көгершін" (2 минут ) Оқушылар шарға байланған көгершіндерге ізгі тілектерін жазып аспанға ұшырады.
« Ой қозғау » (1 минут)Сабағымызды сұрақтардан бастайық. Сұрақтарыма жылдам жауап беріңдер.
1. Жылдың бесінші айын ата. ( мамыр )
2. Бүгін аптаның қай күні? (бесінші)
3. 320 мен 1 - дің көбейтіндісі( 320 )
4. Шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш нелер? (геометриялық фигуралар)
5. 513 пен 515 -тің арасында қандай сан бар? (514)
6. Есік қандай геометриялық фигура? (тік төрт бұрыш)
ІІ. Үй жұмысын тексеру.№ 6 Өрнек (5 минут)
III. Жаңа сабақ.(29 минут)
А) Сурет бойынша жұмыс: Сабақты жетекші сұрақтар бойынша түсіндіру.
-Мына суреттегі пойыздардың қозғалыс бағытына қарап не айтуға болады?
-Бір-бірінен қарама-қарсы қозғалыста деуге болады.
-Екі пойыз бір мезгілде жолға шықса және тоқтамай жүріп отырса,қандай өзгеріс болады?
-Бір-бірінен алыстайды.
-Олардың жылдамдығы бірдей,бірдей уақыт аралығында жүрген жолдары туралы не айтуға болады?
-Жүрген жолдары бірдей болады.Яғни,бір-бірінен бірдей қашықтықта алыстайды.
-Екі пойыз бір мезгілде қозғала бастаса,бір мезгілде тоқтаса,олардың жолда болған уақыты туралы не айтуға болады?
-Олардыңжолдаболғануақытыда бірдейболады.
№ 2 "Кім жылдам?"
S – тобы
а)V= 900 км/сағ
V= 850 км/сағ
t-3сағ
S=?
Ш:1) (900+850)3=5250км
2) 9003+8503=2700+2550=5250км
Ж: Екіпойыз 3 сағаттабір-бірінен 5250 км қашықтықтаболады.
V – тобы
ә) S=18 км
V= 4 км/сағ
t = 2сағ
Ш: 1)182 - 4= 5
Ж: 2-нің жылдамдығы 5 км/сағ
t–тобы
б) S=81 км
V= 15 км/сағ
V= 12 км/сағ
t =?
Ш: 81: (15+12) =81:27=3
Ж: 3 сағаттажүріпөтеді.
( әр топ өздерінің постерлерін қорғайды)
№3 « Ойлан, тап »
Балқаш к ең т/ж- 26 м Ш: (26+28)-49=54-49=5 м
Алакөл ең т/ж- ? 28м (артық) Ж: Ащыкөлдіңтереңжері5 м
Ащыкөл ең т/ж - ? 49 м (кем)
Сергіту сәті "Аяқпенен топ, топ, топ"
№4 " Қызықты қарсылас"
42125478 484386970212763842303950075252003
7854=4212 70269=48438 303942=127638 200325=50075
421278=54 2364147=503 2648886=308 2597049=530
5478=4212 50347=23641 30886=26488 53049=25970
№6«Үш жүйрік»
V – тобыS – тобы t – тобы
Метрмен: Килограммен : Секундпен:
15км= 15000м 7т =7000кг 5 мин =300с
5км700м=5700м 80ц =8000кг 15мин =900с
90дм=9м 3000г=3кг 20мин 30с=1230с
3500см=35м 6т8ц=6800кг 7 мин5с=425с
92 ц50кг=9250кг
№7 "Озып көр"
д
С
о
0
е
к
В
А
ОА,ОС,ОВ – шеңбердің радиустары ОК,ОЕ,ОД - дөңгелектің радиустары
АВ – шеңбердің диаметрі КЕ – дөңгелектің диаметрі
Шеңбердің ұзындығы болады Дөңгелектің ауданы болады
№8 «Кім алғыр? »
V – тобы
а8 а+325 мұндағы а75
758=600 75+325=400
S – тобы
а8 а+325 мұндағы а205
2058=1640 205+325=530
t – тобы
а8 а+325 мұндағы а305
3058=2440 305+325=630
IV. Қорытынды: (5 минут)
№9 « Сиқырлы экран »
Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары бірдей және әрқайсысы а см. Осы үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жазып көрсет. Р=а+а+а
"Сиқырлы экран " кедергісінің тапсырмасын орындап болған соң, экраннан қазақ ертегілері көрсетіледі.
V. Үйгетапсырма: №5 (30бет)
VI. Бағалау: Үздік білім көрсеткен топты анықтау, топтағы белсенді оқушыларды атап, мадақтау.
«Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің Ғани Мұратбаев атындағы
№17 орта мектеп»коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы: « Бір-біріне қарама - қарсы қозғалысқа
есептер »
Сынып: 4 «Г»
Сынып жетекшісі: Балданбаева Б. К
Тараз қаласы – 2017 ж.
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа байланысты есептер.Бір-біріне
қарама -қарсы бағыттағы қозғалыс.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділігі:
Жылдамдық, уақыт, қашықтыққа берілген есептер жайлы білімдерін тиянақтап, пысықтау. Бір-бірінен қарама-қарсы қозғалыс бағытын мағынасын ұғынады,қозғалысқа байланысты есептерді шығаруда сызба, кесте бойынша шығаруға жаттығады.
2.Дамытушылығы:
Оқушылардың ой - өрісін, ойлау қабілетін, математикалық тілін дамыту, пәнге деген
қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелігі:
Өз бетінше жұмыс жасауға дағдыландыру, алған білімін өмірде қолдана білуге, тапқырлыққа, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту
Оқыту әдісі: Сұрақ - жауап, талдау, салыстыру, ізденіс әдісі, жазба жұмысы, логикалық ойлау
Көрнекіліктер: сызба, карточка, математикалық қызықты тапсырмалар, ойын, шығармашылық жұмыстар,суреттер, слайд.
Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру, дүниетану, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. (3минут)
Сәлемдесу. Бүгінгі сабақтың күнделікті сабақтан ерекшелігін айту. Зейіндерін сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа әзірліктерін қадағалау. Үш топқа бөлу.
Балалар, біз бүгін сендермен еліміздің астанасы - Астана қаласына саяхат жасаймыз. Бізге Астана қаласына жету үшін көлік қажет? Әр топ өздеріне көлік таңдайды. Сол көліктермен Астана қаласына жолға шығамыз. Астана қаласына жеткеннен кейін ондағы көркем ғимараттармен танысамыз. Олармен танысу үшін біз кедергілерден сүрінбей өтіп, сол кедергілерді жеңу үшін үш топқа бөлініп, берілген тапсырмаларды орындауымыз қажет. Әр кедергідегі тапсырмаларды орындаған сайын, топтарды смайликтермен бағалап отырамын.
"Бағалау мониторингі"
Топ | Үй тапсырмасы | Кім жылдам? | Ойлан, тап! | Қызықты қарсылас | Үш жүйрік | Озып көр | Логикалық тапсырма | Қрытынды |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
Психологиялық дайындық.
Тыңдаңдар, қыздар!
Тыңдаңдар, ұлдар!
Қолдарыңды созыңдар,
Алақанды ашыңдар
Қайсымыз " 5" алудан қашпаймыз?
Ендеше үй тапсырмасын оқығандардан бастаймыз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.№ 5 Амалдарды орында (5 минут)
« Ой қозғау » "Кубизм" әдісі (1 минут)Сабағымызды сұрақтардан бастайық. Сұрақтарыма жылдам жауап беріңдер.
1. Жылдамдықтың түрлері? (Алыстау жылдамдығы, жақындау жылдамдығы)
2.Жылдамдықты қалай табамыз? (Қашықтықты уақытқа бөлеміз)
3.Ал, уақытты ше? ( қашықтықты жылдамдыққа бөлеміз)
4.Жылдамдықтың өлшем бірліктері (м/сек, м/сағ, км/ сағ)
III. Жаңа сабақ.(29 минут)
№1 тапсырма
А) Сурет бойынша жұмыс: Сабақты жетекші сұрақтар бойынша түсіндіру.
-Машиналардың қозғалыс бағыты туралы не айтуға болады?
-Бір-біріне қарама-қарсы қозғалыста деуге болады.
-Олардың арақашықтығының өзгерісі туралы ше?
-Бір-біріне жақындайды.
- Жылдамдықтары бірдей болғанда, бірдей уақыт аралығында жүрген жолдары туралы ше?
-Жүрген жолдары бірдей болады.Яғни,бір-біріне бірдей қашықтықта жақындайды.
-Кездескеннен кейін қозғалыстарын әрі қарай жалғастырса, қандай өзгеріс болады?
-Бір- бірінен алыстай түседі.
№ 2 "Кім жылдам?"
V – тобы:
а) S1=310 км
S2=275 км
S =? км
Ш: S = S1+ S2, км
S = 310 км+ 275 км = 585км
Ж: Екі ауылдың арақашықтығы 585 км
ә) S1=310 км
S = 585 км
S2 =? км
Ш: S2 = S - S1, км
S2 = 585км - 310 км = 275 км
Ж: Екінші машинаның кездескенге дейін жүрген жолы 275 км
№3 тапсырма S – тобы:
а) S1=27 км
S2=? км, 7 км артық жол
S =? км
Ш: S = S1+ S2, км
S = 27 км + (27 км+ 7 км)= 61 км
Ж: Екі ауылдың арақашықтығы 61 км
t–тобы
ә) S1=27 км
S = 61 км
S2 =? км
Ш: S2 = S - S1, км
S2 = 61км - 27 км = 34 км
Ж: Екінші салт аттының кездескенге дейін жүрген жолы 34 км
( әр топ өздерінің постерлерін қорғайды)
№4 « Ойлан, тап »
Кестеде берілгендер бойынша қашықтықты өрнек түрінде жазып көрсет.
Жылдамдық | Уақыт | Қашықтық |
60 км/сағ | 3сағ | 60 км/сағ х 3 |
Х км/сағ | 5 сағ | Х км/сағ х 5сағ |
80 км/сағ | Х сағ | 80 км/сағ х Хсағ |
Сергіту сәті "Үйретеді, үйретеді, мектеп бізді "
№5 Ауызша
Кестенің әр бағанындағы берілгендерді салыстыр. Не тұрақты болды?
Не өзгерді және қалай?
Жылдамдық | Уақыт | Қашықтық |
10 км/сағ | 2сағ | 20 км/сағ |
10 км/сағ | 4 сағ | 40 км/сағ |
10км/сағ | 6 сағ | 60 км/сағ |
№6 " Қызықты қарсылас"
V – тобы:
Бөлуді орында және тексер:
55766882 125438 2387232746 1174527435
8268=5576 3338=1254 74632=23872 43527=11745
№7 Амалдарды орында:
S – тобы:
2 м 6 дм х 43 = 26 дм х 43 =1118 дм =111 м 8 дм
5 км 608 м х 58= 5608м х 58 =325264 м = 325 км 264 м
7 м 7 дм х 98 = 77 дм х 98 =7546 дм =754 м 6 дм
t – тобы :
5 м2 7 дм2 х 98= 507дм 2 х 98 = 49686 дм2
45 м 72 см : 36 =1252 см =1 м 252 см
74 ц 25 кг : 99 = 7425 кг : 99 = 75 кг
№8 "Озып көр"
д
1.Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?- АВС, СДЕ, ВСД, ДЕК, ЕКО
2.Төртбұрыштар нешеу? - АВДС, СДКЕ, АВДЕ, АВКО, ЕДКО, СВДЕ
Логикалық тапсырма:
1.Кез келген үш таңбалы сан ойла: -123
2.Оның оң жағына сондай санды тіркеп жаз: -123123
3.Сонда шыққан санды жетіге бөл: 123123: 7=17589
4. Бөліндінің мәнін ойлаған санға бөл: 17589 : 123 = 143
5.Нәтижені 11- ге бөл: 143: 11= 13
6.Сонда шыққан санды екі еселе: 13 х 2 = 26
7.Нәтиженің цифрларын қос: 2+6 = 8
IV. Қорытынды: (5 минут)
V. Үйгетапсырма: №9 (23бет)
VI. Бағалау: Үздік білім көрсеткен топты анықтау, топтағы белсенді оқушыларды атап, мадақтау.
С
о
е
к
А
ОА,ОС,ОВ – шеңбердің радиустары ОК,ОЕ,ОД - дөңгелектің радиустары
АВ – шеңбердің диаметрі КЕ – дөңгелектің диаметрі
Шеңбердің ұзындығы болады Дөңгелектің ауданы болады
№8 «Кім алғыр? »
V – тобы
а8 а+325 мұндағы а75
758=600 75+325=400
S – тобы
а8 а+325 мұндағы а205
2058=1640 205+325=530
t – тобы
а8 а+325 мұндағы а305
3058=2440 305+325=630
IV. Қорытынды: (5 минут)
№9 « Сиқырлы экран »
Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары бірдей және әрқайсысы а см. Осы үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жазып көрсет. Р=а+а+а
"Сиқырлы экран " кедергісінің тапсырмасын орындап болған соң, экраннан қазақ ертегілері көрсетіледі.
V. Үйгетапсырма: №5 (30бет)
VI. Бағалау: Үздік білім көрсеткен топты анықтау, топтағы белсенді оқушыларды атап, мадақтау.
«Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің Ғани Мұратбаев атындағы
№17 орта мектеп»коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы: « Бір-бірінен қарама қарсы бағыттағы қозғалыс »
Сынып: 4 «В»
Сынып жетекшісі: Елемесова Г.
Тараз қаласы – 2017 ж.