Мектеп: Еңбекші ауылының орта мектеп КММ Мұғалімнің аты-жөні: Кайпназарова Райса Пердебаевна Пән: Қазақстан тарихы Күні: Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы:
| Қазақ хандығының құрылыуы
| ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 6.3.1.9. Қазақ хандығы құрылуының тарихын маңызын анықтау 6.2.3.4. М.Х.Дулатидің «Тарихи Рашиди» маңыздылығын түсіндіру (1 сағат) | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Қазақ хандығы құрылуының тарихын маңызын анықтайды М.Х.Дулатидің «Тарихи Рашиди» маңыздылығын түсіндіреді | ||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі: | Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын біледі М.Х.Дулатидің «Тарихи Рашиди» еңбегінің тарихи құндылығын түсінеді | ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Тілдік мақсат:Мәтінді оқып, Қазақ хандығының құрылу тарихының маңызын анықтап, өз пікірлерін кестеге жазып ауызша түрде ұсынады. (жазылым, айтылым, дағды) Пәнге қатысты лексика және теринология: қазақ, ішкі саясат, сырқы саясат, экономикалық, әлеуметтік, ұлыстық жүйе, әскер Диалогқа /жазылымға қатысты тіркестер:-Қазақ халқының мемлекетінің дамуында..... -1457 жылы Сығанақ маңында Әбілхайыр.....
| ||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | ТАРИХТЫҢ, МӘДЕНИЕТ ПЕН ТІЛДІҢ БІРТҰТАТЫҒЫ Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік. | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Дүниетану | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы: (7 мин) | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Назарды шоғырландыру: Миға шабуыл «Қазақ хандығының құрылуы» жайлы бейнематериал көрсету. Білім алушылардың назарын шоғырландыру үшін жетекші сұрақтар қою арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу. Бейне роликтен не байқадыңыздар? (Болжамдау) Сабақтың оқу мақсатымен таныстыру (тақтаға жазып қоямын). Оқу мақсаттары: 6.3.1.9. Қазақ хандығының құрылуының тарихын маңызын анықтау 6.2.3.4. М.Х.Дулати «Тарихи Рашиди» маңыздылығын түсіндіру Сабақтың мақсаттары: Қазақ хандығының құрылуының тарихын маңызын анықтайды М.Х.Дулати «Тарихи Рашиди» маңыздылығын түсіндіреді Топқа бөлу: Түстеріне байланысты асық ұсыну. Оқушыларды таңдаған асықтардың түстеріне сай топтарға бөлемін. 1-топ: Жасыл 2-топ: Сары 3-топ Қызыл |
үлестірме материалдар, карта, тарихи сурет
| |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы: (25 мин)
| «Сәйкестендіру» әдісі (7мин) Тапсырма: Төмендегі ақпаратқа сүйене отырып, қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын салалар бойынша кестеге салып жіктеңіз.
Дескриптор Білім алушы − Қазақ хандығы құрылуының алғышарттарын атайды; − Қазақ хандығы құрылуының экономикалық маңызын анықтайды; − Қазақ хандығы құрылуының әлеуметтік маңызын анықтайды Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі 5 саусақ көтергендер – түсіндім 3 саусақ көтергендер – толық түсінбедім Жұдырық көтергендер – түсініксіз
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. (18 мин) Ойлан- оқушылар ойланып әр қайссы жеке жауап жазады. Жұптарға бөлініп өздерінің ең үздік деген сұрақтарын біріктіреді. Өздерінің жаңа жақсартылған жауаптарымен сыныппен бөліседі. Тапсырма: «Маңыздылық» тарихи концепті " бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды; Оқулықтағы М.Х.Дулатидің «Тарихи Рашиди» еңбегінің тарихи маңыздылығын оқып төмендегі сұрақтарға жауап беріп 3 топ постер қорғайды. «Картамен жұмыс» зерттейді, қорытынды шығарды кескін картаға қазақ хандығының шекарасын, ордасын белгілейді. Рашидтың тарихы 39 – тарау Әбілқайыр хан қайтыс болған соң, өзбек ұлысы бір-бірімен шайқасты. Жұрттың көпшілігі Керей мен Жәнібек ханның маңына топтасты. Олардың саны 200 мың адамға жетті. Олар «өзбек-қазақ» атала бастады. Қазақ сұлтандарының алғаш билік жүргізуінің басы 870 жылдан (1465-1466 жж) басталады. . 940 жылға дейін (1534 ж.) қазақтар Өзбекстанның көп бөлігіне биліктерін орнатты. Деректің авторы – Мұхаммед Хайдар Дулат. Ол Моғолстан хандарында қызмет етіп, өмірінің соңғы күндерін Үндістанда өткізді. Рашидтың тарихы кітабының бірінші дәптерін 1544-1546 жылдары толықтырып аяқтады
1. Бұл құжаттың маңызы? 2. Деректе қандай тарихи фактілер келтірілуде? 3. Деректің тарихи маңыздылығы неде?
Дескриптор Білім алушы - М.Дулатидің «Тарихи-Рашиди» маңыздылығын атайды; - М.Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегінің мазмұнын атайды; - М.Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегіндегі Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын атайды. Өзара бағалау: Топтық Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
| Сурет, слайд
слайд | |||||||||||||||||||||||||
| Үйге тапсырма: ( 1мин) Эссе «Егер де, қазақ хандығы құрылмығанда не болар еді?» | . | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы ( 7 мин)
| Кері байланыс:
«Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.
|
|