Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: | Мектеп: Ш.Жексенбаев | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Базарбаева Ж.Ш | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қатынас ыдыстар.
| | | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.1.7-Қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Қатынас ыдыстардың не екенін біледі; Басым бөлігі: Қатынас ыдыстартар арқылы сұйықтардың деңгейін өлшеуге болатын құралдарды қолданады; Кейбір оқушылар: Алған білімдерін есептер шығаруда қолдану, қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіреді. | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Қатынас ыдыстардың не екенін білу; Қатынас ыдыстартар арқылы сұйықтардың деңгейін өлшеуге болатын құралдарды қолдану; Алған білімдерін есептер шығаруда қолдану, қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру. | |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды адамгершілікке, патриоттық сезімді бойларына сіңдіру. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математикамен байланыс арқылы математикалық есептеулерді дұрыс жүргізуді. | |||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, бейне ролик. АКТ көмегімен ұсыну | |||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Қысым. Паскаль заңы. Сұйықтың қысымы | |||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-7 мин 3 мин Сабақтың ортасы 12 минут
3 мин | І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Топтастыру:
«Физикалық диктант»
Бағалау критерийі: Сұйықтар мен газдардағы қысымның берілуін ажырату, талдау, формуласын жазу. Дискриптор Тапсырманың 7 дұрыс болса орнынан тұру. Тапсырманың 5 дұрыс орындаған болса екі қолын көтереді. Тапсырманың 3 дұрыс орындалған болса бір қолын көтереді. «Болжау» стратегиясы. -Бұл суреттен не көріп тұрсыздар? -Қандай ерекшеліктер бар? -Осы сурет арқылы нені түсінуге болады? -Не себепті бұл ыдыстардағы сұйықтың деңгейі барлық бөліктерінде бірдей? -Бұл туралы не білгілерің келеді?
Оқушылар: Үй тұрмысындағы ыдыстар.Өйткені қысым барлық ауданға түседі. «Жариялау» әдісі: 1топ. Қатынас ыдыстарға қандай мысалдар келтіре аласыздар? 2 топ. Қатынас ыдыстардың әр тармағына әр текті сұйық құйғанда, қандай өзгеріс байқалды. 3 топ. Су құбырының жұмыс істеу принципі неге негізделген? Бағалау критерийі: Қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру. Өмірден мысалдар келтіріп талқылайды. Қ/б: Серпілген сауал
| Презентация Бейне сурет көрсету. | ||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс 12 мин | 1.Қатынас ыдыстар деп екі ұшы ашық орталары жалғасқан ыдыстарды айтады. 2.Осы ыдыстарға құйылған ыдыстағы судың деңгейлері бірдей биіктікте болатынын айтады. 3.Қысымдары тең болғанда, тығыздығы үлкен сұйық бағанының биіктігі тығыздығы аз сұйық бағанының биіктігінен кем болады. 4.Су жинағыш, сорғылар, тұндырғыш, сүзгі, су құбыры мұнарасы, мұнарадағы таза су жинағыш Мадақтау «Жарайсың», «Өте жақсы»
«Конверттегі тапсырмалар» 1 топ. Қатты дене 1.Төменде күнделікті тұрмыста қолданылатын шәйнектің суреті берілген. А) Осы суретті аяқтаңдар В) Осы шәйектегі және оның шүмегіндегі судың деңгейін көрсетіңдер. Қатынас ыдыстар дегеніміз........... Қатынас ыдыстардағы әртекті сұйық бағандарының биіктігі олардың тығызықтарына ........................ пропорционал. 2 есеп 2. Егер су бағанының биіктігі 8 см болса, керосин бағанының биіктігі неге тең? Судың тығыздығы 1000 кг/м3, керосиннің тығыздығы 800 кг/м3 2 топ Сұйық дене
3 топ Газ күйіндегі дене 1.Суретте берілген ыдыстардағы су деңгейі бірдей.
Егер ыдыстарда бірдей деңгейдегі: бірінде су, ал екіншісінде керосин болса, онда бұл жағдайда кранды ашқаннан кейін сұйықтар деңгейі қалай өзгереді? ________________________________________ 2.Есеп Қатынасты ыдыстарға сынап пен су құйылған (суретке қарау). Су бағанының биіктігі 68см. Сынап бірдей деңгейде болу үшін сол жағына қандай биіктікте керосин құю керек? Дискриптор -қатынас ыдыстар үшін орындалатын шартты түсіндіреді; -берілген ыдыстардың қолданылуына сипаттама береді; -формуланы қолданып есептер шығара алады; | | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Кері байланыс 3-2-1 3-жаңа ақпарат 2-қызық болды 1-болашақта жетілдіремін. | |