Меню
Разработки
Разработки  /  Химия  /  Планирование  /  9 класс  /  Қаныққан көмірсутектер. Метан.

Қаныққан көмірсутектер. Метан.

Сабақтың тақырыбы:

Қаныққан көмірсутектер. Метан.

Мектеп: Зәки Ғубайдуллин ат.ЖОМ

СЫНЫП: 9

Күні: 07.04.17ж.

Мұғалімнің есімі: Қалжанова.Г.М.

Оқушылар саны:

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандар саны:2

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Қаныққанкөмірсутектердің құрамы мен құрылысын, гомологтық қатарын, қасиеттері мен қолданылуын үйрету.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Қаныққан көмірсутектердің формулаларын,гомологтық қатарын, физикалық қасиеттерін, қолданылуын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Қаныққан көмірсутектердің құрылымдық формулаларын жаза алады, оларды ажырата біледі, қасиеттерін біледі.

Кейбір оқушылар:

Изомериясын біледі,изомерия бойынша формула құрастыра алады, химиялық қасиеттеріне реакциялар жаза алады.

14.02.2018

Содержимое разработки

Сабақ жоспары № 54

Пәні:Химия


Сабақтың тақырыбы: Қаныққан көмірсутектер.

Метан.

Мектеп: Зәки Ғубайдуллин ат.ЖОМ

СЫНЫП: 9

Күні: 07.04.17ж.

Мұғалімнің есімі: Қалжанова.Г.М.

Оқушылар саны:

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандар саны:2

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Қаныққанкөмірсутектердің құрамы мен құрылысын, гомологтық қатарын, қасиеттері мен қолданылуын үйрету.

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Қаныққан көмірсутектердің формулаларын,гомологтық қатарын, физикалық қасиеттерін, қолданылуын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Қаныққан көмірсутектердің құрылымдық формулаларын жаза алады, оларды ажырата біледі, қасиеттерін біледі.

Кейбір оқушылар:

Изомериясын біледі,изомерия бойынша формула құрастыра алады, химиялық қасиеттеріне реакциялар жаза алады.

Тілдік мақсат


Оқушылар:Оқушылар көмірсутектердің жіктелуін, гомологтық қатарын, физикалық қасиеттері мен қолданылуын айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Көмірсутектер, гомологтық қатар, радикал, изомерия, дегидрлеу, шалшық газы.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Көмірсутектер деп аталу себебі неде? Гомологтар деген не? Изомерлер деген не? Метанды неліктен «шалшық газы» деп атайды? Көмірсутектердің жалпы формуласы қандай? Метанның физикалық қасиеті қандай? Метан табиғатта қайда кездеседі? Радикал деген не? Дегидрлену деген не?

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

Неліктен алкандар қаныққан көмірсутектер деп аталады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Алкандардың жалпы формуласын жазу,гомологтық қатарын жазу,қүрылымдық формулаларын жазу.

Алдыңғы

тақырып


Органикалық химия қандай қосылыстарды зерттейді? Органикалық заттар деп аталу себебі? «Органикалық химия» терминин ғылымға енгізген кім? Ең қарапайым органикалық қосылыстар? Органикалық заттар қалай жіктеледі?

Жоспар

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

  3. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі

  4. Үй тапсырмасын беру кезеңі

  5. Сабақты қорытындылау кезеңі (бағалау)

  6. Рефлексия

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Басталуы

5-мин


15-мин





Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.Стикер бойынша топқа бөлінеді.Үй тапсырмасын сұрау.

І. «Ойға шақыру»

  1. Органикалық химия қандай қосылыстарды зерттейді?

  2. Органикалық заттар деп аталу себебі?

  3. « Органикалық химия » терминін ғылымға енгізген ғалым?

  4. « Органикалық » терминінің шығу төркіні?

  5. Ең қарапайым органикалық қосылыстар?

  6. Органикалық заттардың жіктелуі?

  7. Көмірсутектің жіктелуі?

  8. Химиялық құрылыс теориясын ұсынған ғалым?

  9. Органикалық заттардығ құрамына кіретін элементтер?

  10. Органикалық қосылыстарда көміртегің валенттілігі?

ІІ. Тест тапсырмалары

  1. Метанның сутек бойынша тығыздығы?

А) 4 В)2 С)8 Д)5

2. Этанның ауа бойынша тығыздығы?

А) 1,03 В)1,5 С)2 Д)2,5

3. А.М. Бутлеров химиялық құрылыс теориясын ұсынған жыл?

А) 1830 В)1861 С)1960 Д)1822

4. Ең қарапайым көм ір сутек?

А) С2Н5ОН В) СО2 С) Н2S Д) СН4

5. Органикалық қосылыстар?

А) 0,5млн В) 18млн С) 1млн Д) 1,5млн

6. « Органи калық химия » терминін ғылымға енгізді?

А) А.М.Бутлеров В) Д.И. Менделеев

С) Я. Берцелиус Д) С. Арренус

7. Органикалық қосылыстардың барлығы?

А) жанбайды В) газ С) қатты Д) жанады



I-топ

II-топ

III-топ


















1.С


2.А


3.В



4.Д


5.В


6.С



7.Д

Ортасы

10-мин








10-мин

Қаныққан көмірсутектер құрамы,құрылысы,гомологтық

қатарымен танысамыз.Радикал,изомерлерді үйренеміз. Метанның физикалық қасиеттері мен қолданылуын,химиялық қасиеттеріне реакциялар жазамыз.

Мұғалім түсіндіреді.І..Гомологтық қатар.Құрылымдық формула .ІІ.Радикал және изомерлер.ІІІ.Химиялық қасиеттері .4.Қолданылуы.Топтық жұмыс.1.Постер қорғау.Формула құрастыру.

2.Деңгейлік тапсырма . 1-деңгей.1.Гомологтар дегеніміз не?2.Алкандардың жалпы формуласы қандай?3.Изомерлер деген не? 3.Метанның физикалық қасиеті қандай?

2-деңгей .№9.Молекула құрамында а).6 атом көміртек.ә.)12 атом көміртек.б.)8 атом сутек бар алкандардың молекулалың формулаларын жазыңдар.

№10.Салыстырмалы молекулалық массалары а).30. ә).58. б).72. болатын көмірсутектердің формулаларын жазыңдар.

3-деңгей.№12.1 кг күйе алу үшін( қ.ж) қанша көлем метанды айыру керек.

№13. 10кг метанды жағуға оттектің қандай көлемі жүмсалады?(қ.ж.)



Оқулық.219-224

беттер.І-деңгей №1-3. ІІ-деңгей №9-10 ІІІ-деңгей №12,14

Аяқталуы


Үйге тапсырма.$39.Оқып түсіну. № 15,16 есеп 225бет.


Бағалау:

Оқушыларды бағалау


Рефлексия

Бүгінгі сабақ туралы оқушылар стикерлерге пікірін білдіредіү

Оқулық.

219-224 беттер






Стикер

Қосымша ақпарат 1.Қарашығанақ Мұнай-газ к конденсат кен орны.

2.Қарағанды көмір бассейінінің қабатынан метан өндіру.

Пəнаралық байланыс. Биология, Физика, География.

Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушыларне білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Тексерілді:














-80%
Курсы дополнительного образования

Ландшафтный дизайн

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Қаныққан көмірсутектер. Метан. (21.78 KB)
