Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  4 класс  /  "Ikki xonali songa yozma koʻpaytirish usullari"

"Ikki xonali songa yozma koʻpaytirish usullari"

Oʻquvchilarga ikki xonali songa yozma koʻpaytirish usullari haqida tushuncha berish
03.04.2020

Содержимое разработки

Samarqand viloyati Kattaqo’rg’on shahar 13 – umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi Sultanova gulshoda fayzullayevnaning matematika fanidan noan’anaviy  ochiq dars ishlanmasi

Samarqand viloyati

Kattaqo’rg’on shahar

13 – umumiy o’rta ta’lim maktabi

boshlang`ich sinf o`qituvchisi

Sultanova gulshoda

fayzullayevnaning

matematika fanidan noan’anaviy

ochiq dars ishlanmasi

 Fan: Matematika Sana : Sinf: 4-”B” Mavzu: Ikki xonali songa yozma ko’paytirish usullari

Fan: Matematika

Sana :

Sinf: 4-”B”

Mavzu:

Ikki xonali songa yozma ko’paytirish usullari

Darsning maqsadlari : Ta’limiy:Ikki xonali songa yozma Ko’paytirish usullari haqida Tushuncha berish misol masala Yechishga o’rgatish Dars tipi Yangi bilim beruvchi. Tarbiyaviy : Vatanga muhabbat, sadoqat, vatan ravnaqi yo`lida jasoratli bo`lish, milliy qadriyatlarni e’zozlash, asrash, ajdodlardan faxrlanish, insoniylik fazilatlarini qaror toptirish orqali, yuksak ma’naviyatli, jismonan va aqlan barkamol komil insonni tarbiyalash. Dars jihozi: “Matematika-4” sinf darsligi  va uslubiy qo`llanma,ko`rgazmali qurollar, boshqotirmalar ,  kompiyuter, ekran Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali mavzudan olgan bilimlarni  rivojlantirish,ijodiy, mantiqiy tafakkurlarini o`stirish

Darsning maqsadlari :

Ta’limiy:Ikki xonali songa yozma

Ko’paytirish usullari haqida

Tushuncha berish misol masala

Yechishga o’rgatish

Dars tipi

Yangi bilim beruvchi.

Tarbiyaviy :

Vatanga muhabbat, sadoqat,

vatan ravnaqi yo`lida jasoratli bo`lish,

milliy qadriyatlarni e’zozlash, asrash,

ajdodlardan faxrlanish, insoniylik

fazilatlarini qaror toptirish orqali,

yuksak ma’naviyatli, jismonan va

aqlan barkamol komil insonni

tarbiyalash.

Dars jihozi: “Matematika-4” sinf darsligi

va uslubiy qo`llanma,ko`rgazmali qurollar,

boshqotirmalar ,

kompiyuter, ekran

Rivojlantiruvchi:

Misollar yechish orqali

mavzudan olgan bilimlarni

rivojlantirish,ijodiy, mantiqiy

tafakkurlarini o`stirish

Darsning texnologik  xaritasi I. Darsning maqsad va vazifalari Ta’limiy: Bo`ishga doir misol,masalalar yechish orqali mavzudan olgan bilim, ko`nikma, malakalarini oshirish. II . O’quv jarayonining mazmuni  Tarbiyaviy: Aqliy, axloqiy, estetik tarbiyani o`stirish Shakl: Sinf jamoasi bilan ishlash ,sayohat darsi III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali mavzudan olgan bilimlarni rivojlantirish Metod: Ko`rgazmali amaliy O`qituvchi: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lishni nazariy jihatdan o`rganish va amaliyotga misol masalar yechishda tadbiq eta olish IV . Kutiladigan natijalar O’qituvchi : belgilangan vaqt ichida o’quvchilarning o’zlashtirishini nazorat qilish Vosita: “Matematika-4” sinf darsligi va uslubiy qo`llanma, “Matematika-4 sinf elektron darsligi” boshqotirmalar, kompiyuter, ekran V. Kelgusi rejalar Usul: “Aqliy hujum”, amaliy ish, mustaqil ish slayd usuli, bank usuli Guruhda va juftlikda ishlash orqali o’quvchilar faolligini oshirish O`qituvchi:: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lish mavzusi yuzasidan o`quvchilar bilimini boyitish internet manbalaridan mavzu haqida yangi ma`lumotlar berish O’quvchi : mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil misollar yecha oladi Baholash: 5 balli tizim asosda

Darsning texnologik xaritasi

I. Darsning maqsad va vazifalari

Ta’limiy: Bo`ishga doir misol,masalalar yechish orqali mavzudan olgan bilim, ko`nikma, malakalarini oshirish.

II . O’quv jarayonining mazmuni

Tarbiyaviy: Aqliy, axloqiy, estetik tarbiyani o`stirish

Shakl: Sinf jamoasi bilan ishlash ,sayohat darsi

III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi

Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali mavzudan olgan bilimlarni rivojlantirish

Metod: Ko`rgazmali amaliy

O`qituvchi: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lishni nazariy jihatdan o`rganish va amaliyotga misol masalar yechishda tadbiq eta olish

IV . Kutiladigan natijalar

O’qituvchi : belgilangan vaqt ichida o’quvchilarning o’zlashtirishini nazorat qilish

Vosita: “Matematika-4” sinf darsligi va uslubiy qo`llanma, “Matematika-4 sinf elektron darsligi” boshqotirmalar, kompiyuter, ekran

V. Kelgusi rejalar

Usul: “Aqliy hujum”, amaliy ish, mustaqil ish slayd usuli, bank usuli

Guruhda va juftlikda ishlash orqali o’quvchilar faolligini oshirish

O`qituvchi:: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lish mavzusi yuzasidan o`quvchilar bilimini boyitish internet manbalaridan mavzu haqida yangi ma`lumotlar berish

O’quvchi : mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil misollar yecha oladi

Baholash: 5 balli tizim asosda

Tashkiliy qism Darsimiz shiori Hisobni o`rgatadi To`g`ri yo`l ko`rsatadi Qani toping bolalar Bu fanning nomi nima? Matematika fanlar ichra shoh , Uning sirlaridan bo`lingiz ogoh O`qituvch i O`quvchilar  Barcha fanlar ichida Xush ko`rgan fanim mani. Ongni charxlar kishida , Matematika fani  O`nta sondan poyi bor, Fanlar ichra joyi bor. Har ishda chiroyi bor Matematika fani Binolarni qurishda go`zallikni ko`rishda Hissasi bor har ishda Matematika fani

Tashkiliy qism

Darsimiz shiori

Hisobni o`rgatadi

To`g`ri yo`l ko`rsatadi

Qani toping bolalar

Bu fanning nomi nima?

Matematika fanlar ichra shoh ,

Uning sirlaridan bo`lingiz ogoh

O`qituvch i

O`quvchilar

Barcha fanlar ichida

Xush ko`rgan fanim mani.

Ongni charxlar kishida ,

Matematika fani

O`nta sondan poyi bor,

Fanlar ichra joyi bor.

Har ishda chiroyi bor

Matematika fani

Binolarni qurishda go`zallikni ko`rishda

Hissasi bor har ishda Matematika fani

Ma’naviyat daqiqasi Ko`p millatli o`lka Xushmanzara tabiati chiroylio`lka Mustaqil ,dunyoda eng tinch o`lka Qadimiy va navqiron o`lka O`zbekiston Ozod va obod o`lka Dunyoda yagona va betakror o`lka Ona va bolalari sog`lom o`lka

Ma’naviyat daqiqasi

Ko`p millatli o`lka

Xushmanzara tabiati chiroylio`lka

Mustaqil ,dunyoda eng tinch o`lka

Qadimiy va navqiron o`lka

O`zbekiston

Ozod va obod o`lka

Dunyoda yagona va betakror o`lka

Ona va bolalari sog`lom o`lka

O'quvchilar  quyidagicha  baholanadilar. OFARIN HARAKAT QIL BARAKALLO Magistr Oliy bilim egasi

O'quvchilar quyidagicha baholanadilar.

OFARIN

HARAKAT QIL

BARAKALLO

Magistr

Oliy bilim egasi

O`tilgan mavzuni so`rash  Ikki xonali sonni ikki xonali songa ko’paytirish  Uyga vazifa  668-669 -misol masala

O`tilgan mavzuni so`rash

Ikki xonali sonni ikki xonali songa ko’paytirish

Uyga vazifa

668-669 -misol masala

2 1 7 Tezkor savollar  0 ga ko`paytirish qoidasini ayting Ko`paytirishning hadlarini ayting 300000 ni 1 ga ko`paytiring Arifmetik amallarni ayting Bir yil necha kundan iborat? 50 va 100 sonlariningko`paytmasini ayting … kishi maydonda jangchi emas. … o`lchab, … kes. … kishi hamma uchun, hamma … kishi uchun

2

1

7

Tezkor savollar

0 ga ko`paytirish qoidasini ayting

Ko`paytirishning hadlarini ayting

300000 ni 1 ga ko`paytiring

Arifmetik amallarni ayting

Bir yil necha kundan iborat?

50 va 100 sonlariningko`paytmasini ayting

… kishi maydonda jangchi emas.

… o`lchab, … kes.

… kishi hamma uchun, hamma … kishi uchun

Sahna ko`rinishi .

Sahna ko`rinishi .

 o’tilgan mavzuni mutahkamlash: Uch guruhdan 3-nafar o’quvchi chiqib bajarsin 72 32 72 32 27 * * 58 27 * * 58 756 150 256 504 1444 144 756 150 256 1444 144 504 64 26 * 384 128 2664

o’tilgan mavzuni mutahkamlash:

Uch guruhdan 3-nafar o’quvchi chiqib bajarsin

72

32

72

32

27

*

*

58

27

*

*

58

756

150

256

504

1444

144

756

150

256

1444

144

504

64

26

*

384

128

2664

 Aprel oyining muhim sanalari Fan xodimlari kuni 1 21 Butun jahon kulgu va hazil kuni . Xalqaro kitob va mualliflik huquqini himoya qilish kuni Xalqaro bolalar kitobi kuni. 2 23 Amir Temur tavallud kuni. O'zbekiston yoshlar uyushmasi kuni . Muhammad Yusuf tug’ilgan kun 7 9 26 Butun jahon salomatlik kuni.

Aprel oyining muhim sanalari

Fan xodimlari kuni

1

21

Butun jahon kulgu va hazil kuni .

Xalqaro kitob va mualliflik huquqini himoya qilish kuni

Xalqaro bolalar kitobi kuni.

2

23

Amir Temur tavallud kuni.

O'zbekiston yoshlar uyushmasi kuni .

Muhammad Yusuf tug’ilgan kun

7

9

26

Butun jahon salomatlik kuni.

Yangi mavzu: Ikki xonali songa yozma ko’paytirish

Yangi mavzu:

Ikki xonali songa yozma ko’paytirish

 7268  138092 7268  * 19  * 7268 19  65412  65412  + 7268  - 65412  = 138092  = 0

7268

138092 7268

* 19

* 7268 19

65412

65412

+ 7268

- 65412

= 138092

= 0

Kichik matematik  670-MISOL 3-TOPSHRIQ  84  * 39  523 1948  756  * 96 * 34  3138 7768  + 252  = 3276  + 4707 + 5826  = 50208 = 66028

Kichik matematik 670-MISOL

3-TOPSHRIQ

84

* 39

523 1948

756

* 96 * 34

3138 7768

+ 252

= 3276

+ 4707 + 5826

= 50208 = 66028

 671- MISOL  78  * 54  856 406  312  * 43 * 59  2568 3654  + 390  = 4212  + 3424 + 2030  = 36808 = 23954

671- MISOL

78

* 54

856 406

312

* 43 * 59

2568 3654

+ 390

= 4212

+ 3424 + 2030

= 36808 = 23954

Mustaqil ish  737-masala O`rmonda bir qatorga 837 tup, ikkinchi qatorga esa undan 3 marta kam daraxt ko`chatio`tqazildi.O`tqazilgan daraxtlarining to`qqizdan bir qismini yong`oq daraxti ko`chati tashkil etadi,qolganlari har xil daraxt ko`chatlari .Qancha yong`oq daraxti ko`chatlari o`tqazilgan?

Mustaqil ish 737-masala

O`rmonda bir qatorga 837 tup, ikkinchi qatorga esa undan 3 marta kam daraxt ko`chatio`tqazildi.O`tqazilgan daraxtlarining to`qqizdan bir qismini yong`oq daraxti ko`chati tashkil etadi,qolganlari har xil daraxt ko`chatlari .Qancha yong`oq daraxti ko`chatlari o`tqazilgan?

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir 1. Hamma qirralari teng bo`lgan to`g`ri burchakli parallelepiped nima deb ataladi? 2. Barcha tomonlari teng bo`lgan shakl nima deyiladi? B 3. Matematika fanida ko`p ishlatiladigan so`z. A H O 4. Og`irlik o`lchov birligi R 5. Ikkidan bir ulush nima deyiladi?

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir

1. Hamma qirralari teng bo`lgan to`g`ri burchakli parallelepiped nima deb ataladi?

2. Barcha tomonlari teng bo`lgan shakl nima deyiladi?

B

3. Matematika fanida ko`p ishlatiladigan so`z.

A

H

O

4. Og`irlik o`lchov birligi

R

5. Ikkidan bir ulush nima deyiladi?

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir 1.Narsalarni sanashda ishlatiladigan son qanday son lar deyiladi? 2.Noma’lum son qatnashgan tenglik nima deyiladi? N A 3. a:b=c yozuvda b nima deyiladi? V R 4. Kamayuvchi,ayriluvchi … O` Z 5. 3415 sonida bir raqami nimani ifodalaydi 6. 1 asr… yil

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir

1.Narsalarni sanashda ishlatiladigan son qanday son lar deyiladi?

2.Noma’lum son qatnashgan tenglik nima deyiladi?

N

A

3. a:b=c yozuvda b nima deyiladi?

V

R

4. Kamayuvchi,ayriluvchi …

O`

Z

5. 3415 sonida bir raqami nimani ifodalaydi

6. 1 asr… yil

Dars yakuni :  UYGA VAZIFA:673-674-masala ,misol    Dars davomida faol ishtirok etgan o`quvchilar baholanadi va rag`batlantiriladi Balli

Dars yakuni :

UYGA VAZIFA:673-674-masala ,misol

Dars davomida faol ishtirok etgan o`quvchilar baholanadi va rag`batlantiriladi

Balli

-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Ikki xonali songa yozma koʻpaytirish usullari" (3.32 MB)
