| Пәні: Математика | Мектеп: Григорьев ЖОББМ | |
| Сабақтың тақырыбы: | Есептер шығару | |
| Күні: 21.11.2019 жыл | Мұғалімнің аты: Мамбетқазиева Г.А | |
| Сынып: 2 «А» | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
| Осы сабаққа негізделетін оқу мақсаттары | 2.1.2.8 Екітаңбалы сандарды қосу және азайтудың жазбаша тәсілдерін 34+23, 57 2.5.1.1** екі амалмен орындалатын есепті схема, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу 2.5.1.7** екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу жəне шығару 2.5.1.8** құрама есептердің шешуін санды өрнектер жəне жекелеген амалдар түрінде модельдеу жəне шығару. | ||||
|
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: | ||||
| Ауызша есептеу тәсілдерін үйренеді; | |||||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | |||||
| Тапсырмаларды топтық , жеке, жұптық жұмыстарда бірлесіп орындай алады; | |||||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | |||||
| Есепті баған түрінде есептеуді түсінеді; | |||||
| Бағалау критерийлері
| 1. Екі таңбалы сандардықосу жəне азайту алгоритмдерін қолданады; 2. Екі амалменорындалатын есепті кесте,сызба, қысқаша жазба түрінде модельдейді; 3. Шамалармен берілген амалдарды орындайды; | ||||
| Алдыңғы білім | Екі таңбалысандарды қосу жəне азайтуалгоритмі. 15+28; 43 – 15 | ||||
| Жоспар | |||||
| Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар
| |||
| Сабақтың басы
| -Оқушылармен амандасу,түгендеу.
Сандар арқылы топқа бөлу. Ортаға бала санына қарай түрлі сандар қойылады Оқушылар қағазды алып, артындағы сандар бойынша топтасады. «Мен таңдаймын»әдісі Мұғалім кез-келген оқушыны атайды,сол оқушы үй жұмысын көрсетеді.Оқушылар үй тапсырмасын тексертіп,бағаланады. ҚБ:Смайлик арқылы оқушыларды бағалау. |
Топқа бөлуге арналған әртүрлі сандар
«Мен таңдай-мын»әдісі | |||
| Сабақтың ортасы
| Ұжыммен жұмыс.«Балалар философиясы»әдісі 1-есеп.Математика сабағы үшін текшелер салынған текшелер салынған қорап әкелінді.Суретті қарап,Сырымның қораптан текшелерді қалай алғанын қарастырады.Ол қораптан неше текше алды?Түсі қандай?Қорапта неше текше қалды? Есептеудің әртүрлі тәсілдері қарастырылады. 1-тәсіл. 15-(5+2)=15-7 2- тәсіл 15-(5+2)=(15-5)-2 3- тәсіл 15-(5+2)=(15-2)-5 Топпен жұмыс.«Еркін талқылау»әдісі Оқушыларға берілген өрнектер бөліп беріледі,топта талқылап,өрнектердің мәнін табудың әртүрлі жолын қарастырады. Топ алдында жариялайды.Бір-бірін бағалайды. Дескриптор: 1. Берілген тапсырмаларды топта талқылайды,бір-біріне түсіндіреді; 2.Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолданады; 3.Есептеудің әртүрлі тәсілдерін қолданады; ҚБ:От шашу арқылы бір-бірін бағалау. Жұппен жұмыс. «Жұптасайық бәріміз»әдісі 1.1-есеп.Оқушылар бір-бірімен жұптасып,берілген тапсырманы талқылайды.Сызбаны пайдалана отырып,өрнектерді салыстыруға беріледі. Сызба мен өрнектерді пайдаланып,өздері ереже шығарады. а-(b+c ) (a-b)-с (a-c)-b 1)Қосындының мәнін тауып,оны саннан азайту. 2)Саннан бірінші қосылғышты,одан кейін екінші қосылғышты азайту. 3)Саннан екінші қосылғышты,содан кейін бірінші қосылғышты азайту. Дескриптор: 1.Берілген тапсырманы жұпта талқылайды,бір-біріне түсіндіреді; 2. Сызбаны пайдаланып өрнектерді салыстырады; 3.Саннан қосындыны әртүрлі тәсілмен азайту жолдарын қарастыра алады ҚБ:Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Сергіту сәті Бейнежазбадағы би әуені ырғағымен би билеу. Ұжыммен жұмыс. «Бірге ойланайық»әдісі 2-есеп. Берілген мазмұнды есепті сызбаны пайдаланып,есепті шығарудың әртүрлі тәсілдерін қарастырады. Дескриптор: 1. Берілген тапсырманы ұжымда талқылайды; 2. Есепті шығарудың әртүрлі тәсілін біледі. ҚБ:Смайлик арқылы оқушыларды бағалау. |
Ұжыммен жұмыс
«Балалар философиясы»әдісі
Топпен жұмыс
«Еркін талқыла» әдісі
Жұппен жұмыс
«Жұптас-айық бәріміз» әдісі
Бейне-жазба
«Бірге ойланайық»әдісі | |||
| Сабақтың соңы
| Топпен жұмыс «Үштік»әдіс 3-есеп.Әр топқа мазмұнды есептер бөліп беріледі.Берілген тапсырманы топта талқылап,есепті шығарудығ қысқаша шарты мен әртүрлі тәсілдерін қарастырып,шығаруға беріледі.Өз жауаптарын топ алдында жариялайды, бір-бірін бағалайды. Дескриптор: 1. Берілген тапсырманы топпен талқылайды. 2. Есептеудің әртүрлі тәсілдерін қолдана біледі; 3.Бір-бірінің жұмыстарын тексереді, қателерін түзетеді,бағалайды. ҚБ:От шашу арқылы бір-бірін бағалау. «Бір ауыз сөз»әдісі «Бір ауыз сөз»әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып ,тақтаға ілінген қызықты,пайдалы,ұнады,білдім деген сөздердің қайсысы сәйкес келсе,соған жабыстырады. |
Топпен жұмыс
«Үштік» әдіс
«Бір ауыз сөз»әдісі
| |||
| Қосымша мәліметтер | |||||
| Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс | |||
| Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |

Есептер шығару.Менің сыныбым (92.46 KB)

