Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Разное  /  8 класс  /  Еңбек пен мәдениет

Еңбек пен мәдениет

Абай. Адам, е? бастысы, е?бектенуге, я?ни адам бір іске к?ш – ?уатын, а?ыл - ойын ж?мсау?а ерінбеуі керек. ?йткені жал?аулы?, еріншектік адамны? ?зін ж?не ?мірін тоздырады. Ал ерінбей е?бек етсе?, ма?саты?а, арманы?а жетесі?. Арманы? орындалса, ?зі?ді ба?ытты санайсы?. Е?бекті? пайдасы: т?рбиелейді, жігерлендіреді, к?ш береді, ?уантады, ба?ытты етеді, ?мір с?руге ?йретеді, ?немшіл болу?а ?йретеді, ширатады, шыны?тырады.

10.11.2016

Содержимое разработки

Саб № 63

8 сынып

Күні: 04.05.2015ж

Сабақтың тақырыбы:

Еңбек пен мәдениет-адамзаттың негізгі жетістігі. Адамның танымдық әрекеттері: түйсіну, қабылдау, есте сақтау, елестету, ойлау.

Сабақтың мақсаты

Адамның танымдық әрекеттері: түйсіну, қабылдау, есте сақтау, елестету, ойлау туралы түсінік алады.

Сабақтың түрі

аралас

Құрал – жабдықтар

Үлестірме қағаздар, интернет ресурстар,

Әдісі

- жеке және топтық жұмыс

- өздік жұмыс

- қосымша әдебиеттермен жұмыс

- сұрақ – жауап

Сабақтың барысы

«Ер дәулеті – еңбек»

І. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин

Сыныппен амандасу.

Сыныпты тобқа   бөлу.

ІІ. Білу 4 мин

Ой қозғау.

Абай.
Адам, ең бастысы, еңбектенуге, яғни адам бір іске күш – қуатын, ақыл - ойын жұмсауға ерінбеуі керек. Өйткені жалқаулық, еріншектік адамның өзін және өмірін тоздырады. Ал ерінбей еңбек етсең, мақсатыңа, арманыңа жетесің. Арманың орындалса, өзіңді бақытты санайсың.
Еңбектің пайдасы: тәрбиелейді, жігерлендіреді, күш береді, қуантады, бақытты етеді, өмір сүруге үйретеді, үнемшіл болуға үйретеді, ширатады, шынықтырады.

ІІІ. Түсіну 7 мин

Білгенге маржан



VI. Қолдану

10 мин


«Мамандықты тап» ойыны

Кестеде берілген мамандық иесі туралы ым-ишарамен рөлге ене отырып, көрсету керек.

Айдында жүзедi,

Тiрi күмiс сүзедi.   (Балықшы)

Алатаяқ ұстаған,

Жол тәртiбiн нұсқаған.

Өмiрiңдi күзеткен,

Ысқырығы күштi адам.   (Полиция қызметкері)

Өнерге тән жаратқан,

Көкiрегi кең аспан.

Барша жұртты қаратқан,

Бейнегер кiм тым асқан?  (Қылқалам шеберi)

Маңдайға жағып шырақты,

Лавалардан тұрақты.

Ағызып отын өзенiн,

Жылытқан кiм суретiн?   (Бейнегер)

Жасыл желек көгалда,

Бiрде артқа,

Бiрде алға,

Желаяқ көп бала,

Таласып жүр бiр шарға.  (Футболшылар)

Өңкей сығай екi топта,

Таласып жүр бiр допқа.   (Футболшылар)

 Жолының көп азабы,

Сондадағы тынбайды.

Жаңалықты жазады,

Көпшiлiктi тыңдайды.   (Журналист)

Кең байтақ туған жерiме,

Кетпесiн деп жат iз өтiп.

Тыныштық тiлеп елiме,

Отанды кiм тұр күзетiп?   (Жауынгер)

 Арқан байлап белiне,

Шымырлықпен бекiне.

Өрмелейтiн қай өрен,

Шыңның шырқау шегiне?  (Альпинист)

Шың басына өрмелеп,

Күнге ұмтылар дөңгелек.   (Альпинист)

 Айлар бойы жүзедi,

Жердi көрмей жүредi.

Ақ жал таумен алысқан,

Адамды кiм бiледi?  (Теңiзшi)

 Төл өсiрiп момақан,

Уыз iшкен қоймалжың,

Бiлсең айтшы, балақан,

Еңбегi зейнет кай малшы?   (Қойшы)

Тұлғалы кең иығы,

Мұнара оның тұрағы.

Маң далада бұйығы,

Сөнбей жанса шырағы,

Жер астының сұйығы

Фонтан болып шығады.  (Мұнайшы)

Ол жетсе ауылға,

Самсар жұлдыз торабы,

Нұр шашып тұрады.  (Электршi)

Күмiс қанат, сұңқары,

Көкке еркiн сүңгидi.

Бұлттан да тым әрi,

Кеткен жанды кiм дейдi?   (Ұшқыш)

Өрнектеп, сәндеп,

Тiгiстерiн бүгетiн.

Солпысын жөндеп,

Кiм көйлек тiгедi?   (Тiгiншi)

 Қалпағы ақ қарасаң,

Дәрiгер емес, бiрақ ол.

Дәм мәзiрiн қаласаң,

Алға ұсынып тұрады ол.  (Аспаз)

 Топырақтың құнарын,

Дәл тауып құрамын,

Қай жерде қай дақыл,

Өнiм берер бай дақыл,

Зерттеп дәйiм жүретiн,

Кiм бәрiн бiлетiн?   (Агроном)

Көрiнбейдi өзi,

Естiледi сөзi.  (Радио дикторы)

Жалтылдап қалағы,

Салатын кiм қаланы?   (Кiрпiш қалаушы)

Қараңғыны қақ жарып,

Жүрген кiм шам жағып?  (Монтер)

 Бал татыған мәзiр,

Ол бар жерде әзiр.   (Аспаз)

 Өскен шашты жаратпайтын,

Қайшысы бар жалақтайтын.  (Шаштараз)

 Оның тiккен бұйымы,

Аяғыңды қаптайды,

Шыға қалса жұлымы,

Әдемiлеп баптайды.   (Етiкшi)

 Ортасында сан халық,

Белдескенде жан салып.

Жерге тимей жотасы,

Атанған күш атасы,

Айбаттыны кiм дейдi,

Қайраттыны кiм дейдi?  (Балуан)

Көкке ұшқан шарықтап,

Шаңырақтың бауынан.

Ұстап үстем қалықтап.   (Парашютист)

Дабылға тез жететiн,

Жалынға сүңгiп кететiн.

Қақалса да түтiнге,

Тайсалмайтын батыл кiм,

Жасқанбайтын батыр кiм?  (Өрт сөндiрушi)

Құрып қойып өрмегiн,

Ұршықтарын ойнатып.

Сәндi мата өрнегiн,

Жасайтын кiм жайнатып?   (Тоқымашы)

Ұзын-ұзын жолдар бар,

Үйрек қонар көлдер бар.

Ат үстiнде шокиып,

Отыратын күндер бар.   (Өрмек тоқушы)

 Отан үшiн жан берiп,

Жоғалтқанмен ол атын.

Жүрегi бар мәңгiлiк,

Халықпен бiрге соғатын.  (Белгiсiз солдат)

 Екi шекпен күмбiрлеп,

Көңiл сазын сапырады,

Тұлпар шабыс дұмбiрлеп,

Желпiндiрiп отырады.   (Күйшi)

V.Талдау

10 мин


«Бұл қай мамандық?» ойыны

Бұл ойында оқушылар төменде берілген сипаттамаға сәйкес белгілі бір мамандық иесін анықтау тиіс.

  1. Жұмыс құралы: техника, транспорт

  2. Еңбектің мақсаты: қызмет көрсету

  3. Еңбектің орындалуы: отырып

  4. Еңбектегі қарым-қатынас ортасы: адамдармен

  5. Еңбектегі жауапкершілік: өмір және денсаулық

  6. Жұмыстың ерекшелігі: күнделікті табыс

  7. Жұмыстың ауырпалығы: жүйке қызметінің бұзылуы, әртүрлі аурулардың жұғуы, заң бузушылық, төменгі сатыдағы мамандық

  8. Жұмыс уақыты: нақты уақыты көрсетілмеген, ешкімге тәуелді емес

  9. Сол жұмысқа қажетті білімнің деңгейі: орта білім, арнаулы орта, жоғары білім

  10. (жауабы: Таксист)

VI. Жинақтау

5 мин


Адамның танымдық әрекеттері: түйсіну, қабылдау, есте сақтау, елестету, ойлау қабілеттері бойынша жасаған тест нәтижелерін тыңдайды.

VII. Қорытынды

3 мин



Бағалау 2 мин

Талмасын қанат, сөнбесін үміт,

Армандар алға жалғансын.

Соқса да дауыл, өрт болып өмір,

Қанаттар балғын талмасын

Қай топ көп стикер жинаса сол топ өте жақсы деген бағаға ие болады.

VIII. Келесі тапсырма

2 мин

§ 63 оқу. ВС тапсырмаларын орындау.
































Айдында жүзедi,

Тiрi күмiс сүзедi.   (Балықшы)

Алатаяқ ұстаған,

Жол тәртiбiн нұсқаған.

Өмiрiңдi күзеткен,

Ысқырығы күштi адам.   (Полиция қызметкері)

Өнерге тән жаратқан,

Көкiрегi кең аспан.

Барша жұртты қаратқан,

Бейнегер кiм тым асқан?  (Қылқалам шеберi)

Маңдайға жағып шырақты,

Лавалардан тұрақты.

Ағызып отын өзенiн,

Жылытқан кiм суретiн?   (Бейнегер)

Жасыл желек көгалда,

Бiрде артқа,

Бiрде алға,

Желаяқ көп бала,

Таласып жүр бiр шарға.  (Футболшылар)

 Жолының көп азабы,

Сондадағы тынбайды.

Жаңалықты жазады,

Көпшiлiктi тыңдайды.   (Журналист)

Кең байтақ туған жерiме,

Кетпесiн деп жат iз өтiп.

Тыныштық тiлеп елiме,

Отанды кiм тұр күзетiп?   (Жауынгер)

 Арқан байлап белiне,

Шымырлықпен бекiне.

Өрмелейтiн қай өрен,

Шыңның шырқау шегiне?  (Альпинист)

 Айлар бойы жүзедi,

Жердi көрмей жүредi.

Ақ жал таумен алысқан,

Адамды кiм бiледi?  (Теңiзшi)

 Төл өсiрiп момақан,

Уыз iшкен қоймалжың,

Бiлсең айтшы, балақан,

Еңбегi зейнет кай малшы?   (Қойшы)

Тұлғалы кең иығы,

Мұнара оның тұрағы.

Маң далада бұйығы,

Сөнбей жанса шырағы,

Жер астының сұйығы

Фонтан болып шығады.  (Мұнайшы)

Ол жетсе ауылға,

Самсар жұлдыз торабы,

Нұр шашып тұрады.  (Электршi)

Күмiс қанат, сұңқары,

Көкке еркiн сүңгидi.

Бұлттан да тым әрi,

Кеткен жанды кiм дейдi?   (Ұшқыш)

Өрнектеп, сәндеп,

Тiгiстерiн бүгетiн.

Солпысын жөндеп,

Кiм көйлек тiгедi?   (Тiгiншi)

 Қалпағы ақ қарасаң,

Дәрiгер емес, бiрақ ол.

Дәм мәзiрiн қаласаң,

Алға ұсынып тұрады ол.  (Аспаз)

 Топырақтың құнарын,

Дәл тауып құрамын,

Қай жерде қай дақыл,

Өнiм берер бай дақыл,

Зерттеп дәйiм жүретiн,

Кiм бәрiн бiлетiн?   (Агроном)

Көрiнбейдi өзi,

Естiледi сөзi.  (Радио дикторы)

Жалтылдап қалағы,

Салатын кiм қаланы?   (Кiрпiш қалаушы)

Қараңғыны қақ жарып,

Жүрген кiм шам жағып?  (Монтер)

 Бал татыған мәзiр,

Ол бар жерде әзiр.   (Аспаз)

 Өскен шашты жаратпайтын,

Қайшысы бар жалақтайтын.  (Шаштараз)

 Оның тiккен бұйымы,

Аяғыңды қаптайды,

Шыға қалса жұлымы,

Әдемiлеп баптайды.   (Етiкшi)

 Ортасында сан халық,

Белдескенде жан салып.

Жерге тимей жотасы,

Атанған күш атасы,

Айбаттыны кiм дейдi,

Қайраттыны кiм дейдi?  (Балуан)

Көкке ұшқан шарықтап,

Шаңырақтың бауынан.

Ұстап үстем қалықтап.   (Парашютист)

Дабылға тез жететiн,

Жалынға сүңгiп кететiн.

Қақалса да түтiнге,

Тайсалмайтын батыл кiм,

Жасқанбайтын батыр кiм?  (Өрт сөндiрушi)

Құрып қойып өрмегiн,

Ұршықтарын ойнатып.

Сәндi мата өрнегiн,

Жасайтын кiм жайнатып?   (Тоқымашы)

Ұзын-ұзын жолдар бар,

Үйрек қонар көлдер бар.

Ат үстiнде шокиып,

Отыратын күндер бар.   (Өрмек тоқушы)

 Отан үшiн жан берiп,

Жоғалтқанмен ол атын.

Жүрегi бар мәңгiлiк,

Халықпен бiрге соғатын.  (Белгiсiз солдат)

 Екi шекпен күмбiрлеп,

Көңiл сазын сапырады,

Тұлпар шабыс дұмбiрлеп,

Желпiндiрiп отырады.   (Күйшi)

-80%
Курсы повышения квалификации

Подготовка к ЕГЭ по биологии

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Еңбек пен мәдениет (1.76 MB)
