Меню
Разработки
Разработки  /  Геометрия  /  Уроки  /  7 класс  /  Екі нүктенің арақашықтығы

Екі нүктенің арақашықтығы

Тақырыбы:

Екі нүктенің арақашықтығы

Күні,айы: 16.02.2018 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Еламанова М.А.

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

  1. Берілген координаталар арқылы жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығына арналған есептер шығарып үйрену

Сабақ мақсаты

Берілген координаталар арқылы жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығына арналған есептер шығарып үйрену

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

1.Ұйымдастыру

2. Үй тапсырмасы тексеру

3.Өткен материалды қайталау

4. Жаңа сабақ

6.Инклюзив оқушымен жұмыс

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару

Оқушылардың дәптерлерінен үй тапсырмасының орындалуын тексеру

Физминутка.(2 мин) «Неге?» тренингі

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады да, бір-біріне белгілі бір сөйлем айтады да келесі оқушыға «неге?» деген сұрақ қояды. Ол оқушы ары қарай жауаппен жалғастырады да, «неге?» деген сұрақ қояды. Мысалы, Бүгінгі сабақ ерекше өтеді неге? Келесі оқушы: Өйткені біз сабаққа қызығушылықпен қатысамыз неге? т.с.с. жалғасады.

«Ыстық орындық» стратегиясы арқылы

Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты бір-бірден сұрақ жазып, конвертке салады. Жеребе арқылы ортаға оқушы шығып, ыстық орындыққа келіп отырып, конверттен сұрақ алады да жауап бере алса, ары қарай жалғастырады, егер жауап бере алмаса, күйіп кетеді де, келесі оқушы шығады.

Мағынаны ажырату.ІІI Жаңа тақырып:

Екі нүктенің арақашықтығы

Координаталық жазықтықта А(х1;у1) және В (х2;у2) нүктелері берілсін. Берілген координаталар бойынша олардың арақашықтығын анықтайық. Ол үшін А және В нүктелерінен координаталық осьтерге перпендикуляр жүргізіп, олардың қиылысуында С нүктесін салыңыз. Шыққан АВС үшбұрышы тікбұрышты үшбұрыш Пифагор теоремасы бойынша АВ2=АС2+ВС2. Бірақ АС=А1В1=(х2 – х1), СВ=. Сондықтан

Осылайша, А және В нүктелерінің арақашықтығы АВ формуласымен өрнектеледі.

Егер координаталар басы О(0;0) нүктесінен М(х;у) нүктесіне дейінгі қашықтықты табу керек болса, онда формулада ОМ2=х2+у2аламыз. Мысал: А (-4;5) және В(1;-7) нүктелерінің арақашықтығын табайық.

Шешуі: Арақашықтық формуласымен есептеледі. х1=-4, у1=5, х2=1, у2=-7 болғандықтан АВ2=(1+4)2+(-7-5)2=169

АВ=13

№202

А(-1;4) және В(5;-4)

АВ2= 36+64=100, АВ2=100, АВ=10

С(3;8) және Д(-1;5)

СД2=16+9=25, СД2=25, СД=5

К(5;-3) және М(-1;0)

КМ2=36+9=45, КМ2=45, КМ==3

№203

  1. М(-4;3)

ОМ2=16+9=25

ОМ2=25

ОМ= 5

  1. N(-3;1)

ОN2=9+1=10

1.К(4;-4)

ОК2=16+16=32

ОК= =

№ 204

А(2;1),В(-6;7) және С(2;-2)

АВ2=(-6-2)2+(7-1)2=64+36=100, АВ2=100, АВ=10

ВС2=(2+6)2+(-2-7)2=64+81=145, ВС2=145, ВС=

АС2=(2-2)2+(-2-1)2=0+9=9 АС2=9, АС =3

Р=10+3+9= 13+9=22

Бекіту: сұрақ- жауап алу

Үй тапсырмасын беру: № 205- есеп

Бағалау:

Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағалау ағашының қай жерінде тұрмын деп ойлайсың? (қорша) Неге?

Үйге тапсырма: №

Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Жинақталады, сабаққа ынталанады.

Үй тапсырмасының дұрыстығын тексереді

Алған білімдерін еске түсіреді.

Алған білімдерін түрлендіріп есеп шығаруда пайдалану

алған білімдерін тапсырмаларды орындау үшін

түрлендіріп пайдалану, оқушының ойлау қабілетін жетілдіреді.

02.03.2018

Содержимое разработки

Тақырыбы:

 Екі нүктенің арақашықтығы

Күні,айы: 16.02.2018 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Еламанова М.А.


Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

  1. Берілген координаталар арқылы жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығына арналған есептер шығарып үйрену

Сабақ мақсаты

Берілген координаталар арқылы жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығына арналған есептер шығарып үйрену


Сабақ кезеңдері


Жоспарланған жұмыс


Ресурстар

1.Ұйымдастыру


2. Үй тапсырмасы тексеру







3.Өткен материалды қайталау





4. Жаңа сабақ









































6.Инклюзив оқушымен жұмыс



Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару

Оқушылардың дәптерлерінен үй тапсырмасының орындалуын тексеру

Физминутка.(2 мин) «Неге?» тренингі

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады да, бір-біріне белгілі бір сөйлем айтады да келесі оқушыға «неге?» деген сұрақ қояды. Ол оқушы ары қарай жауаппен жалғастырады да, «неге?» деген сұрақ қояды. Мысалы, Бүгінгі сабақ ерекше өтеді неге? Келесі оқушы: Өйткені біз сабаққа қызығушылықпен қатысамыз неге? т.с.с. жалғасады.

«Ыстық орындық» стратегиясы арқылы

Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты бір-бірден сұрақ жазып, конвертке салады. Жеребе арқылы ортаға оқушы шығып, ыстық орындыққа келіп отырып, конверттен сұрақ алады да жауап бере алса, ары қарай жалғастырады, егер жауап бере алмаса, күйіп кетеді де, келесі оқушы шығады.

Мағынаны ажырату.ІІI Жаңа тақырып:

Екі нүктенің арақашықтығы

Координаталық жазықтықта А(х11) және В (х22) нүктелері берілсін. Берілген координаталар бойынша олардың арақашықтығын анықтайық. Ол үшін А және В нүктелерінен координаталық осьтерге перпендикуляр жүргізіп, олардың қиылысуында С нүктесін салыңыз. Шыққан АВС үшбұрышы тікбұрышты үшбұрыш Пифагор теоремасы бойынша АВ2=АС2+ВС2. Бірақ АС=А1В1=(х2 – х1) , СВ= . Сондықтан

Осылайша , А және В нүктелерінің арақашықтығы АВ формуласымен өрнектеледі.

Егер координаталар басы О(0;0) нүктесінен М(х;у) нүктесіне дейінгі қашықтықты табу керек болса, онда формулада ОМ222аламыз. 
Мысал: А (-4;5) және В(1;-7) нүктелерінің арақашықтығын табайық.

Шешуі: Арақашықтық формуласымен есептеледі. х1=-4, у1=5, х2=1, у2=-7 болғандықтан АВ2=(1+4)2+(-7-5)2=169

АВ=13

№202

А(-1;4) және В(5;-4)

АВ2= 36+64=100, АВ2=100, АВ=10

С(3;8) және Д(-1;5)

СД2=16+9=25, СД2=25, СД=5

К(5;-3) және М(-1;0)

КМ2=36+9=45 , КМ2=45, КМ==3

№203

  1. М(-4;3)

ОМ2=16+9=25

ОМ2=25

ОМ= 5

  1. N(-3;1)

ОN2=9+1=10

1.К(4;-4)

ОК2=16+16=32

ОК= =

№ 204

А(2;1) ,В(-6;7) және С(2;-2)

АВ2=(-6-2)2+(7-1)2=64+36=100, АВ2=100 , АВ=10

ВС2=(2+6)2+(-2-7)2=64+81=145, ВС2=145, ВС=

АС2=(2-2)2+(-2-1)2=0+9=9 АС2=9, АС =3

Р=10+3+9= 13+9=22

Бекіту: сұрақ- жауап алу

Үй тапсырмасын беру: № 205- есеп

Бағалау:

Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағалау ағашының қай жерінде тұрмын деп ойлайсың? (қорша) Неге?








Үйге тапсырма: №

Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Жинақталады, сабаққа ынталанады.

Үй тапсырмасының дұрыстығын тексереді







Алған білімдерін еске түсіреді.









Алған білімдерін түрлендіріп есеп шығаруда пайдалану


































алған білімдерін тапсырмаларды орындау үшін

түрлендіріп пайдалану, оқушының ойлау қабілетін жетілдіреді.













Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.





-80%
Курсы повышения квалификации

Геометрия в школе. Технологии активизации познавательной деятельности в условиях реализации ФГОС ООО (СОО)

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Екі нүктенің арақашықтығы (87 KB)
