Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  1 класс  /  Ее дыбысы мен әрпі

Ее дыбысы мен әрпі

Пәні:

Сауат ашу

Мұғалімнің есімі:

Орынбаева М

Сабақтың тақырыбы:

Мен және табиғат Ее дыбысы мен әрпі № 78-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарла масына сілтеме)

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіреді.

1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау.

1.3.8.1 Жазу жолын,жоларлық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфкалық талаптарға сай жазу

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: Ее дыбысының жіңішке, дауысты дыбыс екенін біледі. Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Оқушылардың асым көпшілігі: Сурет бойынша әңгіме құрай алады.

Жекелеген оқушылар: Сөйлемді толықтыра алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.Нақты сөйлейді. Түсінгенін айта алады.

Алдыңғы оқу

Менің отбасым. Іі дыбысы мен әрпі № 77сабақ

Бастапқы білімі

Сөйлем, сөз, дыбыс, әріп анықтамасын біледі. Сөз,сөйлемдерді сызба арқылы сыза алады. Сөйлем соңына нүкте, сұрау, леп белгісі қойылатынын біледі.

Құндылықтарды дарыту

Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы:

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

Тыңдалым,теледидар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Сергіту сәті

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Біздер тату баламыз,

Өсіп алға барамыз.

Әріптерді үйреніп,

Білімді шәкірт боламыз.

Мадақтау

3 мин

Ой қозғау

Мазайка

(Қағаз қиындыларын құрастыр)

Ненің суреті шықты?

Етік, есік,

-Дыбыстық талдау жаса.

-Ее дыбысы қандай дыбыс?

-Ее жіңішке, дауысты дыбыс

Сөз ойла, көп ойла

-Ее дыбысы бар сөздар айтыңдар

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

Етіе, есік суреті

Сөздер

Сабақтың ортасы

30 мин

Жаңа материалды меңгерту бөлімі

Қолдану, талдау

Оқулықпен жұмыс

Жұптық жұмыс

Мақалды оқы

Ер қанаты –ат

Мақалды бір-біріңе түсіндір.

Суреттегі сөздердің алғашқы әріптерін құрастырсақ сұраққа жауап табамыз.

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

Сергіту сәті

2. Суретпен жұмыс

Суретке қарап Есенннің не істегенін болжа.

Сызба көмегімен сөйлем құра

  1. .

2) .

Сызба бойынша сөйлем неше сөзден құралып тұр?

- Әр сөйлем 3 сөзден құралып тұр.

Есен зоопаркке барды.

Есен шахмат ойнады.

Қорытынды жаса.

Сөйлем: 1) Аяқталған ойды білдіреді.

  1. Бас әріппен жазылады. Соңына нүте, леп, сұрау белгісі қойылады.
  2. Сөйлемдегі сөздер бөлек жазылады.

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

3.Дәптермен жұмыс

*Ауада жаздыру

*Тақтаға жаздыру

*Дәптерге жаздыру

Әдемі жазған оқушыларды мадақтау.

4. Сөздерге сұрақ қой

Ерлан – кім?

Алтыда-нешеде?

Ақылды-қандай?

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

5. Суретпен жұмыс (Т)

Сурет бойынша ертегі құрастыр

Кейіпкері: тышқан, Ұлпан

Шапалақ

Жұлдызша

Мадақтау

Мадақтау

Оқулық

Сюжетті сурет

Ее әрпі

Баспа, жазба

Мәтін

Суреттер

кесте

Сабақтың соңы

2мин

Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Тапсырма

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар

3 мин

Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау.

«Екі жалған бір шындық» әдісі

*Ее дыбысы дауыссыз, қатаң

*Ее дыбысы тек сөздің ортасында кездеседі.

*Мен сөзінде 1 буын, 1 дауысты дыбыс бар.

Рефлексия

«Бір ауыз сөз»

(ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым)

16.12.2017

Содержимое разработки


Бекітемін: Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары Е. Байдрахманов


Күні: 11.12. 2017ж

Сынып: 1 «Б»

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны:

Пәні:

Сауат ашу

Мұғалімнің есімі:

Тұяқбаева М

Сабақтың тақырыбы:

Мен және табиғат Ее дыбысы мен әрпі № 78-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарла масына сілтеме)

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіреді.

1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау.

1.3.8.1 Жазу жолын,жоларлық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфкалық талаптарға сай жазу

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: Ее дыбысының жіңішке , дауысты дыбыс екенін біледі. Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Оқушылардың асым көпшілігі: Сурет бойынша әңгіме құрай алады.

Жекелеген оқушылар:  Сөйлемді толықтыра алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.Нақты сөйлейді. Түсінгенін айта алады.

Алдыңғы оқу

Менің отбасым. Іі дыбысы мен әрпі № 77сабақ

Бастапқы білімі

Сөйлем, сөз, дыбыс, әріп анықтамасын біледі. Сөз,сөйлемдерді сызба арқылы сыза алады. Сөйлем соңына нүкте, сұрау, леп белгісі қойылатынын біледі.

Құндылықтарды дарыту

Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы:

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

Тыңдалым,теледидар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Сергіту сәті

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Біздер тату баламыз,

Өсіп алға барамыз.

Әріптерді үйреніп,

Білімді шәкірт боламыз.



Мадақтау


3 мин

Ой қозғау

Мазайка

(Қағаз қиындыларын құрастыр)

Ненің суреті шықты?

Етік, есік,

-Дыбыстық талдау жаса.

-Ее дыбысы қандай дыбыс?

-Ее жіңішке, дауысты дыбыс

Сөз ойла, көп ойла

-Ее дыбысы бар сөздар айтыңдар

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

Етіе, есік суреті


Сөздер

Сабақтың ортасы

30 мин

Жаңа материалды меңгерту бөлімі

Қолдану, талдау

Оқулықпен жұмыс

Жұптық жұмыс

Мақалды оқы

Ер қанаты –ат

Мақалды бір-біріңе түсіндір.

Суреттегі сөздердің алғашқы әріптерін құрастырсақ сұраққа жауап табамыз.

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

Сергіту сәті


2. Суретпен жұмыс

Суретке қарап Есенннің не істегенін болжа.

Сызба көмегімен сөйлем құра

  1. .

2) .

Сызба бойынша сөйлем неше сөзден құралып тұр?

- Әр сөйлем 3 сөзден құралып тұр.

Есен зоопаркке барды.

Есен шахмат ойнады.


Қорытынды жаса.

Сөйлем: 1) Аяқталған ойды білдіреді.

  1. Бас әріппен жазылады. Соңына нүте, леп, сұрау белгісі қойылады.

  2. Сөйлемдегі сөздер бөлек жазылады.

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

3.Дәптермен жұмыс

*Ауада жаздыру

*Тақтаға жаздыру

*Дәптерге жаздыру

Әдемі жазған оқушыларды мадақтау.


4. Сөздерге сұрақ қой

Ерлан – кім?

Алтыда-нешеде?

Ақылды-қандай?

ҚБ: оқу нәтижесін айқындау үшін жұлдызша арқылы ынталандырамын.

5. Суретпен жұмыс (Т)

Сурет бойынша ертегі құрастыр

Кейіпкері: тышқан, Ұлпан






Шапалақ




Жұлдызша



Мадақтау





Мадақтау



Оқулық


Сюжетті сурет

Ее әрпі

Баспа, жазба



Мәтін








Суреттер

кесте


Сабақтың соңы

2мин

Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Тапсырма

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.


Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар







3 мин

Оқушылардың орындаған жұмыстарын талдау – жинақтау.

«Екі жалған бір шындық» әдісі

*Ее дыбысы дауыссыз, қатаң

*Ее дыбысы тек сөздің ортасында кездеседі.

*Мен сөзінде 1 буын, 1 дауысты дыбыс бар.

Рефлексия

«Бір ауыз сөз»

(ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым)







Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Ее дыбысы мен әрпін таныстырып, жаздырамын.

Ее дыбысы кездесетін сөздерді айтамын. Сөздерге дыбыстық талдау жасатамын. Ее дыбысы бар сөздерден сөйлем құратамын.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қолдау көрсету

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Оқушыға көңілді смайликтер моделін ұсынып, жұлдызшалармен бағалап тырамын.

Партада отыру қадағалаймын. Жазу барысында партада отыру, дене, басты қалыпты ұстауын ескертемін, жазу барысында дәптерді сол жаққа қарай сәл бұруын сұраймын.












Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар









Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар











Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар











Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар











Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар













Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар











Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар











Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Дауысты дыбыстан басталып тұрған сөздерді бірінші бағанға, дауыссыз дыбыстан басталып тұрған сөздерді екінші бағанға жаз.

Алша, он, сан, сен, тал, ел, ыдыс, шаш,дала, іні, ол, нар









1.Бір буынды сөзді дөңгелекте

Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он


2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз

Шана-

Қалақ-

Алма-

Қала-

Маса-

Мата-



Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Бір буынды сөзді дөңгелекте

Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он


2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз

Шана-

Қалақ-

Алма-

Қала-

Маса-

Мата-




Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Бір буынды сөзді дөңгелекте

Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он


2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз

Шана-

Қалақ

Алма

қала

маса

мата




Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Бір буынды сөзді дөңгелекте

Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он


2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз

Шана-

Қалақ-

Алма-

Қала-

Маса-

Мата-




Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Аты:------------------------------------

1.Бір буынды сөзді дөңгелекте

Қала, от, шана, құлын, от, ол, шортан, Ұлан, құмыра, он


2. Берілген сөздерді буынға бөліп жаз

Шана-

Қалақ-

Алма-

Қала-

Маса-

Мата-

Марат, ор, тара, құмыра, тон, марал,қасық, асық,қошақан , құм, томар, сатушы, сауыншы, дала, долана, Дулат,малтатас.

Марат, ор, тара,құмыра, тон, марал,қасық, асық, қошақан, құм, томар, сатушы, сауыншы, дала, долана, Дулат,малтатас.

Марат, ор, тара,құмыра,тон, марал, қасық, асық,қошақан, құм, томар, сатушы, сауыншы, дала, долана, Дулат,малтатас.


Топтық жұмыс

1-топ Бір буынды сөздерді дөңгелекте

2-топ Екі буынды сөздерді дөңгелекте

3-топ Үш буынды сөздерді дөңгелекте

4-топ Екі буынды сөздерді жаз


Іні, мен, немере, ерте, ел, Есен, емен, есіктер, ер, етіктер, ел, ұршық, құлыншық,Нүрлан, ін,құмыра, ұсталар


-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Ее дыбысы мен әрпі (88.08 KB)
