Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.1.В Ғалам. Жер. Адам. Пәні: Жаратылыстану | Мектеп: «Октябрь орта мектебі»ММ, Қарасу ауданы Кітап авторы: «Атамұра»2017ж. Б. Әбдіманапов,А.Әбілғазиев. |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Наурзбекова С.А |
Сынып: | 5 |
Сабақтың тақырыбы | Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 5.2.7.1. Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймағын анықтау |
Сабақтың мақсаты | Барлығы біледі: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймағын біледі. Басым бөлігі біледі: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймағын ажырата алады. Кейбіреуі біледі: Нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймағын картадан көрсете алады. |
Бағалау критерийі | -Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтарды біледі; - негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтарды бір-бірінен ажырата алады, - негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтарды бір-бірінен сыртқы факторлары бойынша тани алады; - нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймағын картадан көрсете алады; -нәсіл аралық топтардың пайда болуын біледі. |
Тілдік мақсаттар | Оқылым: мәтіндік материалдармен жұмыс істей алады; Айтылым: зерттеу нәтижелерін бүкіл сыныпқа көрсете алады, бір-бірінің жауаптарың нұсқаларын талқылай алады. Жазылым: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтарды ажырата алады. Терминдер:Монғолоидтық,еуропоидтық,мулат негроидтық, самбо, метис. |
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды еңбекқорлыққа тәрбиелеу, өз ойларын жеткізе білуіне, қарым-қатынас жасауды үйрету. |
Пәнаралық байланыс | Биология-генетика. Дүние тарихы-пайда болу тарихы. |
Алдыңғы білім | Алдынғы бөлімде бұл тақырып қарастырылмаған |
Жоспар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | 40мин | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
7минут | Ұйымдастыру
Үйге берілген «Мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау» туралы білімдерін тексеру. (сұрақ-жауап) Оқушылар жоспар бойынша мұхиттардың бірін сипаттайды. Мұхитты сипаттау жоспары 1. Мұхиттың атауы; 2. Ауданы. Басқа мұхиттардың арасында алатын орны; 3. Географиялық орналасуы; 4. Шайылатын материктер;
Білу ойлау дағдысы (Барлық оқушыларға арналған) Бұл тақырыпты «ББҮ» стратегиясы бойынша өткізу.
Ең алдымен оқушылар жеке «Білемін» графасын 2 минут ішінде толтырып шығады. Сыныптан 3-4 оқушының толтырғаның тыңдаймыз. Содан соң «Білгім келеді» графасын толтырады 1 минутта. Дескриптор Білім алушы: -Нәсілдер, нәсіл аралық топтар туралы не білетінің жазады; - Нәсілдер, нәсіл аралық топтар туралы не білгісі келетінің жазады. | «ББҮ» кестесі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7минут
2мин 5мин 1мин 10мин 5мин 1мин 2мин | Жинақтау, талдау дағдысы (Көпшілігіне арналған тапсырма ) Сурет бойынша нәсіл өкілдерін анықтап, таралу аймағын жазу.
-мәтін және сурет бойынша нәсілдер атауын жазады; -нәсілдердің таралған аймақтарын жазады. Кері байланыс. Көңіл-күй парағындағы суретті таңдау арқылы білдіреді.
Талдау ойлау дағдысы (Барлығына арналған тапсырма) «Ия», «Жоқ» әдісі арқылы нәсілдерді сыртқы факторлары бойынша дұрыс немесе бұрыс тұжырымдау.
Дескриптор Білім алушы - нәсіл өкілдерінің сыртқы факторларын дұрыс тұжырымдай алады; - нәсіл өкілдерінің сыртқы факторларын бұрыс тұжырымдай алады. Кері байланыс:
(Кейбір оқушыларға арналған тапсырма) Семантикалық картаны толтыру, картадан көрсету.
Дескриптор Білім алушы - Монғолоидтық нәсіл өкілдерінің таралу аймағын біледі. - Еуропоидтық нәсіл өкілдерінің таралу аймағын біледі. - Негроидтық нәсіл өкілдерінің таралу аймағын біледі.
Жинақтау ойлау дағдысы (Кейбіреулеріне арналған тапсырма) Аралас нәсілдердің пайда болу тірек-сызбасын толтыру.
Метис Самбо Мулат
Дескриптор Білім алушы -Аралас нәсіл метистердің пайда болу жолын анықтай алады; -Аралас нәсіл самболардың пайда болу жолын анықтай алады; -Аралас нәсіл мулаттардың пайда болу жолын анықтай алады.
«2жұлдыз, 1тілек» Үйге тапсырма: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы тақырыбын оқу. 5тест тапсырмасын құрастыру. | Үлестірмелі қағаз
Үлестірмелі қағаз Нәсілдердің таралу аймақтары картасы.
Рефлексия бұрышы стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар мәтінмен жұмыс жасай алады,кейбіреулері суреттер бойынша сыртқы факторларды ажырата білетін болады және қабілеті жоғары оқушылар карта бойынша таралу аймақтарын көрсете алатын болады. | Оқушыларды қалыптастырушы бағалау және дескрипторлар бойынша бағаладым. Дескрипторлар: - Нәсілдер, нәсіл аралық топтар туралы не білетінің, не білгісі келетінің жазады. - мәтін және сурет бойынша нәсілдер атауын жазады; -нәсілдердің қоныстанған аймақтарын жазады. - монғолоидтық, еуропоидтық, негроидтық нәсіл өкілдерінің сыртқы факторлары бойынша тұжырымдай алады; - метис, самбо, мулат аралас нәсілдерінің пайда болу жолын анықтай алады.
| Оқу кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын қағадалау. |