Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Планирование  /  5 класс  /  Біздің айналамыздағы ақпарат

Біздің айналамыздағы ақпарат

Оқушыларды ақпарат, ақпараттың түлері және қасиеттерімен таныстыра отырып, ұқыптылыққа баулу. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

02.12.2017

Содержимое разработки


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Ақпарат және оны өңдеу

Күні:


Мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар № 42 жалпы білім беретін мектеп

Физика / информатика пәнінің мұғалімі

Беккожаева Гульнур Нурдановна

Қатысқандар: 12 Қатыспағандар: 0

Класс: 5

пәні:информатика 10-сабақ

Cабақтың тақырыбы

Біздің айналамыздағы ақпарат

Осы сабақта қол жеткізетін мақсаттар

5.2.1.1.-әр түрлі ақпараттарды атау және көрсету

Сабақтың жалпы мақсаты

Оқушыларды ақпарат, ақпараттың түлері және қасиеттерімен таныстыра отырып, ұқыптылыққа баулу. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Әдіс-тәсілдер

Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау, оқыту үшін бағалау, диалогтық оқыту

Күтілетін нәтижесі

Ақпарат ұғымымен танысады.Ақпарат түрлерін анықтайды.Ақпараты қабылдау сезім мүшелерін біледі.Ақпарат қасиеттерін талдайды.Ақпаратты сақтау құралдарын біледі


Кезеңдер:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

ресурстар

I.Ұйымдастыру


1.Сәлемдесу.

2.Ұйымдастыру.

3.Топқа бөлу.конфет бойынша

4.Сабақ барысымен таныстыру.

5.Бағалау парағымен таныстыру.

6.Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

Сәлемдесу

•Өздерін ретке келтіру

•түс бойынша конфетке бөліну

•Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру


ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Қарлы кесек, допты лақтыра отырып,оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді. (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)

Ең алғашқы вирус қай жылы пайда болды? Қандай атпен пайда болды?

Құпия сөз дегеніміз не?

Компьютерлік желі деп нені айтамыз?

Таңбаша деп нені айтамыз?

Плагиат сөзі

Ең алғашқы браузерді кім және қашан ашты?

Компьютердің негізгі құрылғылары?

Көзбен монитордың ара қашықтығы?

слайд


ІІІ. Қызығушы-лықты ояту

4 сурет, бір сөз арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады.

Оқушылар суретке қарап бүгінгі тақырыпты ашады.


презентация

IV. Мағынаны тану.


Жаңа оқу материалын таныту

Тапсырма 1. Қазақша жазылған сөздерді ағылшынша толықтыру.




Жаңа терминдермен танысу.

«Ақпараттық алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған 5-сынып оқулығында «Ақпарат, оның мазмұны,түрлері мен қасиеттері» тақырыбын оқыту.

Ақпарат түрлері?



сандық, мәтіндік, графикалық, дыбыстық және видео











Берілген тапсырманы ағылшынша жазып ,айтып беру.



«Ақпараттық алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері» тақырыбына арналған бейне материалдарды көреді.Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.

Топтағы әрбір оқушы « Ақпарат, оның мазмұны,түрлері мен қасиеттеріі » тақырыбын ЖИГСО әдісімен бөліп алып оқиды.

Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы екінші топқа постер арқылы түсіндіреді.

Презентациябілім лэнд, кітап


Ү.Ой толғаныс

Әрбір топқа фишбоум балығы беріледі балыққа ақпарат туралы жазады.



Топтағы оқушылар фишбоум балығын құрастырып, анықтама беріп, түсініктерін жазады.


Фишбоум балығы

Сергіту сәті

Оқушылар бойларын сергіту үшін арнайы видео қойып сергіту жаттығуларын жасату.

Видеода қарап, жаттығулар жасайды.

Сергіту сәті видеролик

ҮІ.Сабақты бекіту.

Саңырауқұлақ терейік

Бақылау сұрақтары:

1.Адам ақпаратты не істейді?

2.Адамның ақпаратты қабылдау тәсілдері

3. Ақпарат түрлері

4.Ақпараттың қасиеттері

5.Ақпарат ұғымы қай салада,ғылымда кездеседі

Біз ақпаратты неден аламыз?

7.Біздің ақпаратты түрлі арналардан алатынымызды ескере отырып, үлгідегі кестені толтыр.

зат

қасиеті

арна

мүше

1

Қоңыраулы сағат

шылдыр

есту

құлақ

2





3





4





5






Сұрақтарға жауап береді.

слайд


VІІ. Бағалау.

Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

Топ капитаны критериий арқылы өздерін бағалайды.

Бағалау парағы

VIIІ. Үй тапсырмасы

Үйге 12-15 беттердегі §2. «Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеттері» тақырыбын оқып келу.

Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.

кітап

Қорытынды

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ туралы өз ойларын айтқызу.


Рефлексия

.Бүгінгі сабақ туралы өз ойларын айту.

Бүгінгі сабақта нені білдік?

-..............

Бүгінгі сабақта не қиын болды -...........

Стикер

Қосымша ақпарат: Информатика 5-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1: Оқушылар белсенді болды

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1: Терминдерді ағылшын тілінде үйренді

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар

туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.



-80%
Курсы дополнительного образования

Создание динамических веб-страниц с помощью PHP и MySQL

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Біздің айналамыздағы ақпарат (80.83 KB)
