1-күн | 1-2-сабақтар | |||
Тақырыбы | 1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс.Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі 2-сабақ: Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару.Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу.Мұғалімдер мен оқушылардың көзқарастары | |||
Мақсаты | Мұғалімдер топтық жұмысты ұйымдастыру әдістемесіне талдау жасайды және ынтымақтастықта оқыту туралы қорытынды шығарады. | |||
Оқу нәтижесі | Мұғалімдер топта формалды және сапалы түрде жұмыс жасайтындардың арасындағы айырмашылықтарды ескере отырып, шағын топтағы жұмыс моделін құрады және оқыту мен оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу керкетігі туралы негіздеме айтады. | |||
Түйінді идеялар | Мұғалімдердің бірлескен жұмысының бірінші сабағын ұйымдастыру сапасы оқудың бұдан былай қалай жүретініне түбегейлі әсер етеді.Осыған байланыстыжұмысты сергіту сәті(разминка ) бастап,тренерлер сабақтарында қолданылатын оқыту мен оқу тәсілдерінің негізінде тиісті модельді құру арқылы шағын топтардағы жұмысты ұйымдастыру әдістемесіне мысалдар келтірген маңызды. ЭЫҰД есептері мен білім беру саласындағы әлемдік көшбасшы елдердің нәтижелері негізінде әлемнің қарқынды өзгеруі жағдайында оқушыларға қойылатын талаптар жөніндегі түсінігін қалыптастыру.Мектептерге олардың оқушыларын табысты жұмыс жасауға дайындау және өмірлік жағдайларында олардың бәсекелестікке қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін инновациялық кәсіби бағдар дағдылар мен білімді ұсыну | |||
Сабақ барысы: |
| |||
Уақыты | Мектеп тренерінің іс-әрекеті | Мұғалімнің іс-әрекеті | Ресурстар | |
«Екі ақиқат, бір жалған» 10 мин
| Жаттығудың шартын түсіндіреді бақылайды, қорытындылайды
| Тренердің тапсырмасын орындайды, өздері туралы мәлімет береді. |
| |
Топтарға бөлу 10 мин | Үзілген өлең жолдарын жалғау арқылы топқа біріктіру. | Өлең жолдарын құрастырып, 4 топқа бірігеді.Өлеңді әр түрлі жанрда айтады І- топ рэп ІІ- топ опера ІІІ-топ халық әні ІV- топ мәнерлеп оқу | Сөз жазылған қиындылар | |
Миға шабуыл 10 мин
| Сұрақтар
| Сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады.
|
| |
Топтық жұмыс «Өкілдер стратегиясы
40 мин
| Үлестірмедегі топтық жұмыс туралы нұсқаулықпен танысуға мүмкіндік бермін. Үш топқа тапсырмалар беру арқылы талдатамын I топтың «Топта жұмыс істеу не үшін қажет?» Бірлескен оқудың мәні II топ Топта жұмыс жүргізудің мақсаты. Топтық жұмыс барысында дамитын дағдылар III топ -Топтық жұмыстың кезеңдері. Топтың көлемі VІ топ Мұғалімнің ролі Топтағы бірлескен жұмыстың нәтижелері | Нұсқаулыпен танысады, топта талқылайды. «Өкілдер» стратегиясы арқылы бір-бірін оқытады. | ҮМ , 5-10 бет Таныстырылымдар
| |
Топ ережесін құру 20 мин «Даналар сөзі дәйекте» |
1. Әр топқа 4 қанатты сөзден беріледі 2. Әр топ екі қанатты сөзді таңдап, ортақ постерге іледі. 3. Осы арқылы топ ережесі қабылданады. | Әр топ топтық ережеге сай келетін 2 қанатты сөз таңдап негіздейді, сол арқылы топ ережесін қабылдайды.
| Қанатты сөздер плакат , маркер, түрлі түсті қағаздар
| |
Үзіліс | ||||
Іс әрекет, уақыт | Тренердің іс әрекеті | Тыңдаушының іс әрекеті | Ресурстар | |
Сергіту сәті Дене мүшелерімен сандарды ауада жазу 10 мин | Жаттығудың шартымен таныстыру , орындату | Жаттығу жасайды |
| |
Бейнеталдау «Суд над школой» Модерация әдісі 30 мин
| ХХІ ғасырда мектеп қандай болуы керек? Бейнематериалды жартылай көрсете отырып « Модерация әдісі» арқылы талдау жасатып қатысушылардың пікірімен аяқтату І топ даттаушы ІІ топ қорғаушы ІІІ топ әділқазы VІ жәбірленуші мектеп | Бейнефильмді көреді .Әр топ өз тапсырмасы бойынша жұмыс жасайды, өз пікірлерін нақты дәлелдермен қорғайды. Ортақ шешімге келеді
| Плакат, ҮМ 49 бет Ютуб | |
Мінсіз оқушының сипаты 15 мин | Мінсіз оқушының сипаттамаларын маңыздылығына қарап жоғардан төмен қарай орналастырғыздырамын | Әр топтан бір мұғалім шығып өз топтарының сипаттамасын негіздеп береді.Әртүрлі бес елдегі мінсіз оқушының алғашқы төрт сипаттамасымен салыстырады | ҮМ 26-27 беттер | |
ХХІ ғасырда мұғалім қандай болуы керек? 15 мин
| Оқушы бойындағы дағдыларды дамыту үшін мұғалім бойында қандай құндылықтар, қасиеттер және дағдылар болуы керек ? деген сұраққа топта пікірлесіп жазуды ұсынамын | Топта бірлесіп мұғалім бойында болу керек деп санаған құндылықтар, қасиеттер мен дағдыларды жазады.
| Стикер , маркер А4 қағазы | |
«Бүркіт» бейнефильм 10 мин | Мұғалімнің өзгеруіне түрткі болатын бейне фильм көрсету. | Мұғалімдер бейнефильм көреді.
| Ютуб | |
10 мин Кері байланыс | Бүгін мен не үйрендім Бүгін алғанымды тәжірибемде қолданамын Менде қалған сұрақ Менің қосарым | Кері байланыс жазады | Кері байланыс парағы |
Бүгін мен не үйрендім
Бүгін алғанымды тәжірибемде қолданамын
Менде қалған сұрақ
Менің қосарым
Өз кемшілігіңді тек басқа адамның көзімен ғана көре аласың. Қытай мақалы.
Мақсатсыз мың адамнан, мақсаты бар бір адам артық. Мұхаммед Әли
Қоғамды өзгерту оңай, өзіңді өзгерту қиын. Нельсон Мандела
Айналаңның бәрі саған ұстаз болмайынша, сен айналаңа ұстаз бола алмайсың. Абай Қалшабек
Жұмыла көтерген жүк жеңіл. Қазақ мақалы
Тәртіпсіз ел болмайды, тәртіпке бағынған құл болмайды. Б.Момышұлы
Ұлы іс істеудің жалғыз жолы – сол нәрсені сүю. Стиф Джобс
Әркім өз түсінгенін ғана естиді. Плавт
Күлкі тұз сияқты, мөлшерімен қолданылуы тиіс. Пифагор
Сен менен биік емессің, сен менен ұзынсың. Н.Бонапарт
Көп сөйлеу мен көп айту бір емес. Софокл
Сағаттың шықылдағы емес ермек. Абай Құнанбайұлы
Сен уақытты бағындырасың немесе уақыт сені бағындырады.
Қазір бой жарыстырар заман емес, ой жарыстырар заман. Н.Назарбаев
Қайда бара жатқанын білгенге, барлық әлем шегініп жол береді. Стар Джордан