Сыныбы:7 «а» Пән аты: Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы:Бір орталықтанған монархиялардың құрылуы
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Оқушыларға орталықтанған монархиялық мемлекеттердің қажеттілігі ,
еуропадағы сословиелік -өкілдік монархия туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушыларға сұрақтар, тапсырмалар беру арқылы ойлау қабілетін дамытып,
сабаққа даген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды бірлікке, адамгершілікке, еңбекқорлыққа , елін, жерін сүйе білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың типі : Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі : Топпен жұмыс, жеке жұмыс , ауызша баяндау, сұрақ –жауап.
Көрнекілік : Сызбалар , кесте.
Құрал – жабдық : Карта.
Сабақ барысы : І. Ұйымдастыру .
а) Сынып оқушыларын түгелдеу.
ә) Оқушылар назарын сабаққа аудару.
ІІ . Үй тапсырмасын сұрау , бағалау.
§ 11.Орта ғасырлардағы шаруалар
Әр топқа тапсырмалар беріледі
І топ:Шаруалардың ортағасырлық қоғамдағы орны
Орта ғасырлардағы шаруалардың қоғамдағы орнын тақтаға суреттеп бер.
Ітоп:Шаруалардың жікке бөлінуі
Шаруалардың жікке бөлінуін тірек сызбамен көрсет.
Термин сөздермен жұмыс: «сервтер» , «вилландар»
Ітоп:Шаруалардың міндеткерлігі
Шаруалардың міндеткерлігін тақтаға тірек сызбамен көрсет.
Термин сөздермен жұмыс: «барщина» , «оброк».
ІІтоп: Шаруалардың тұрмысы
Шаруалардың тұрмысын суреттеп сал
ІІ топ: Шаруалардың феодалдармен күресі
Шаруалар не себепті өз феодалдарына қарсы шықты?
ІІ. Өткен сабақты бекіту
Әр топтың бір-біріне сұрағы
ІҮ. Жаңа сабақ
§12. Бір орталықтанған монархиялардың құрылуы.
Оқушыларға жаңа сабаққа дайындалуына 10 минут уақыт беріледі, жаңа сабақ сұраққа жауап
алумен өткізіледі. Қажет жерін мұғалім толықтырады.
Сұрақтар:
1.ХІ ғасырға қарай Еуропа елдерінде қандай өзгерістер болды?
қалалар қатары өсті
жаңа жерлер игерілді
өңдеу сапасы артты.
3 танапты егістік түрі тарады
Темірден жасалған еңбек құрал-жабдыөтары көбейді
Ауыр доңғалақты соқа кеңінен қолданылды
Ауыл шаруашылығының жаңа салалары пайда болды
Артық өнім пайда болды.
Еңбек бөлінісі шықты
2.Қолөнершілер не себепті қалаларға кетіп жатты?
қолөнершінің бұйымдарын өткізу мүмкіндігі шектеулі болды
қолөнерші жасаған бұйымының көбін жер иесіне салық ретінде берді
Ауылдық жерде өндірістің даму мүмкіндігі шектеулі болды
3. Ортағасырлық қалалардың негізгі тұрғындары кімдер?
Саудагерлер мен қолөнершілер
Еңбек бөлінісін тірек сызбамен көрсет:
1.Еңбек бөлініс 2. Ауыл тұрғындары Қала тұрғындары3.Ауыл шаруашылығымен қолөнер және саудамен
Термин сөздермен жұмыс:
«Коммуна» - тәуелсіздігін алған қалалар
«Жәрмеңкелер» - Сауда жасайтын орын
Феодалдарға бағыныштылық
Феодалдардың зорлық – зомбылығы
«сословие» - әлеуметтік топтар: шаруалар, феодалдар, дінбасылар, әскери адамдар, әкімшілік
Қызметкерлер
«монархия» - бір адамның билігі
9 . Еуропадағы өкілетті билік түрлерін жаз:
Кастилия 1137ж «Кортес»
Англия 1265 ж «парламент»
Франция 1302 ж
«Бас штаттар»
Чехия, Польша «Сейм»
Ү. Жаңа сабақты бекіту. Топтардың бір-біріне сұрағы
ҮІ. Қорытындылау «Мен бүгінгі сабақта не түсіндім?» әр оқушы өз ойын айту
ҮІІ. Үйге тапсырма §12. Бір орталықтанған монархиялардың құрылуы.
Жұмысшы табының қалыптасуы
және Қазақстандағы индустрияландырудың кейбір ерекшеліктері
|
| Уақыты: | Сынып: 9а | ||
| Сабақтың тақырыбы: | Жұмысшы табының қалыптасуы және Қазақстандағы индустрияландырудың кейбір ерекшеліктері | |||
| Мақсаты: | Оқушыларды Кеңес Одағының орнағанынан кейінгі жылдардағы Қазақстандағы индустрияландыру барысы туралы білу. Қазақстанда индустрияландыру жүргізілген жылдардағы ерекшеліктер жайлы түсінік беру. Оқушылар бойында адамгершілік, ұлтжандылық сезімдерді қалыптастыру, одан әрі дамыту. | |||
| Әдіс-тәсілдері: | Тренинг. Топқа бөлу («Геологтар» , «Теміржолшылар» және «Өндірісшілер») «Ой қозғау», «Миға шабуыл» сұрақ лақтыру мен қағып алу Рөлдік ойын (Диалог түрінде оқыту, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту) Мағы-наны тану( жиксо сыни ойлау, АКТ оқулықпен жұмыс (ой толғау) Кесте толтыру, диалог, СТО, джиксо, топтастыру, тұжырымдамалық карта толтыру Рефлексия. «МАДАҚТАУ СЭНДВИЧІ» | |||
| Мұғалім үшін оқу нәтижесі | Тақырыпты толық меңгерту. Өткен материалды пысықтай алады. Ойын толық жеткізе алады. Терминдердің мағынасын аша алады. | |||
| Сабақтан туындаған негізгі идеялар | Оқушылардың білімдеріне сүйену | |||
| Күтілетін нәтиже | Топтар бірлесіп жұмыс істей алады. Пікірін жеткізе алады | |||
| Мұғалімнің іс- әрекеті | Уақыты | Оқушының іс- әрекеті | ||
| І Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Топқа бөлу | 3 мин | 1) Амандасады. 2) «Геологтар» , «Теміржолшылар» және «Өндірісшілер»арқылы бөлу | ||
| ІІ Өткен тақырыпты пысықтау. Ой қозғау. "Не, Қашан, Қайда?" ойыны негізінде өткізіледі. Оқушылар сұрақтарды стрелканы бұрау арқылы таңдап жауаптарын береді. | 7 мин | Өткен материалды қайталайды, еске түсіреді, Сұрақтарға жауап береді. Бір- біріне тиімді сұрақ қояды | ||
| ІІІ Жаңа сабақ. 1) «Геолгтар» Қазақстанның табиғи байлықтарын кімдер зерттеді? 2) «Теміржолшылар» Түрксіб теміржол құрлысына кімдер басшылық етті және қандай ұлттың өкілдері қатынасты? 3)«Өндірісшілер» қандай өндіріс орындары салынды?
Топпен жұмыс. Топта талқылайды Ой- толғаныс СТО «ұқсастық пен даралық» Флипчартқа әр топ алған білімдерін түсіреді спикер топтың жұмысын қорғайды. Кесте толтыру, диалог, СТО, джиксо, топтастыру, тұжырымдамалық карта толтыру |
15 мин
5 мин
3 мин | Ойланады,жауабын жазады.
Өз алған білімін тізімдейді,ақпаратты талқылайды,оны қорғайды | ||
| IVСабақты бекіту. ІҮ. | 5 мин | Ойланады сұраққа жауап береді | ||
| Үй жұмысы:§ 46 оқу | 1 мин | Үй тапсырмасын күнделікке жазады | ||
| VБағалау Бағдаршам арқылы өз - өздерін бағалайды. Топ болып бағалайды. | 2 мин | Оқушының топтағы жұмысының бағалау кестесі | ||
| VI Рефлексия. «МАДАҚТАУ СЭНДВИЧІ» |
5 мин | бөлік -позитивті комментарий, не ұнады? 1) бөлік - сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек? 2) бөлік -келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы .... | ||
|
|
|
|
| |

Бір орталықтанған монархиялардың құрылуы (26.83 KB)

