Тема. У краплині води відбивається Всесвіт. Бінарний урок географії та з біології.
Мета: Розширити уявлення дітей про Світовий океан, познайомити з проблемами використання та охорони вод Світового океану; сприяти екологічному вихованню; продовжувати прививати навички працювати з картами атласу та контурними картами; розвивати кмітливість, почуття товариства, вміння чітко висловлювати свою думку, працювати колективно.
Обладнання: атласи, контурні карти, малюнки, зошити, маркери, картки з завданнями, презентації, робота з Інтернет - ресурсами.
1.Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності:
Учитель географії: Прийом « Дивуй»
Не можна жити без води:
Вона навкруг, вона в тобі,
В річках озерах, , океанах,
Дощу краплинах і фонтанах.
Вона в емоціях людини:
В сльозах від радощів та гніву
Й краса природи на Землі
Не може жити без води.
Чудова наша гідросфера,
Існує все навколо неї:
І людство, й фауна і флора,
І все, що є у нас навколо.
А не було б її,
Життя все зникло на Землі.
Учитель біології
На фоні музики «Вода! У тебе немає ні смаку, ні запаху, ні кольору, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшся, не розуміючи, що ти таке. З водою людина зустрічається з перших днів життя.
Слово «вода» входить у життя людини з раннього дитинства и супроводжує все життя!
Із-під землі б'є джерело! Вода ця не проста а цілюща. Тамуючи спрагу, відчуваєш, як сила вливається у ваші груди.. Ти не просто необхідна для життя, ти і є саме життя !»
Учитель географії:
Світовий океан завжди приваблював до себе увагу людей. Космонавт Севастьянов В.І. , який зробив 286 обертів навколо Землі писав: « У тривалому польоті на космічному кораблі «Союз-9» ми побачили море з величезної висоти. Не море, Світовий океан. І тоді вперше на власні очі переконались, що Світовий океан справді більша частина поверхні нашої планети.»
- Яку частину становить вода на Землі ? (71% поверхні Землі-вода ).
- А суша ? (29% - суша).
Свої спостереження за океаном з космосу Г. С. Титов змальовує так: «Чудове видовище являли собою довгі смуги хвиль Тихого та Атлантичного океанів, що одна за одною ринуть до далеких берегів… Океани й моря, так само, як і материки, відрізняються одне від одного своїм кольором.
- А як описував океани російський живописець-мариніст Айвазовський ?
- Яке відчуття у вас, коли ви перебуваєте на березі моря ? ( Море-це чисте, животворне дихання; вічний рух і любов, вічне життя) .
Світовий океан і його моря надихали письменників і поетів, художників і композиторів на творчість. Його краса, чудесні пейзажі залишаються в пам’яті кожного, хто хоча б один раз побував на берегах океану чи моря.
Це про Чорне море писав О.С. Пушкін: « Прощай же, море! Не забуду
Твоей торжественной красы
И долго, долго слышать буду
Твой гул в вечерние часы.
3. Актуалізація знань .
- Який мінерал найпоширеніший на Землі і чим він важливий?
- Вода постійно випаровується? Але чому води на планеті не стає менше?
- Що таке гідросфера? З чого вона складається?
2. Вивчення матеріалу
План
1. Світовий океан – це суцільна водна оболонка на поверхні земної кори, що оточує материки і складається з океанів, морів, заток і проток.
2.Фізичні властивості води Світового океану.
3.Багатство вод Світового океану.
4. Океан і людина.
Робота в групах . Створення проектів.
1 група – Дослідники
2 група – Океанологи
3 група – Гідрологи
4 група -- Геологи
Презентація проектів . Практична робота з контурними картами.
Учитель географії
Вода – з стародавніх часів була символом чистоти, родючості і джерелом життя. Називають її не інакше як «матушка», «царицею». Стародавні греки, наприклад, вірили, що свою богатирську силу Геракл отримав, викупавшись у чарівному джерелі Кавказу. Тому міфічного героя один час вважали покровителем лікувальних вод.
- Дослідник який здійснив першу навколосвітню подорож, довів що океан єдиний та підтвердив припущення про кулястість Землі ? ( Так це Ф. Магеллан).
1 група . Під час подорожі нам вдалося відкрити протоку на півдні від Америки, острів Вогняна Земля та найбільший океан планети Тихий. Можу з упевненістю сказати, що світ океанів прекрасний і тримає ще й досі в собі безліч таємниць.
Океан – це водний простір, що вкриває більшу частину земної кулі й поділяє суходіл на материки й острови. Тихий океан - найбільший , його площа 178,7 млн. кв. км. Займає 1/3 площі земної кулі. Максимальна глибина - 11022 м.- Маріанський жолоб. Містить 25 морів. Омиває Євразію, Австралію, Антарктиду, Північну та Південну Америку .
2й за розмірами - Атлантичний океан: площа 91,7 млн. кв. км. Займає ¼ площі Світового океану. Максимальна глибина - 8742 м. Містить 16 морів, найбільше Саргасове.
Найтепліший Індійський океан - 3-ій за розмірами, площа 76,2 млн. кв. км. Займає 1/5 Світового океану. Найглибша западина- Зондський жолоб 7729 м. Кількість морів 11, найбільше море Аравійське. Омиває всі материки крім Північної та Південної Америки .
Найменший океан - Північний Льодовитий: лише 1/20 світового океану та найхолодніший, бо знаходиться більшою частиною за межами полярного кола.. Площа 14,7 млн.кв.км. Найглибша западина: розлом в Гренландському морі 5527 м. Кількість морів 11, найбільше Баренцове море. Омиває Північну Америку та Євразію.
Практична робота . Позначити названі географічні об’єкти на контурній карті.
2 група
Море – це частина океану, відокремлена від нього ділянками суші, архіпелагами або донними підняттями. Моря поділяються на внутрішні ( з усіх сторін оточені суходолом) та окраїнні ( прилеглі до материків і широко відкриті до океану). Внутрішні моря поділяють на середземні ( розташовані між материками) – Середземне,Карибське, Чорне, Азовське) – всі вони пов’язані з океаном вузькими протоками, та напівзамкнені ( відокремлені від океану островами або архіпелагами) – Жовте,Японське. Окраїнні моря широко відкриті до океану Аравійське, Берингове та ін.. Налічується приблизно 75 морів. Всі відрізняються своєю індивідуальністю. Кольорові моря наприклад: Червоне море знаходиться в Індійському океані,Чорне море місце розміщення (Атлантичний океан), Жовте море місце знаходження (Тихий океан), Біле море (Північний льодовитий). Також є моря овіяні легендами Атлантичного океану це: Карибське море (море на островах якого була створена піратська республіка, Саргассове море (назва пішла від водоростей) це море без берегів, в якому є Бермудський трикутник та Середземне - море античності що омиває три частини світу: Європу, Африку та Азію.
3 група
Затока – це частина океану або моря, яка глибоко вдається в суходіл і має такі ж властивості, як море або океан. Найбільшими затоками є Велика Австралійська, Бенгальська в Індійському океані, Мексиканська та Гвінейська в Атлантичному, та Аляска і Каліфорнійська в Тихому океані.
Протока – це смуга води що з'єднує сусідні акваторії, а з двох боків обмежена суходолом. Найбільша протока з'єднує Атлантичний та Тихий океани, розділяє Південну Америку та Антарктиду - протока Дрейка. Найвідоміші протоки : Гібралтарська - поєднує Середземне море й Атлантичний океан. Панамський канал з'єднує Атлантичний і Тихий океани.
Берингова протока( поєднує Тихий та Північний Льодовитий океан). Всі протоки й канали допомагають скоротити шлях при морських плаваннях в Світовому океані.
Практична робота . Позначити названі географічні об’єкти на контурній карті.
4 група
Суходіл в Світовому океані представлений островами та півостровами. Острів – невелика ділянка суходолу оточена водою. Іноді представляють собою архіпелаги. Архіпелаг – це група островів, що розташовані неподалік один від одного. (Японські, Філіппінські, Алеутські).
За походженням острови поділяють на: материкові острови (відділені від материків) Мадагаскар, Гренландія... вулканічні острови (утворилися результаті виверження вулкану) Ісландія, частина Японських... коралові острови або атоли (складені вапняковими кістяками морських поліпів) Фіджі, Гавайські, Великий Бар’єрний риф.…
Півострів – частина суші оточена водою з трьох боків, а четвертою прикріплена до материка.
Акумулятивні: Утворилися внаслідок утворення перешийка між островом і берегом. Федотова коса (Азовське море).
Приєднані: Приєдналися внаслідок тектонічних рухів. Півострів Індостан (Індійський океан).
Відокремлені: Продовження гірських пасом. Апеннінський півострів (Середземне море).
Найбільшим півостровом є Аравійський , що омивається водами Аравійського моря, Індійського океану, Червоного моря, Перської затоки та Середземним морем. Також серед великих півостровів можна визначити : півострів Аляска( частина Північної Америки), Скандинавський(материк Євразія), Сомалі(Африка) та Кейп – Йорк ( материк Австралія
Цікаві факти про воду:
1.Вода єдина речовина на землі, зустрічається у трьох агрегатних станах - твердому, рідкому, газоподібному.
2.Якщо б людина використовувала для їжі рослинність морів і океанів, то їжі хватило для 290 мільярдів чоловік.
3.Вода становить 80% маси тіла дитини, 70% маси тіла дорослої людини.
4.За рахунок Світового океану в атмосферу поступає 50% кисню і 82% вологи.
Презентація «Світовий океан»
Інтерактивна вправа «Маріоністи» Фізичні властивості води
1. Вода знаходиться в трьох станах, про це людина знала завжди. І лише недавно був відкритий ще один стан - інформаційний.
2. Японський дослідник Мосару Емото відкрив, що вода здібна реагувати на людські думки.
3.Вода, якій протягом місяця говорили слова «душа», «надія», «вдячність» утворила красиві кристали.
4.Особливо подобаються воді молитви, це не впливає на якій мові їх читати.
5.Прослухав симфонію Бетховена, Моцарта і етюди Шопена з води отримали красиві, вірної конфігурації кристали з чіткими «промінцями».
6.Воду, яку глушили важким роком, замерзала у вигляді страшних розірваних шматочків.
7.А рідину, яку сварили, перетворювалася в кучу некрасивих льодяних кусків.
8.Посидівши біля комп’ютера чотири години, у людини починає боліти голова, це вода бунтує в організмі.
Учитель біології
Інтелектуальна розминка.
1. Які організми називають одноклітинними? Приклади.
2. Який спосіб живлення у зелених водоростей?
3. Назвати представників зелених водоростей.
Поміркувати!
- Полярники кажуть, що у липні “цвіте” Арктика. Великі снігові простори стають червоними, неначе яскраві тропічні квіти виростають на полярних крижинах. Так здавалося здалеку.
Зблизька ніяких рослин не видно. Але весь шар снігу завглибшки іноді до 5 см ніби хтось навмисне пофарбував.
Учені дослідили дивний сніг під мікроскопом і виявили в ньому найдрібніші яскраво-червоні організми – живі хвостаті “кульки”. Коли сніг скуто морозом, кульки нерухомі. Та тільки-но влітку сонце розтопить сніг, як кульки оживають, починають рости і ділитися. З однієї утворюється 4, 6, іноді 8 нових організмів. “Новонароджені” крихітки теж мають ниткоподібні хвостики-джгутики. Вони плавають, ударяючи по воді джгутиками, ніби веслами.
Що то за кульки? Чому вони червоні? Як вони живуть? До якої групи організмів вони належать?
У багатьох казках різних народів і часів говориться про «живу воду», яка зцілювала рани, збільшувала сили хворого.
Про цілющі властивості мінеральних вод знали ще стародавні люди. Подорожуючи в підземних лабіринтах та зустрічаючи на своєму шляху різні породи, вода руйнує і розчиняє їх. Збагатившись різними речовинами, вода перетворюється у справжній чарівний еліксир здоров'я. За багатством і різноманітністю мінеральних вод Україна посідає одне з перших місць серед європейських країн. Усім добре відомі «Березівська»,«Морщинська», «Миргородська». «Трускавецька». Випереджувальне завдання.
Учитель географії. Робота з текстом.
У кожного з вас на столі лежить текст «Забруднення води материків і Світового океану» підкресліть основні джерела забруднення води. «Забруднення води материків і Світового океану».
В процесі використання чиста прісна вода забруднюється, в неї попадають шкідливі, і навіть ядовиті речовини. Забрудники попадають у воду різними шляхами, не завжди з допомогою людини. Неочищені стоки пунктів(комунальне господарство) загрожує розповсюдженню шкідливих інфекційних захворювань - гепатиту, дизентерії, холери.
Велику шкоду здоров’ю населення і стану природи наносить попадання у водоймища стокових вод сільського господарства, які мають добрива і ядохімікати.
Підземні води страдають від забруднення нафтових промислів, підприємств гірничодобувної промисловості і відвалів металургійних заводів.
Лісове господарство - джерело великої кількості речовин, які попадають у прісну воду, в першу чергу відходи деревини і деревообробної промисловості. Велику шкоду гідросфері приносять викиди водного і залізничного транспорту.
Особливу проблему складають забруднені води нафтою і продуктами її переробки(бензином, маслами). Нафта-головний забруднювач води Світового океану. Вона попадає в воду при її добуванні з дна морів, при чистці нафтових танкерів і їх аваріях. Багато нафти знаходиться у воді, стікаючої з суші.
Стічні води промислових підприємств забруднюють воду шкідливими хімічними речовинами, металами, від яких гинуть живі організми.
Забруднення води. Деякі цифри.
1. Щорічно у Світовий океан надходить 13-14 млрд. тонн нафтопродуктів.
2.Кожного року в Світовий океан річки зносять шар ґрунту більше 6 млрд.
3.Вченні підрахували, що кожного року в усьому світі у водоймища попадає стільки шкідливих речовин, що ними можно завантажити 10 тисяч товарних поїздів. Навіть в водах Арктики знайшли пральний порошок.
4. Один літр брудної води, забруднює 100 літрів чистої води. Всесвітня організація охорони здоров’я, вважає, що половина людей хворіє із-за брудної води.
Я пропоную вам створити проекти працюючи в групах.
1- група « Заходи по охороні води від забруднення»
2- група «Рекомендації по використанню води»
Захист проектів.
Заходи з охорони і захисту води
1. Створення водосховищ для регулювання річного стоку.
2.Посадка лісо полос, для затримання підземних вод.
3.На заводах і фабриках будувати очисні споруди.
4. Слідкувати за збродом мінеральних добрив в річки і озера.
5. Заборонити сплав лісу на річках.
6.Застосовувати на промислових підприємствах замкнуті цикли води.
7.Ніколи не викидати сміття в річки, моря , озера.
Підсумок уроку. Домашнє завдання:
5