Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  6 класс  /  Бінарний інтегрований урок математика + географія "Масштаб"

Бінарний інтегрований урок математика + географія "Масштаб"

Під час вивчення теми "Масштаб" в 6 класі доцільне поєднання двох навчальних предметів: математики та географії.

07.01.2018

Содержимое разработки

Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №122

Кучеренко Людмила Іванівна – вчитель математики

Конспект інтегрованого бінарного уроку з математики і географії в 6 класі

Тема: Масштаб

Мета уроку:

З географії: повторити географічне поняття «масштаб» та його види, перевірити уміння учнів визначати відстань на карті за допомогою масштабу, переводити з числового масштабу в іменований і навпаки, використовувати на практиці знання, отримані на уроках географії

З математики: закріпити знання учнів розв’язувати задачі за допомогою пропорцій, формувати поняття «масштабу» в математичному значенні, вміння використовувати математичні розрахунки для визначення відстані на карті і на місцевості та знаходження масштабу, показати зв'язок математики з географією

Обладнання: проектор, ноутбук, роздатковий матеріал (таблиці, карти, завдання), циркулі, лінійки

Підручники: В.М.Бойко, С.В.Міхелі Географія 6, Н.А.Тарасенкова, І.Н.Богатирьова, О.Н.Коломієць, З.А.Сердюк Математика 6



Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель математики. Вітаю всіх на нашому бінарному інтегрованому уроці. Урок наш незвичайний, так як на ньому присутні два вчителя: географії і математики.

Учитель географії. Маршрут наш пролягає в країну, яку відвідують корабели і модельєри, конструктори і письменники, майстри і шукачі пригод.

ІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності

Вчитель географії. А що це за країна, ви зможете дізнатись розгадавши кросворд .( Слайд 2)
















1

 

 

 











2

 

 

 

 

 

 

 

 

 





3

 

 

 

 

 

 

 

 






4

 

 

 

 










5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



6

 

 

 

 

 









7

 

 

 

 

 






















  1. Тисячна частина кілометра (Слайд 3)

  2. Прилад для визначення широти (Слайд 4 )

  3. Десять міліметрів це один … (Слайд 5)

  4. Лінійка, або таблиця з поділками, що служить для вимірювання (Слайд 6)

  5. Загально географічна багато аркушева карта великого масштабу (Слайд 7)

  6. Напрям на об’єкт (Слайд 8)

  7. Німецький географ і навігатор, який створив глобус під назвою «Земне яблуко» (Слайд 9)

ІІІ. Формування теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності

Вчитель математики. Тема уроку: Масштаб. (Слайд 10)

Ви зможете навчитись: (Слайд 11) використовувати знання про пропорційні величини; розв’язувати географічні задачі за допомогою математичних засобів; побачите, як тісно пов’язані між собою різні науки; набути навичок роботи в малих групах

Перш ніж відправитись у подорож, знайдемо інструмент, без якого подорож неможлива. Для цього вам потрібно виконати завдання, що подані в таблиці, установити відповіді згідно нумерації завдань і прочитати відповідне слово

Математичне лото (Слайд 12)

Буква

Зміст завдання

1

Виконайте ділення: 35: 100 000

2

Виконайте множення: 35·100 000

3

Подайте у кілометрах: 35 000 000см

4

Подайте у сантиметрах: 3км 500м

5

Виконайте ділення: 3500: 100 000

6

Виконайте множення: 35·0,0 001

7

Знайдіть невідомий член пропорції: 22:7=110:х



Дешифратор

350000

0,035

350

3500000

0,0035

35

0,00035

к

у

р

и

л

ь

ц



Вчитель географії. В географії і математиці ми зустрілись з однією темою «Масштаб». Згадаємо означення з географії?

Відповідь. Масштаб – це відношення відрізка на карті або на плані до його дійсної довжини на місцевості

Які види масштабів вам відомі?

Відповідь. Іменований, числовий і лінійний (Слайд 14)

Переведіть числовий масштаб в іменований: 1:200 000.

Відповідь. 1см-2км

Переведіть іменований масштаб в числовий: 1см – 350км.

Відповідь. 1:35 000 000

Який з масштабів більший: 1:50; 1: 500, чи 1: 5 000?

Відповідь.1:50

Як класифікують мапи за масштабом?

Відповідь. (Слайд 15)

Мапи бувають:

Масштаб

великомасштабні

До 1:100 000

середньомасштабні

Від 1:100 000 до 1: 1 000 000

дрібномасштабні.

Від 1: 1 000 000

Робота в групах. Заповніть таблицю: види масштабів (Слайд 16)

Види масштабів

Як записується

Що показує

Для чого використовується

Приклади

Числовий





Іменований





Лінійний





ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Робота з підручником. (Слайд 17)

Вчитель математики. Знайдіть у підручнику з математики відповіді на такі питання.

  1. Що називають масштабом карти?

  2. Як записують масштаб?

  3. Що означає записаний на карті масштаб 1:100 000?

  4. Чи може існувати такий масштаб: 1 000:1? В разі стверджуючої відповіді поясніть, що він означає?

Робота в групах

Учні обговорюють між собою відповіді на поставлені запитання, аналізують в чому співпадають і чим відмінні відповіді в математиці і географії.

V. Осмислення нового матеріалу

Колективне виконання завдань під керівництвом вчителя.

1.Відстань між Кривим Рогом і Запоріжжям на місцевості 140 км. Яка відстань між ними на карті, яка має масштаб 1 : 5 000 000? (Слайд 18)

Розв’язання:

І спосіб.

Так як масштаб 1: 5 000 000 і 140 км = 14 000 000см,

то 14 000 000 : 5 000 000 = 2,8см.

ІІ спосіб.

Відстань на карті і відповідні відстань на місцевості – величини прямо пропорційні. Отже, цю задачу можна розв’язати за допомогою пропорції.

Карта Місцевість

1см 5 000 000 см

х см 14 000 000 см

1 : х = 5 000 000 : 14 000 000

х = 14 000 000 : 5 000 000

х=2,8

ІІІ спосіб.

Перейдемо до іменованого масштабу



Карта Місцевість

1см 50 км

х см 140 км

1 : х = 50 : 140

х = 140: 50

х=2,8

Відповідь: 2,8 см

2. Відстань від Кривого Рогу до Вінниці на місцевості дорівнює 385км, а на карті – 11см. Знайдіть масштаб карти найбільш зручним способом. (Слайд 19)

Подорож до семи чудес України

Кожна група готувала невелике повідомлення про одне з чудес України.

Робота в групах.

Кожна група отримує завдання. Колегіально вирішують, хто який об’єм роботи виконує. За консультацією до вчителів може підійти лише лідер. По закінченню роботи групи звітують. Нарахування кількості балів відбувається по коефіцієнту участі кожного в роботі групи та участі в захисті домашнього завдання

І група.

Користуючись «Фізичною картою України», визначте відстань між Києвом та Кривим Рогом. Скільки часу потрібно мандрівнику, для подорожі з середньою швидкістю 75 км/год. На яку кількість палива має розраховувати водій, для подорожі в один кінець, якщо на 100км він витрачає 7,5 л палива

Домашнє завдання групи. Розповідь про Києво-Печерську Лавру Слайди 20, 21)

ІІ група.

Користуючись «Планом розміщення пам’яток національного заповідника «Софія Київська»», знайдіть його площу. Порівняйте його з «Планом заповідника 2» та установіть його масштаб.

Домашнє завдання групи. Розповідь про Софію Київську (Слайд 22)

ІІІ група.

Визначити довжину ріки Дніпро, що протікає по території України та рік Інгулець і Саксагань. Знайдіть відношення самої більшої і самої меншої з них.

Домашнє завдання групи. Розповідь про остів Хортицю (Слайд 23)

ІV група.

Знайдіть відстань від Кривого Рогу до Чернівців, Севастополя, Києва, Запоріжжя, Черкас, Хмельницька.

Домашнє завдання групи. Розповідь про Дендрологічний парк «Софіївка» (Слайд 24)

V група.

Кременчуцьке водосховище має довжину близько 150 км. Якої довжини Київське водосховище? Використайте «Фізичну карту України»

Домашнє завдання групи. Розповідь про Хмельницький архітектурний комплекс (Слайд 25)

VІ група.

Яке з семи чудес України знаходиться від Кривого Рогу на відстані 367 км?

Домашнє завдання групи. Розповідь про Камянець-Подільський архітектурний комплекс(Слайд 26)

VІ. Підбиття підсумків уроку

Складемо колективну розповідь про масштаб.

Відповідь.

  • Для зображення на папері предметів навколишнього світу, потрібно змінювати їх реальні розміри: більші предмети потрібно зменшувати, а менші – навпаки, збільшувати. І щоб зображення не було спотворене, розміри потрібно змінювати пропорційно.

  • Масштаб – це відношення зображення предмета на папері до предмета в навколишньому середовищі;

  • Масштаб показує в скільки разів збільшено, або зменшено зображення порівняно з оригіналом;

  • Якщо масштаб більший за 1, то на папері відбулося збільшення предмета, а якщо менший за 1, то зменшення.

3.Де ще використовується масштаб крім мапи?

Відповідь. (Слайди 27 – 30)

Якщо потрібно збудувати будинок, чи літак , то спочатку роблять креслення на папері, зменьшивши їх розміри за допомогою масштабу.

Якщо потрібно зробити дрібні деталі для годинника, або комп’ютера, то на кресленнях їх розміри збільшують за допомогою масштабу.

VІІ. Домашнє завдання

Географія: повторити §11

Математика: § 15, №650, 652, 652

VІІІ. Рефлексія. (Слайд 31)

Доповніть речення:

Сьогодні я дізнався ...
Було важко…
Я зрозумів, що…
Я навчився…
Я зміг…
Було цікаво дізнатися, що ...
Мене здивувало ...
Мені захотілося ...

















Додаток 1

Кросворд
















м

е

т

р











а

с

т

р

о

л

я

б

і

я





с

а

н

т

и

м

е

т

р






ш

к

а

л

а










т

о

п

о

р

г

а

ф

і

ч

н

а



а

з

и

м

у

т









б

е

х

а

й

м






















Додаток 2

Дешифратор (Слайд 13)

0,00035

3500000

350

350000

0,035

0,0035

35

ц

и

р

к

у

л

ь



Додаток 3

Види масштабів

Види масштабів

Як записується

Що показує

Для чого використовується

Приклади

Числовий

Звичайним дробом

У скільки разів відстань на плані менша за відстань на місцевості

Для короткого запису

1:100 000

Іменований

Іменованими величинами

Словесно пояснює числовий масштаб

Для зручності переведення

1см 1км

Лінійний

Пряма лінія поділена поділками на рівні частини

Графічно показує числовий масштаб

Для точного вимірювання використовується циркуль-вимірювач









Додаток 4

Завдання групам

І група.

Користуючись «Фізичною картою України», визначте відстань між Києвом та Кривим Рогом. Скільки часу потрібно мандрівнику, для подорожі з середньою швидкістю 75 км/год. На яку кількість палива має розраховувати водій, для подорожі в один кінець, якщо на 100км він витрачає 7,5 л палива

ІІ група.

Користуючись «Планом розміщення пам’яток національного заповідника «Софія Київська»», знайдіть його площу. Порівняйте його з «Планом заповідника Софія Київська» та установіть його масштаб.

ІІІ група.

Визначити довжину ріки Дніпро, що протікає по території України та рік Інгулець і Саксагань. Знайдіть відношення самої більшої і самої меншої з них.

ІV група.

Знайдіть відстань від Кривого Рогу до Чернівців, Севастополя, Києва, Запоріжжя, Черкас, Хмельницька.

V група.

Кременчуцьке водосховище має довжину близько 150 км. Якої довжини Київське водосховище? Використайте «Фізичну карту України»

VІ група.

Яке з семи чудес України знаходиться від Кривого Рогу на відстані 367 км? Відповідь аргументуйте.











Додаток 5

План заповідника Софія-Київська

Додаток 6









-80%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Бінарний інтегрований урок математика + географія "Масштаб" (1.18 MB)
