ՄԱՐԴ ԼԻՆԵԼՈՒ ԱՐՎԵՍՏԸ
Բաց դասղեկի ժամ Կապանի № 2 ավագ դպրոց 12-գ դասարան Դասղեկ՝ Նարինե Ասատրյան 25.10.2019
«Հիմա, երբ մենք սովորել ենք ճախրել օդում՝ թռչունների նման, լողալ ջրում՝ ձկների նման, մեզ պակասում է միայն մեկ բան՝ սովորել ապրել երկրի վրա՝ մարդկանց նման:»
Ջորջ Բեռնարդ Շոու, անգլիացի դրամատուրգ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը»
Դասի թեման՝ « Մարդ լինելու արվեստը »
Դասի նպատակները. նպաստել սովորողների սեփական արարքները վերլուծելու և գնահատելու կարողությունների զարգացմանը, փոխադարձ հարգանքի, խղճի, բարության, սիրո, մարդկային լավագույն հատկանիշների վերաբերյալ նրանց պատկերացումների խորացմանը։
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Դասի ընթացքը
I. Խթանման փուլ ա/ Դասի բնաբանը ․ Ավարտել Բ ․ Շոույի խոսքերը. «Հիմա, երբ մենք սովորել ենք ճախրել օդում՝ թռչունների նման, լողալ ջրում՝ ձկների նման, մեզ պակասում է միայն մեկ բան՝ սովորել ապրել երկրի վրա՝ ․․․․․․․... ( մարդկանց նման ) :»
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Դասի ընթացքը
- Խթանման փուլ բ/ Խմբային աշխատանք բաշխիչ նյութերով ․ մեկնաբանել մեծերի խոսքերը
- «Մարդկանց հանդեպ հարգանքը՝ դա ինքնահարգանք է»: Գոլսուորսի, անգլիացի արձակագիր և դրամատուրգ
- «Մարդ լինելը՝ նշանակում է զգալ սեփական պատասխանատվությունը»։ Սենթ Էքզյուպերի, Ֆրանսիացի գրող և պրոֆեսիոնալ օդաչու
- Ֆրանսիացի գրող, բանաստեղծ, դրամատուրգ, արձակագիր Վիկտոր Հյուգոն գրել է․ «Յուրաքանչյուր մարդ ունի երեք բնութագիր․ այն, որն իրեն վերագրում են, այն, որն ինքն է իրեն վերագրում, և, վերջապես, այն, որ կա իրականում»։
- «Մարդիկ չարախոսում են ոչ այնքան վնասելու ցանկությունից, որքան փառասիրությունից» ։
Ֆրանսուա դը Լառոշֆուկո, Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ
- «Անհնարին է միշտ հերոս լիել, սակայն միշտ էլ կարելի է մնալ որպես մարդ» ։
Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթե, գերմանացի մեծ քնարերգու, մտածող և պետական այր
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Դասի ընթացքը
II. Իմաստավորման փուլ ․
խմբային աշխատանքների ներկայացում ա/ Ըստ խմբերի ընտրված թեմաների ներկայացում տեսահոլովակներով՝ ՏՀՏ-ի օգտագործմամբ /Բարություն, Սեր, Մարդկային արժեքներ, Խիղճ, Հարգանք/
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Դասի ընթացքը
II. Իմաստավորման փուլ ․ բ/ Մտքերի փոխանակում գ/ Իրավիճակների քննարկում
III. Կշռադատման փուլ՝ անավարտ նախադասությունների մեթոդ
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար ՝ բաշխիչ նյութեր
«Մարդկանց հանդեպ հարգանքը՝ դա ինքնահարգանք է»:
Գոլսուորսի, անգլիացի արձակագիր և դրամատուրգ
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար ՝ բաշխիչ նյութեր
«Մարդ լինելը՝ նշանակում է զգալ սեփական պատասխանատվությունը»։
Սենթ Էքզյուպերի, ֆրանսիացի գրող և պրոֆեսիոնալ օդաչու
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար ՝ բաշխիչ նյութեր
«Յուրաքանչյուր մարդ ունի երեք բնութագիր ․ այն, որն իրեն վերագրում են, այն, որն ինքն է իրեն վերագրում, և, վերջապես, այն, որ կա իրականում» ։
Վիկտոր Հյուգո, ֆրանսիացի գրող, բանաստեղծ, դրամատուրգ, արձակագիր
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար ՝ բաշխիչ նյութեր
«Մարդիկ չարախոսում են ոչ այնքան վնասելու ցանկությունից, որքան փառասիրությունից»։
Ֆրանսուա դը Լառոշֆուկո, Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար ՝ բաշխիչ նյութեր
«Անհնարին է միշտ հերոս լիել, սակայն միշտ էլ կարելի է մնալ որպես մարդ»։
Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթե, գերմանացի մեծ քնարերգու, մտածող և պետական այր
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Տեսաշար
12-գ

Բաց_դասղեկի_ժամ_12_գ_Մարդ_լինելու_արվեստը (8.14 MB)

