Пәні: Технология және оқыту әдістемесі | Мұғалім: Мамыкова Гүлбану Тоқтарқызы | ||
Тақырыбы | Бастауыш сыныпта көркем еңбек сабағының тиімді әдіс-тәсілдері | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Жаңартылған білім беру мазмұнына сәйкес көркем еңбек сабағын ұйымдастырудың мақсат міндеттерін, мұғалімге қойылатын талаптарды айтады. Сабақтың тиімді әдіс-тәсілдерін сарамандық жұмыс барысында қолданып көрсетеді. | ||
Сабақ мақсаттары | Бастауыш сынып сабақ барысында көркем еңбек сабағын тиімді әдіс-тәсілдерді қолдану. | ||
Бағалау дескрипторлары | Көркем еңбек сабағын ұйымдастыруда тиімді-әдіс тәсілдерді қолдануды біледі. Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық құзыреттілігін қалыптастыра алады. Жоба жасайды, оқушы моделін құрастырады. | ||
Тілдік мақсаттар | Тындалым, айтылым, жазылым дағдыларды қалыптастыру | ||
Құндылықтарды дарыту | Сүйіспеншілік, дұрыс әрекет, ынтымақтастық құндылықтарды дарыту. Жұптық және топтық жұмыс барысында бір-бірлеріне құрмет көрсету; | ||
Пәнаралық байланыстар | Педагогика, Бейнелеу өнері, сызу | ||
АКТ қолдану дағдылары | Презентацияны көрсету барысында АКТ-ны қолдану | ||
Бастапқы білім | Тиімді-әдіс тәсілдерді сабақта қолдану. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Ұйымдастыру кезеңі | Топты түстерге байланысты топтарға бөлу. (3-топқа бөлінеді) |
| |
Бекіту сабақ
«Галереяға саяхат » әдісі | Тапсырма; сұрақтар бойынша қабырға газетін дайындау топтық жұмыс. І топ; Бастауыш сыныпта көркем еңбек сабағын ұйымдастырудың мақсаты мен міндеттері. ІІ топ; Көркем еңбек сабағына қойылатын талаптар (жаңартылған білім беру мазмұнына сәйкес) ІІІ топ; Көркем еңбек сабағында қолданылатын тиімді әдіс-тәсілдер. «Галерияға сахат» әдісі 1-қадам: Қабырға газетін жасау, 2- қадам қабырға газеттері бөлме қабырғаларына ілінеді. 3-қадам: мұғалімнің белгісімен топтар кабинет ішінде қозғалысқа түседі, талдайды, сараптайды, жапсырма қағазы арқылы пікірін не сұрағын жапсырады. 4-қадам: Галереяға саяхат аяқталған соң өз газетерін алып пікірлерді оқып сұрақтарға жауап береді. |
Нормативті құжаттар беріледі.Оқу жоспары, ұзақ мерзімді,қысқа мерзімді, орта мерзімді жоспарлар. 2-сынып оқулықтары
| |
Мағынаны тану
| Сабақта тиімді әдіс-тәсілдерді қолдануда, көркем еңбек сабағында қандай шығармашылық құзыреттіліктерді қалыптастырамыз? Бейнелеу Құрастыру Тәжірибе жасау, зерттеу Тапсырма; жоғарыда аталған тақырптар бойынша «Бастауыш сынып оқушыларының көркем шығармашылық құзыреттілігн қалыптастыру моделін жасаймыз. І топ; Бейнелеу (Оқушылар жыл бойы «портрет», «пейзаж», «натюрморт» ұғымдарымен тереңірек танысып осы жанрдағы туындыларды басқа туындылардың ішінен ажыратып үйренеді, оларды талдап, кескіндеме, графика және мүсін өнері жұмыстарын орындайды ) ІІ топ; Құрастыру, әр түрлі материал және құрал-жабдықтармен жұмыс істеуді меңгереді. (табиғи материалдардан әр түрлі ойыншықтар құрастырады, аппликация, оригами, коллаж жасау тәсілдерін меңгереді, бедерлі және көлемді бейнелер жасап үйренеді.) ІІІ топ; Тәжірибе жасау, зерттеу оқулық пен жұмыс дәптерлерінде байқау, тәжірибе жасап, талдайды. Мысалы; адамның бет әлпетін зерттейді, оның ұқсастықтары мен ерекшеліктерін бақылап, пішіні қалай жасалатыны, және түспен байланысын анықтайды. Түстерді араластырып, қарапайым пішіндерден күрделі пішіндер жасау үшін тәжірибелер жүргізеді. Бастауыш сынып оқулықтарын қолдану |
Интерактивті тақтаны қолдану «флипчартта» модель құрастыру.
Қағаздан модель құрастырып түсіндіреді.
Тәжірибе жасап, зерттеу тәсілін көрсетеді.(Мысалы қағаздың физикалық механикалық қасиетін) | |
«Кубизм» әдісі | - Кубик жасалынып, оның 6 қырына 6 түрлі сөздер жазылады. Мұғалім кубті ортаға тастап, қай қыры түссе оқушы сол қырындағы сөздерді 3 тілде айтып береді. |
Сөздерді Үш тілде айту | |
«Суретті аяқта» әдісі
|
| Өз идеяларын бүгінгі тақырыпен байланыстырып А3 формата бейнелеу
| |
Кері байланыс | «Таңдау» әдісі.
|
| |
Бағалау | Критерииалды бағалау парақтарын жинап алып, баға қою |
|